Reactia jucatoarei care a eliminat-o pe Simona Halep in optimi la Beijing

de Florin Necula
Joi, 06 Octombrie 2016, ora 18:58

Simona Halep a fost invinsa, joi, in optimile turneului de la Beijing, de chinezoaica Shuai Zhang scor 6-0, 6-3, iar adversara sa are planuri mari dupa neasteptata victorie.

"Am incercat sa fiu mai agresiva. Am jucat foarte bine. Am inceput foarte bine jocul in primul set si am incercat sa imi imbunatatesc jocul tot mai mult.

Nu vreau sa ma opresc acum. Vreau sa continui si de-abia astept urmatorul meci", a spus Zhang, potrivit site-ului Tennis Now. Chinezoaica o va infrunta in sferturi pe britanica Johanna Konta.

Sursa citata aminteste ca Zhang a eliminat-o pe Halep la Australian Open si ca "a jucat un tenis curat" joi, avand doar 3 erori nefortate, niciuna in primul set, fata de cele 23 in total ale Simonei Halep.

"Simt ca am jucat mult mai bine astazi decat la Australian Open, pentru ca am mai multa incredere. In mod special deoarece suntem la Openul chinez, turneul meu favorit, asa ca sunt cu adevarat fericita", a mai spus Zhang, citata si de site-ul WTA Tennis.

AOL.co.uk scrie ca Halep "nu a reusit sa razbune infrangerea de la Australian Open", fiind invinsa de o maniera convingatoare de Zhang.

Iata si ce scrie site-ul WTA despre eliminarea Simonei Halep in optimi la Beijing

Jucatoarea noastra a prins o zi foarte slaba, in care a alternat loviturile foarte bune cu greselile, pierzand game-uri pe care parea ca le are in mana.

Romanca a facut multe erori nefortate si a pierdut primul set cu 6-0, dupa mai putin de 20 de minute de joc.

In setul al doilea, Halep incepuse excelent, scor 2-0, insa la 3-1 a ratat doua mingi de break. A mai ratat alte doua mingi de game la 3-2, iar egalarea la 3, desi putea avea 5-1, a demoralizat-o pe Simona, care n-a mai reusit sa castige apoi niciun game, cu toate ca salvat doua mingi de meci pe final.