Simona Halep se califica in finala de la Bucuresti dupa un meci fantastic

Sambata, 12 Iulie 2014, ora 19:09
24704 citiri

Simona Halep s-a calificat sambata seara in finala turneului BRD Bucharest Open Romania dupa un meci fantastic impotriva Monicai Niculescu.

Numarul 3 WTA s-a impus in trei seturi, scor 6-2, 4-6, 6-1.

Principala favorita a turneului din capitala Romaniei a inceput foarte bine partida cu Monica Niculescu. Simona a reusit un break in al doilea game al jocului, si-a pierdut serviciul imediat, insa apoi a castigat din nou cu Niculescu la serviciu.

Astfel, ea si-a adjudecat primul set cu un linistitor 6-2 si se parea ca va zburda pana in finala.

N-a fost insa un meci usor pentru ca, in setul secund, finalista de la Roland Garros a dat semne de slabiciune. A condus cu 3-1 si a avut minge de break pentru 4-1, insa a fost intoarsa de Monica si s-a pierdut complet.

Niculescu s-a impus cu 6-4 si s-a intrat in decisiv. In acest al treilea set Simona a redevenit jucatoarea pe care o stim si nu i-a mai dat nicio sansa adversarei, impunandu-se cu un categoric 6-1.

In finala de duminica ea o va avea de cealalta parte a fileului pe favorita numarul doi de la Bucuresti, Roberta Vinci, din Italia.

Se anunta o partida mult mai dificila ca cea de sambata, mai ales ca Vinci nu a avut probleme serioase pana acum la Arenele BNR.

Partida dintre Simona Halep si Monica Niculescu a fost transmisa in direct pe site-ul Ziare.com iar mai jos aveti rezumatul:

Simona Halep - Monica Niculescu 6-2/ 4-6/ 6-1

Setul III

19:08 VICTORIE SIMONA HALEP!!!

19:05 Un alt break, de aceasta data pentru Halep, care va servi pentru meci!

19:01 Si face si Monica un break, setul se complica din nou pentru Halep.

18:58 Break pentru Halep, zarurile par aruncate in privinta invingatoarei.

18:53 Punct pentru Simona Halep, care se distanteaza la 3-0.

18:50 Break pentru Halep in gameul doi.

18:47 Isi face serviciul destul de greu Simona, dupa ce salveaza o minge de break.

Setul II

18:40 Game si set Monica Niculescu, dupa ce a salvat patru mingi de break!

18:32 Punct pentru Simona.

18:30 Isi face din nou serviciul Monica, iar Simona serveste pentru a ramane in set.

18:25 Break pentru Monica Niculescu si lucrurile devin foarte interesante.

18:16 Game pentru Niculescu, iar situatia este din nou egala in acest set.

18:12 Rebreak reusit de Monica, iar aceasta ramane in meci.

18:09 Break pentru Simona, care se distanteaza din nou.

18:03 Game la zero pentru Halep, care pare mai in forma.

18:01 Monica reuseste sa isi faca serviciul dupa un game parca interminabil.

17:51 Incepe bine Simona si acest set secund, cu un punct pe propriul serviciu.

Setul I

17:46 Inca un break pentru Simona Halep, care isi adjudeca primul set dupa 38 de minute.

17:41 Din nou isi face Simona serviciul si se apropie tot mai mult de castigarea primului set.

17:37 Primul punct castigat de Monica pe primul serviciu, la capatul unui game extrem de lung.

17:27 Isi face serviciul Halep si se distanteaza in primul set.

17:24 Break al Simonei Halep.

17:21 Rebreak izbutit de Monica Niculescu in game-ul trei. Meciul se anunta foarte interesant.

17:17 Halep face primul break dupa debutul mai dificil.

17:13 Simona isi face greu serviciul, dupa ce salveaza o minge de break.

17:08 Incepe meciul cu Simona servind prima!

17:00 Au intrat pe teren celor doua, in aplauzele suporterilor.

16:26 Se fac ultimele pregatiri, Simona Halep si Monica Niculescu sunt asteptate pe "centralul" de la Arenele BNR in jumatate de ora.

16:23 Roberta Vinci a castigat prima semifinala si asteapta sa isi afla adversara din finala de duminica.

INFO: Simona Halep a castigat singurul meci impotriva Monicai Niculescu disputat pana acum, in 2011 la Bruxelles.

INFO: Simona Halep are 22 de ani si ocupa locul 3 in clasamentul mondial. De cealalta parte, Monica Niculescu are 26 de ani si se afla pe pozitia 68 WTA.

INFO: La TV, meciul poate fi urmarit pe postul DigiSport.

Întâlnire de urgență la Guvern după apariția primelor cazuri de infectare cu Omicron. Nicolae Ciucă: ”Nicio clipă nu trebuie pierdută”
Premierul Nicolae Ciucă va avea duminică, 5 decembrie, o întâlnire cu specialiștii din domeniul sănătății pentru a decide măsurile care se impun în urma confirmării primelor cazuri de...
Sorin Grindeanu susține că datorită PSD-ului a fost inaugurat Lotul 2 din Autostrada Sebeş-Turda
Ministrul Transporturilor, Sorin Grindeanu, a afirmat, sâmbătă, la Brăila, că, dacă nu ar fi forţat cu CNAIR deschiderea Lotului 2 din Autostrada Sebeş-Turda, ”anul acesta aveam foarte...