Business Focus: Antreprenoriatul: Profesie vs Vocație

Simona Halep revine spectaculos si se califica in turul doi la Roland Garros

Miercuri, 30 Mai 2018, ora 13:47
62063 citiri

Simona Halep s-a calificat cu emotii, miercuri dupa-amiaza, in turul doi al Grand Slam-ului de la Roland Garros.

Ocupanta locului 1 in ierarhia WTA a revenit dupa un prim set pierdut categoric si a invins-o in trei seturi pe ocupanta locului 83 in clasamentul mondial feminin, Alison Riske.

2-6, 6-1, 6-1 a scorul intalnirii dintre Simona Halep si Alison Riske, la capatul unei partide care a durat o ora si 34 de minute.

In turul urmator, reprezentanta noastra va juca cu o alta americanca, Taylor Townsend (locul 72 WTA).

Simona a inceput neasteptat de slab partida de pe arena centrala Philippe Chatrier - care a fost programata initial pentru marti seara, dar amanata din cauza programului incarcat pentru astazi - iar tenismena din SUA, care saptamana trecuta a jucat finala la Nurumberg, s-a desprins in doar cateva minute la 5-0.

Foarte nervoasa, Simona si-a adjudecat in cele din urma doua game-uri, dar n-a reusit s-o impiedice pe americanca sa castige primul set.

Fara ajutorul lui Darren Cahill, on-court coaching-ul fiind interzis la turneele de Grand Slam, Simona a trebuit sa se regaseasca singura si a oferit o revenire spectaculoasa.

Simona a fost mult mai agresiva incepand cu setul doi, iar Alison Riske n-a mai facut fata ritmului impus de finalista de anul trecut de la Roland Garros.

Cu un joc mult mai solid, Simona i-a predat americancei, in urmatoarele doua seturi, o adevarata lectie de tenis si a avansat in runda urmatoare a celui de-al doilea Grand Slam al anului.

Doar doua game-uri a mai castigat Alison Riske in ultimele doua seturi ale partidei.

Urmatoarea intalnire a Simonei va avea loc joi, la o ora ce va fi anuntata ulterior de organizatorii Openului Frantei.

Simona si Taylor s-au mai intalnit o singura data pana in prezent, anul trecut, al Cincinnati, cand sportiva noastra s-a impus cu 6-4, 6-1.

Ati putut urmari, in direct pe site-ul Ziare.com, partida dintre Simona Halep si Alison Riske, din primul tur al Grand Slam-ului de la Roland Garros.

Simona Halep - Alison Riske 2-6, 6-1, 6-1

13:46 - GAME, SET SI MECI SIMONA HALEP!

13:45 - Break la 0 si Simona va servi pentru castigarea meciului.

13:41 - Un nou game castigat usor de Simona.

13:38 - Dupa un game de aproape 10 minute, Alison Riske reuseste sa-si faca serviciul.

13:30 - 3-0 si Simona joaca incantator.

13:27 - Joc excelent practicat de Simona, care reuseste breakul, in timp ce Alison Riske pare coplesita de nivelul atins de reprezentanta noastra incepand cu setul doi.

13:22 - Simona isi face serviciul si debuteaza cu dreptul in setul III.

13:19 - Simona va servi prima in setul decisiv.

13:17 - Break al Simonei, care trimite meciul in setul decisiv.

13:15 - Alison Riske reuseste breakul.

13:10 - Simona Halep face un nou break si va servi pentru castigarea setului doi. Sportiva noastra a jucat impecabil, pana acum, in acest set.

13:07 - Game alb reusit de Simona Halep.

13:04 - Un nou break in contul Simonei, iar sportiva noastra se distanteaza la 3-0.

13:01 - Simona arata un joc mult mai solid in acest inceput de set secund si face 2-0.

12:57 - Inceput excelent de set pentru Simona, cu break reusit la 0.

INFO: Din nefericire, la turneele de Grand Slam nu e permis on-court coaching-ul, astfel ca Simona va trebui sa se descurce fara sfaturile lui Darren Cahill.

12:55 - Alison Riske serveste prima in setul doi.

12:51 - Simona isi pierde din nou serviciul, iar Alison Riske castiga primul set.

12:47 - Simona face breakul si duce scorul la 2-5.

12:44 - Simona isi castiga, in sfarsit, serviciul, dar tenismena din SUA va servi pentru a-si adjudeca primul set.

12:38 - Si scorul devine 5-0 in favoarea americancei...

12:35 - Un nou break reusit de americanca, iar Simona pare ca nu se regaseste.

INFO: Alison Riske a ajuns saptamana trecuta pana in finala la Nuremberg, unde a pierdut in fata suedezei Johanna Larsson.

12:31 - Riske isi face serviciul si se desprinde la 3-0 in acest prim set.

12:28 - Simona isi pierde serviciul.

12:19 - Americanca isi adjudeca primul game al meciului, la capatul a 8 minute extrem de disputate.

12:11 - Alison Riske serveste prima.

ora 12:11 - Startul meciului

INFO: Partida care initial trebuia sa se dispute marti seara, dar care a fost amanata pentru miercuri, se va disputa pe Arena Centrala Philippe Chatrier.

INFO: La TV, intalnirea poate fi vizionata in direct pe postul Eurosport.

INFO: Simona si Alison, aflata pe locul 83 in clasamentul WTA, s-au mai intalnit de doua ori pana acum, ambele partide fiind castigate de reprezentanta noastra:

2015, Roma: 6-3, 6-0;

2017, Beijing: 6-3, 3-6, 6-2.

Roland Garros 2018 se desfasoara in perioada 27 mai - 10 iunie.

Ce n-a văzut CTP în 34 de ani de alegeri libere: ”Doar Ceaușescu îl poate egala pe Ciociu. Ca pe o turmă de mancurți...”
Retragerea lui Cătălin Cîrstoiu din cursa pentru Primăria Capitalei a fost comentată acid de jurnalistul Cristian Tudor Popescu, care i-a criticat dur pe președinții PSD și PNL, Marcel...
Candidatul USR la Primăria Sectorului 5 a depus o plângere la DIICOT împotriva lui Cristian Popescu Piedone
Avocatul şi liderul consilierilor USR din Sectorul 5, Alexandru Dimitriu, a depus joi dimineaţă, 25 aprilie, o plângere la DIICOT împotriva primarului Cristian Popescu Piedone şi ”a...