Simona Halep se califica in optimi la Cincinnati in stil de mare campioana

Miercuri, 17 August 2016, ora 20:47
42810 citiri

Simona Halep s-a calificat in optimile turneului WTA de la Cincinnati, SUA, dupa ce a invins-o fara probleme pe Annika Beck din Germania, scor 6-3, 6-1.

Dupa ce startul meciului a fost amanat doua ore din cauza ploii, romanca a inceput ezitant, fiind condusa cu 2-1, insa a revenit si de atunci n-a mai scapat meciul din mana. A castigat primul set cu 6-3, dupa 32 de minute de joc.

Setul al doilea a fost la discretia Simonei, care si l-a adjudecat cu 6-1, dupa doar 24 de minute.

Victorie categorica in mai putin de o ora, asadar, pentru jucatoarea noastra, care este a doua tenismena calificata in optimi, dupa Karolina Pliskova. In aceasta faza, Simona o va intalni pe castigatoarea partidei dintre Elina Svitolina si Daria Gavrilova.

Pentru calificarea in optimi, Simona primeste 30 de mii de dolari si 105 puncte WTA.

Iata si care a fost reactia Simonei Halep dupa meci

Simona Halep - Annika Beck 6-3, 6-1

Desfasurarea intalnirii:

20:47 - Halep incheie meciul in stil de mare campioana, cu un break! 6-1 dupa doar 24 de minute de joc si un meci care a durat mai putin de o ora.

20:44 - Romanca isi castiga serviciul si are 5-1 in setul al doilea.

20:40 - Inca un break reusit de Simona, care este la doua game-uri de castigarea partidei.

20:37 - Halep continua marsul din acest meci si se distanteaza la 3-1.

20:34 - Annika Beck nu renunta si reuseste sa-si castige serviciul si primul game in acest set.

20:31 - Inceput de set ca din tun al Simonei, care are deja 2-0.

20:29 - Simona incepe cu un break acest set 2 si sunt semne bune pentru romanca.

20:23 - Halep incheie excelent, cu un game alb si castiga primul set, dupa putin mai mult de jumatate de ora de joc!

20:21 - Beck nu renunta, insa romanca va servi acum pentru castigarea setului.

20:17 - Simona este la doar un pas de castigarea primului set. 5-2 dupa un as reusit de romanca.

20:14 - Jucatoarea noastra face inca un break si se distanteaza la doua game-uri.

20:11 - Simona reuseste in cele din urma sa-si castige serviciul si preia din nou conducerea.

20:07 - Halep raspunde cu un break alb si egaleaza la 2.

20:04 - Vine primul break al partidei, din pacate reusit de jucatoarea din Germania dupa o dubla greseala a Simonei.

20:01 - Romanca a avut minge de break, dar Beck egaleaza la 1.

19:55 - Simona obtine primul game, dupa ce a fost egalata desi conducea cu 40-0.

19:51 - A inceput partida!

19:44 - Jucatoarele au iesit pe teren, meciul va incepe in scurt timp, cu Halep la serviciu.

19:17 - Site-ul WTA subliniaza ca Halep are 10 victorii consecutive, castigand turneele de la Bucuresti si Montreal.

"Poate finalista de anul trecut sa faca un pas in plus in 2016? Asta este intrebarea la care Simona Halep spera sa raspunda cu un rasunator 'da' in aceasta saptamana la Cincinnati. Halep va fi odihnita dupa ce nu a participat la Olimpiada din cauza amenintarii virusului Zika. A fost o decizie dificila pentru romanca", scrie sursa citata.

19:14 - Meciul se amana in continuare, organizatorii au anuntat ora 19:30 drept posibila pentru startul intalnirii.

18:45 - Partida ar urma sa inceapa in jurul orei 19:00.

18:14 - Prognoza meteo arata ca sunt asteptate precipitatii in continuare in orasul din statul american Ohio.

INFO 18:06 - Partida ar fi trebuit sa inceapa la ora 18:00, insa ploua la Cincinnati, iar startul meciului este amanat deocamdata.

INFO: In varsta de 22 de ani, Beck se afla pe locul 44 WTA. Cea mai buna pozitie din cariera a fost locul 37 WTA, ocupat in luna iulie. Simona se afla pe locul 4 mondial.

Cea mai buna performanta a jucatoarei din Germania la un turneu de Mare Slem este optimea de la Australian Open, din acest an, unde a fost invinsa de campioana acelei editii, compatrioata Angelique Kerber.

Are doua turnee WTA castigate, cel de la Luxemburg, din octombrie 2014, si cel de la Quebec, din septembrie 2015. In cariera sa a castigat premii totale in valoare de aproape 1,7 milioane de dolari.

INFO: Simona si Annika Beck s-au intalnit de patru ori pana in prezent, iar scorul este 3-1 in favoarea sportivei noastre.

INFO: Halep este calificata direct in turul al doilea, in timp ce Beck a trecut in primul tur de Iulia Putintseva, din Kazahstan, locul 43 WTA, scor 6-2, 6-3.

INFO: In turul urmator, optimi de finala, invingatoarea acestui meci o va intalni pe castigatoarea partidei dintre Elina Svitolina si Daria Gavrilova.

INFO: La televizor, partida poate fi urmarita pe postul Dolce Sport 2.

Ciolacu susține că nu există riscul ruperii coaliției: ”Ce voiaţi? Să stau la televizor să spun: "m-am gândit eu că e mai bun Piedone"?”
Marcel Ciolacu nu crede că decizia privind candidaturile separate la Primăria generală a Capitalei va afecta în vreun fel coaliția formată din PSD şi PNL. El susţine că membrii alianţei...
#Halep invins Beck Cincinnati, #Halep calificat optimi Cincinnati, #Simona Halep tur doi Cincinnati, #Halep Annika Beck Cincinnati, #Simona Halep live Cincinnati , #meciuri