Simona Halep, eliminata in optimi de la Roland Garros

Marti, 31 Mai 2016, ora 16:53
103910 citiri

Simona Halep a fost eliminata in optimile de finala de la Roland Garros de australianca Samantha Stosur, locul 24 in clasamentul WTA.

Sportiva noastra a cedat in doua seturi, scor 6-7 (0), 3-6, la capatul unui meci ce a inceput duminica si s-a terminat marti.

Jocul s-a reluat marti de la 5-3 pentru Simona in primul set, insa sportiva noastra a fost de nerecunoscut si a cedat primul set, pe un teren alunecos.

La 3-2 pentru Stosur in setul secund, jocul s-a intrerupt din nou din cauza ploii, dar nici de aceasta data Simona nu a dat semne de revenire.

Extrem de emotionata si lipsita de incredere, Simona nu a avut practic nicio sansa in fata jucatoarei din Australia.

In aceasta partida, Simona a acuzat si usoare dureri la spate din cauza terenului alunecos, dar per total a comis prea multe greseli nefortate si a prins o zi slaba la serviciu.

Simona reuseste insa sa plece de la Paris cu un cec in valoare de 173 de mii de euro.

Pentru sportiva noastra urmeaza o scurta vacanta, insa de pe 13 iunie va participa la turneul pe iarba de la Birmingham.

Citeste mai multe despre programul Simonei Halep

Simona Halep - Sam Stosur 6-7 (0) / 3-6

16:53 - FINAL DE MECI! Stosur incheie cu un break si se califica in sferturile de finala. Simona e eliminata!

16:51 - Stosur nu are emotii la serviciu si are 5-3. Simona serveste pentru a ramane in meci.

16:47 - Simona isi face si ea serviciul dupa ce salveaza patru mingi de break!

16:39 - Stosur isi face serviciul si are 4-2.

16:34 - S-a reluat jocul cu Stosur la serviciu!

16:28 - Simona si Sam se incalzesc. Jocul se reia in cateva momente!

16:24 - Parca s-a mai domolit ploaia. Pe terenul central se fac ultimele pregatiri pentru reluarea meciului lui Djokovici. Simona nu a intrat inca pe teren, fiind la vestiare.

16:21 - Incredibil! La Paris a inceput din nou ploaia. Iesit la incalzire pe un teren alaturat, Novak Djokovici sta pe teren cu umbrela in mana. Simona este inca la vestiare.

16:17 - Cele doua jucatoare sunt la vestiare si asteapta sa intre pe teren.

16:13 - Jocul se va relua in cateva momente!

15:03 - Organizatorii au anuntat ca meciurile nu vor incepe mai devreme de ora 16:00 (ora Romaniei).

14:25 - Organizatorii anunta ca meciurile nu vor fi reluate inainte de ora 15:00, ora Romaniei.

13:48 - A revenit ploaia si organizatorii au luat decizia suspendarii partidei. Halep si Stosur sunt trimise la vestiare.

13:46 - Game pentru Simona incheiat cu un as. Sa speram ca isi revine.

13:43 - Game la zero pentru Stosur si ploaia ameninta din nou cu suspendarea meciului.

13:40 - Isi face si Simona serviciul.

13:36 - Stosur isi face serviciul dupa ce Halep rateaza doua mingi de break.

13:30 - BREAK STOSUR! Sam incepe perfect setul al doilea, iar Simona nu arata ca si-ar reveni.

13:26 - SET STOSUR! Sam castiga tie-breakul cu un neverosimil 7-0!

13:23 - Halep isi face, in sfarsit, serviciul si trimite setul in tie-break.

13:20 - Game Stosur, dupa ce Simona rateaza o minge de break.

13:15 - BREAK STOSUR! Simona nu se regaseste in aceste prime game-uri.

13:11 - Stosur isi face serviciul, insa Simona serveste pentru castigarea setului.

13:09 - Se reia jocul! Stosur serveste.

13:08 - Ploaia nu s-a oprit de tot la Paris, Ilie Nastase fiind zarit in tribune cu umbrela deschisa.

13:06 - "Din pacate, organizatorii au decis ieri putin prea devreme sa nu se mai joace meciurile. simona are un mic avantaj, speram sa continue asa si sa mearga cat mai departe." - Ilie Nastase, la microfonul EuroSport.

13:05 - Sunt pe teren cele doua jucatoare si efectueaza miscarile de incalzire.

12:46 - Iata ca vin si primele vesti bune ale zilei. Se pare ca ploaia s-a oprit, iar terenurile sunt descoperite.

12:45 - Meciurile sunt in continuare suspendate la Paris, iar organizatorii nu au anuntat inca o alta ora la care acestea ar putea fi reluate.

11:55 - Incepem ziua de marti cu o veste proasta, la Paris ploua. Organizatorii anunta ca niciun meci nu va incepe mai devreme de ora 12:30.

INFO: Partida incepe la ora 12:00, ora Romaniei.

INFO: Meciul trebuia sa se dispute duminica seara, insa a fost suspendat in primul set din cauza ploii care a cazut la Paris. Tot vremea a facut ca toate disputele de luni de la Roland Garros sa fie anulate.

INFO: Simona Halep s-a calificat in optimile de la Roland Garros, dupa ce a trecut in turul 3 de Naomi Osaka, locul 101 WTA, scor 4-6, 6-2, 6-3. Anterior, ea o depasise pe Nao Hibino, tot din Japonia, in turul I, scor 6-2, 6-0 si apoi pe Zarina Diyas in turul II, din Kazahstan, scor 7-6, 6-2.

INFO: Sam Stosur a trecut in turul precedent de finalista de anul trecut, Lucie Safarova din Cehia, scor 6-3, 6-7, 7-5. In primele tururi, Stosur le-a depasit pe Misaki Doi (Japonia), 2-1 la seturi si pe Shuai Zheng, China, 2-0.

INFO: Cele doua sportive s-au mai intalnit pana acum de 7 ori, romanca avand un bilant pozitiv, dupa ce a invins-o pe sportiva din Australia de 4 ori. Primul meci dintre cele doua a avut loc chiar la Paris, in 2010, australianca impunandu-se in 2 seturi.

PNL ar putea avea propriul candidat în cursa pentru Primăria Capitalei. Cum s-a ajuns la această concluzie
Eventualitatea retragerii lui Cătălin Cîrstoiu din cursa pentru Primăria Bucureşti ar complica lucrurile pentru cei din Alianța PSD-PNL. Nicolae Ciucă, preşedintele PNL, a afirmat, joi...
Primar bătăuș, susținut în continuare de PNL după ce a fost filmat cum agresa un cetățean. ”A fost sub imperiul unei mari emoții” VIDEO
Cazul primarului din comuna Spermezeu, cercetat penal după ce a agresat fizic un cetăţean, în luna februarie, va fi discutat în forurile de conducere ale PNL Bistriţa-Năsăud, a declarat...
#Simona Halep Sam Stosur Roland Garros, #Halep Stosur Roland Garros 2016 , #Roland Garros