Simona Halep revine fantastic si se califica in semifinale la Roland Garros

Miercuri, 07 Iunie 2017, ora 17:16
139249 citiri

Simona Halep a avut o revenire spectaculoasa si s-a calificat miercuri in semifinalele turneului de Grand Slam de la Roland Garros.

Tenismena noastra a revenit de la 3-6, 1-5 si s-a impus in fata ucrainencei Elina Svitolina cu 3-6, 7-6, 6-0.

2 ore si 7 minute a durat intalnirea dintre cele doua, care a consemnat una dintre cele mai spectaculoase reveniri din istoria recenta a tenisului.

Ce meci am avut pe arena Suzanne-Lenglen! Svitolina a inceput perfect partida si s-a desprind parca din senin la 5-0 in primul set. Simona a avut insa o rabufnire de orgoliu si a reusit 3 game-uri la rand, insa tenismena din Ucraina, in fata careia luna trecuta a pierdut finala turneului de la Roma, si-a adjudecat setul cu 6-3.

Setul II a inceput la fel de prost pentru Simona, dominata parca de o Svitolina mai energica si puternica. S-a facut 5-1 aproape instant si Simona parea pierduta, resemnata. Dar de unde! Cand nimeni nu se mai astepta, reprezentanta noastra, aflata in cautarea primului ei titlu de Grand Slam, a avut o revenire demna de povestit multi ani de acum incolo.

5 game-uri la rand a castigat Simona, iar apoi a avut 4 sanse de a inchide setul la 7-5. N-a fost sa fie, insa s-a impus la tie-break, cu 8-6, nu inainte de a salva o minge de meci a Svitolinei.

Parca injectata cu adrenalina, Simona nu i-a mai lasat nicio sansa in setul decisiv ucrainencei, un set pe care l-a castigat in mai putin de 20 de minute.

3-6, 7-6, 6-0 si tenismena noastra avanseaza in semifinale, unde o va intalni pe favorita numarul 2, cehoaica Karolina Pliskova.

Iata cu cine va juca Simona Halep in semifinale la Roland Garros: S-au mai intalnit de 5 ori pana acum

Semifinala dintre cele doua va avea loc joi, in jurul orei 18:00 (ora Romaniei).

• Ati putut urmari, in direct pe site-ul Ziare.com, intalnirea dintre Simona Halep, locul 4 in clasamentul WTA, si Elina Svitolina (locul 6 WTA), din sferturile de finala ale turneului de Grand Slam de la Roland Garros:

Simona Halep - Elina Svitolina 3-6, 7-6 (6), 6-0

Setul III

GAME, SET SI MECI SIMONA HALEP

- Break Halep si sportiva noastra va servi pentru castigarea meciului si calificarea in semifinalele turneului.

- Un nou game in contul tenismenei noastre, care se desprinde la 4-0.

INFO: Iata cu cine ar putea juca Simona Halep in semifinale la Roland Garros

- Inca un break pentru Simona, care joaca incantator in acest set III.

- Tenismena noastra isi face serviciul si se desprinde la 2-0.

- Simona incepe excelent, cu un break.

- Svitolina serveste prima in acest set decisiv.

- Ceea ce parea imposibil acum aproximativ 30 de minute, cand scorul era 6-3, 5-1 pentru Svitolina, s-a produs: vom avea set decisiv!

Setul II

- SET SIMONA! 8-6 in tie-break! Revenire de-a dreptul fantastica pentru reprezentanta noastra!

- 7-6, cu minge de set pentru Simona. Dar serveste Svitolina.

- Simona salveaza mingea de meci si scorul e 6-6.

- 6-5 pentru Svitolina, iar ucraineanca are minge de meci.

- 5-4 pentru Simona.

- Simona recupereaza un punct. 4-3 pentru Svitolina, iar Halep urmeaza cu doua servicii.

- 4-2 pentru Svitolina.

- 3-2 pentru ucraineanca dupa 5 mingi de tie-break.

- Svitolina are 2-1 dupa 3 mingi jucate in tie-break.

- Simona iroseste 4 mingi de break, iar setul II merge la tie-break.

- Al 5-lea game consecutiv castigat de Simona si tenismena noastra trece pentru prima oara in avantaj.

- BREAK SIMONA si scorul devine 5-5, dupa ce Svitolina a avut 5-1!!!

- Simona isi face serviciul si scorul devine 4-5. Svitolina urmeaza sa serveasca din nou pentru castigarea meciului.

INFO: In partea cealalta, Karolina Pliskova a castigat la tie-break primul set.

- Svitolina serveste pentru meci, insa Simona reuseste breakul.

- Game alb al Simonei, insa ucraineanca urmeaza sa serveasca pentru castigarea meciului.

- Svitolina isi face cu mare dificultate serviciul si ajunge la doar un game distanta de semifinale.

- Break la 0 pentru Svitolina, iar Halep pare ca a abandonat lupta. Din pacate.

- Un nou game la 0 reusit de Svitolina.

- Simona isi face serviciul si scorul devine 1-2.

INFO: In celalalt sfert de finala, Karolina Pliskova si Caroline Garcia sunt inca in primul set, la egalitate, scor 5-5.

- Game alb reusit de jucatoarea care anul acesta a castigat 4 turnee.

- Un nou inceput in forta al Svitolinei, care face break.

- Setul II incepe cu Simona la serviciu.

Setul I

- Game Svitolina si ucraineanca se impune in primul set cu 6-3.

- Inca un game in contul Simonei, iar scorul devine 3-5. Totusi, Svitolina va servi din nou pentru castigarea primului set.

- Break reusit de reprezentanta noastra.

- Simona salveaza o minge de set a Svitolinei si apoi castiga primul ei game din acest meci.

- 4 sanse de break pentru Simona, insa ucraineanca revine de fiecare data si duce scorul la 5-0 in acest prim set.

- Inca un break pentru Svitolina, iar scorul ia proportii.

- Simona are o minge de break, insa Svitolina revine si se desprinde la 3-0. Inceput bun de meci pentru tensimena aflata pe locul 6 in ierarhia WTA.

- Break reusit de ucraineanca, dupa ce Simona salvase doua mingi de break.

- Svitolina castiga la 0 primul game al partidei.

ora 15:09 - Partida a inceput cu Svitolina la serviciu.

ora 15:02 - Cele doua tenismene au iesit la incalzire. Partida va incepe in cateva minute.

ora 14:40 - Partida programata inainte pe arena Suzanne-Lenglen, dintre Novak Djokovici si Dominic Thiem, s-a incheiat cu victoria austriacului, astfel ca intalnirea Simonei nu va avea parte de vreo intarziere.

Surpriza la Roland Garros: Novak Djokovici, invins categoric

INFO: In clasamentul WTA, Simona Halep ocupa locul 4, in timp ce Elina Svitolina se afla pe pozitia a 6-a.

INFO: Pana in sferturi, cele doua au trecut de:

Simona Halep:

6-2, 6-3 cu Jana Cepelova (turul I) ;

6-4, 6-3 cu Tatjana Maria (turul II) ;

6-0, 7-5 cu Daria Kasatkina (turul III) ;

6-1, 6-1 cu Carla Suarez Navarro (optimi).

Elina Svitolina:

6-4, 6-3 cu Yaroslava Shvedova (turul I) ;

3-6, 6-3, 6-2 cu Tsvetana Pironkova (turul II) ;

6-4, 7-5 cu Magda Linette (turul III) ;

4-6, 6-3, 7-5 cu Petra Martic (optimi).

INFO: Va fi cea de-a doua intalnire directa intre cele doua, dupa cea din finala turneului de la Roma de luna trecuta, cand Svitolina s-a impus in trei seturi, scor 4-6, 7-5, 6-1.

INFO: Ucraineanca in varsta de 22 de ani a castigat nu mai putin de 4 turnee in acest an (Taipei, Dubai, Istanbul si Roma) si ocupa primul loc in clasamentul din acest an. De partea cealalta, Simona s-a impus la Madrid si se afla pe locul 4 in clasamentul pentru Turneul Campioanelor.

INFO: Partida se joaca pe arena Suzanne-Lenglen si la TV poate fi vizionata in direct pe Eurosport 1.

INFO: Castigatoarea acestei intalniri o va intalni in semifinale pe invingatoarea sfertului dintre Karolina Pliskova (fav.2) si Caroline Garcia (fav.28).

Roland Garros 2017 se desfasoara in perioada 28 mai - 11 iunie.

Simona Halep a dezvăluit la ce mare turneu își dorește cu ardoare un wild-card. Ce spune despre noul antrenor
    Simona Halep a declarat că îşi doreşte mult să primească wild card pentru turneul de la Roland Garros. “Sper şi îmi doresc wild card la Roland Garros. Îmi doresc tare mult să joc...
    Klaus Iohannis a transmis ministrului Justiției cererile de urmărire penală față de Petre Roman și Gelu-Voican Voiculescu
    Klaus Iohannis a transmis ministrului Justiţiei cererile de urmărire penală a lui Roman Petre, în calitate de fost premier, şi a lui Voiculescu Gelu-Voican, fost viceprim-ministru, pentru...
    #LIVE Simona Halep Svitolina, #LIVE meci Simona Halep, #Simona Halep Roland Garros , #Roland Garros