Simona Halep s-a calificat en-fanfare in sferturi la Roland Garros

Luni, 04 Iunie 2018, ora 13:07
61272 citiri

Simona Halep s-a calificat luni dupa-amiaza in sferturile de finala ale Grand Slam-ului de la Roland Garros.

Ocupanta locului 1 in clasamentul WTA a invins-o categoric in optimile de finala pe favorita numarul 16, belgianca Elise Mertens.

6-2, 6-1 a fost scorul partidei dintre cele doua tenismene, care a durat mai putin de o ora.

Revenita pe arena centrala Phillipe Chatrier, dupa ce in 16-imi a jucat pe terenul cu numarul 18, Simona a jucat incantator si nu i-a lasat nicio sansa belgiencei care anul acesta a castigat trei turnee WTA si a ajuns pana in semifinale la Australian Open.

Elise Mertens a facut fata ritmului impus de Simona doar in primele game-uri ale jocului, insa, pe masura ce meciul a progresat, tenismena belgiana s-a stins.

De altfel, in setul secund, Mertens n-a contat, iar Simona, cu un serviciu excelent, a defilat in fata putinilor spectatori prezenti pe arena centrala de la Roland Garros.

Mai departe, in sferturile de finala ale Openului din capitala Frantei, Simona o va intalni pe invingatoarea partidei dintre Caroline Garcia (fav.7) si Angelique Kerber (fav.12).

Vezi si:

Ati putut urmari, in direct pe site-ul Ziare.com, partida dintre Simona Halep (favorita numarul 1) si belgianca Elise Mertens (favorita numarul 16), din cadrul optimilor de finala ale Grand Slam-ului de la Roland Garros.

Simona Halep - Elise Mertens 6-2, 6-1

13:07 - BREAK, SET SI MECI SIMONA HALEP!

13:04 - Mertens reuseste breakul si evita pierderea setului la 0.

13:00 - Un nou break castigat la 0 de Simona, care va servi pentru castigarea meciului!

12:58 - Simona revine de la 0-30 si castiga cel de-al 7-lea game consecutiv!

12:54 - Simona face breakul la 0 si se distanteaza la 3-0.

12:51 - 2-0 si Simona controleaza jocul fara mari probleme.

12:48 - Simona incepe perfect setul doi, cu un break, iar Elise Mertens pare cazuta.

12:44 - Simona Halep isi face cu usurinta serviciul si isi adjudeca primul set dupa 35 de minute.

12:40 - Un nou break reusit de Simona Halep, iar tenismena aflata pe locul 1 in clasamentul WTA va servi pentru castigarea primului set.

12:35 - Inceput excelent de meci pentru sportiva noastra, care arata un joc solid si pare foarte determinata sa castige.

12:32 - Elise Mertens isi face serviciul, insa Simona are in continuare un break in fata.

12:28 - Simona serveste din nou bine si se distanteaza la 3-1 in acest prim set.

12:22 - Tenismena noastra profita de cea de-a 3-a minge de break la capatul unui game de aproape 10 minute, in care belgianca a comis trei duble-greseli.

12:12 - Simona serveste si ea foarte bine si egaleaza la 1 dupa un game alb.

12:10 - Elise Mertens serveste excelent si castiga usor primul game al meciului.

INFO: La Paris s-a emis un cod galben de furtuni pentru astazi. Sa speram ca partida se va disputa fara probleme.

12:08 - Elise Mertens serveste prima in acest meci.

ora 12:08 - A inceput meciul.

INFO: Elise Mertens a castigat trei turnee (Hobart, Lugano si Rabat) in acest an si a ajuns pana in semifinale la Australian Open. Singura infrangere suferita de belgianca pe zgura in acest an e cea in fata Simonei de la Madrid.

ora 12:00 - Cele doua tenismene patrund pe teren, iar jocul va incepe in cateva minute.

INFO: Partida se desfasoara pe arena centrala Philippe Chatrier si e transmisa in direct la TV de postul Eurosport.

INFO: Cele doua tenismene s-au mai intalnit o singura data, in urma cu o luna, la turneul de la Madrid, unde Simona s-a impus cu un categoric 6-0, 6-3.

INFO: Parcursul celor doua la aceasta editie a Grand Slam-ului din capitala Frantei:

turul III: 6-3, 6-1 cu Daria Gavrilova.

Roland Garros 2018 se desfasoara in perioada 27 mai - 10 iunie.

Simona Halep, interzis la Roland Garros? "Ar putea fi ignorată"
Clasamentul nu îi permite Simonei Halep să se înscrie la Roland Garros, așa că singura șansă a ei ar fi să primească un wild-card. Simona Halep se pregătește pentru turneul de la...
Declarațiile preotului Nicolae Tănase sunt ”o invitație la viol”. Ministra Justiției intervine
Ministra Justiţiei, Alina Gorghiu a spus, referitor la afirmaţiile preotului Nicolae Tănase de la Valea Plopului potrivit cărora fetele care sunt agresate sexual ar trebui să intre la...
#Halep sferturi Roland Garros, #Simona Halep calificata sferturi, #LIVE meci Halep Mertens, #Halep Mertens meci direct, #Simona Halep Elise Mertens, #Simona Halep Roland Garros, #Roland Garros 2018 , #Roland Garros