Simona Halep s-a calificat in semifinale la Roland Garros

Miercuri, 04 Iunie 2014, ora 19:23
71144 citiri

Simona Halep s-a calificat miercuri seara, in premiera, in semifinalele turneului de Grand Slam de la Roland Garros.

Tenismena noastra a eliminat-o in sferturile de finala pe rusoaica Svetlana Kuznetsova in doua seturi, scor 6-2, 6-2, dupa un joc ce-a durat o ora si 19 minute.

Trei ore a avut de asteptat Simona pentru ca ploaia sa se opreasca si sa poata juca impotriva Kuznetsovei, cea care a eliminat-o acum doua luni in doua seturi, in turul doi al turneului de la Stuttgart.

Odata ploaia oprita la Paris, cele doua tenismene si-au facut aparitia pe cea de-a doua arena de la Roland Garros, Suzanne-Lenglen, iar Simona a inceput ca din tun, cu un break.

Rusoaica a reusit sa revina si sa egaleze situatia la 2, dar apoi au urmat patru gameuri la rand in dreptul tenismeni noastre, care si-a adjudecat primul set.

Svetlana a cerut interventia doctorului in startul setului secund, dar nici asta n-a ajutat-o. Simona a dominat si cel de-al doilea set, avansand in semifinale mai usor decat se asteptau specialistii.

Dupa calificarea in semifinale, obtinuta fara set pierdut la turneul francez, constanteanca si-a asigurat un cec in valoare de 412.500 de euro si 720 de puncte in clasamentul WTA.

In penultimul act, Simona o va intalni pe nemtoaica Andrea Petkovic, locul 27 in clasamentul WTA, care a trecut in sferturi de italianca Sara Errani, tot in doua seturi si tot cu 6-2, 6-2.

In cealalta semifinala vor juca rusoaica Maria Sharapova, vazuta favorita la castigarea turneului de casele de pariuri, si canadianca de 20 de ani, Eugenie Bouchard.

Ati putut urmari, in direct pe site-ul Ziare.com, intalnirea dintre Simona Halep si rusoaica Svetlana Kuznetsova, din sferturile de finala ale turneului de Grand Slam de la Roland Garros

Desfasurarea intalnirii:

Halep - Kuznetsova 6-2, 6-2

setul II

ora 19:25 - GAME, SET SI MATCH SIMONA HALEP

- Break si Simona Halep va servi pentru un loc in semifinale.

- Rebreak la 0 reusit de rusoaica.

- Un nou break pentru Simona, care se apropie de victorie.

- Simona salveaza din nou doua mingi de break si isi castiga serviciul.

INFO: In celalalt sfert, Andrea Petkovic (locul 27 WTA) a invins-o repede, in doua seturi, scor 6-2, 6-2, pe Sara Errani si a avansat in semifinale, acolo unde o va intalni pe Simona Halep sau Svetlana Kuznetsova.

- Break rapid reusit de Simona, care preia conducerea si in setul 2.

- Simona salveaza doua mingi de break si isi castiga serviciul, dupa cel mai lung game din acest meci, de aproape 9 minute.

- Minge de break pentru Simona, dar rusoaica revine si isi castiga serviciul.

- Al doilea set incepe tot cu rusoaica la serviciu. Sa speram ca vom avea acelasi deznodamant ca-n primul.

INFO: Kuznetsova a solicitat interventia medicului. O accidentare sau... un truc pentru a o scoate pe Simona din ritm.

setul I

- Simona Halep castiga primul set in doar 33 de minute. Excelenta prestatia tenismenei noastre, care arata inca odata ca se afla in cea mai buna forma.

INFO: In celalat sfert, nemtoaica Andrea Petkovic a castigat primul set cu 6-2.

- Inca un break pentru Simona, care serveste pentru castigarea primului set.

- 4-2 pentru tenismena noastra, dupa 24 de minute de joc.

- Simona face un rebreak si trece din nou in avantaj.

- Break reusit de rusoaica. Foarte puternica aceasta Kuznetsova.

- Kuznetsova serveste bine si obtine primul ei game in aceasta partida.

INFO: A inceput din nou ploaia, dar arbitrul nu opreste inca intalnirea.

- Simona are ceva de tras pe serviciul ei, dar il castiga.

- Debut excelent de meci pentru Simona, cu un break.

- Kuznetsova serveste prima.

ora 18:04 - A INCEPUT PARTIDA

ora 17:57 - Cele doua jucatoare se incalzesc. In cateva minute incepe partida.

INFO: De la aceeasi ora se joaca si intalnirea dintre Sara Errani si Andrea Petkovic, invingatoarea urmand sa joace in semifinale cu castigatoarea partidei dintre Halep si Kuznetsova.

ora 17:55 - Cu trei ore intarziere, cele doua tenismene isi fac aparitia pe suprafata de joc.

ora 17:47 - Vremea continua sa faca figuri. Sa vedem daca intalnirea va incepe la ora 18:00, asa cum spera organizatorii

ora 17:33 - A aparut soarele, prelatele de pe teren au fost trase. In sfarsit, ne pregatim de startul partidei.

ora 17:30 - Partida n-a inceput nici la 17:30. Daca pana in ora 19:00 nu va incepe, atunci va fi amanata pentru maine.

ora 16:45 - Continua sa ploua si partida nu va incepe nici la 16:45. Sunt sanse pentru un 17:30.

ora 16:00 - Ploaia continua sa cada peste Paris, iar organizatorii au amanat din nou meciul, de data aceasta pentru ora 16:45.

ora 15:18 - Site-ul oficial al competitiei anunta ca intalnirea nu va incepe mai devreme de ora 16:00 (ora Romaniei).

ora 15:05 - Ploua in continuare in capitala Frantei, astfel ca partida a fost reprogramata pentru ora 15:30. Sa vedem cum va fi vremea atunci.

ora 14:50 - La Paris ploua torential, iar partida ar putea fi amanata cateva zeci de minute.

INFO: LA TV, intalnirea poate fi urmarita in direct pe Eurosport.

INFO: Va fi pentru a doua oara in acest an cand cele doua se intalnesc, dupa confruntarea din optimi la Stuttgart, unde rusoaica s-a impus in doua seturi, cu 7-5, 7-6.

In total, Simona si Svetlana, clasata in prezent pe locul 28 in clasamentul WTA, s-au intalnit de 4 ori, scorul fiind egal 2-2.

INFO: Pe langa prestigiu, Simona se va alege si cu o suma importanta de bani daca o va invinge pe Kuznetsova.

Miza financiara uriasa pentru Simona Halep

Parcursul celor doua pana in sferturi:

Simona Halep:

6-0, 6-2 cu Alisa Kleybanova (prima runda)

6-2, 6-4 cu Heather Watson (runda a doua)

6-3, 6-0 cu Maria Teresa Torro Flor (runda a treia)

6-4, 6-3 cu Sloane Stephens (optimi)

Svetlana Kuznetsova:

6-3, 6-1 cu Sofia Shapatava (prima runda)

7-6, 6-3 cu Camila Giorgi (runda a doua)

6-7, 6-1, 9-7 cu Petra Kvitova (runda a treia)

6-3, 6-4 cu Lucie Safarova (optimi)

INFO: Invingatoarea sfertului dintre Simona Halep si Svetlana Kuznetsova o va intalni in semifinale pe castigatoarea sfertului dintre Sara Errani si Andrea Petkovic.

Editia din 2014 a Roland Garrosului are loc in perioada 25 mai - 8 iunie.

Cum a fentat Piedone licitațiile. Curtea de Conturi l-a luat la bani mărunți. Nereguli grave și la Direcția Pentru Protecția Copilului
Curtea de Conturi a constat la ultimul audit, finalizat la începtutul lunii martie 2024, la Sectorul 5, pentru anul 2022, că instituția condusă de Popescu Piedone a divizat contracte de...
USR acuză Guvernul că se joacă „cu prețurile la energie ca la păcănele”. „Plătim facturi mai mari decât pe piaţa liberă”
USR a transmis joi, 28 martie, că Guvernul Ciolacu minte când spune că ia măsuri în favoarea consumatorilor şi că scade facturile românilor. Partidul susține că de fapt Executivul...
#Simona Halep semifinale Roland Garros, #Simona Halep invins Svetlana Kuznetsova, #LIVE Simona Halep Svetlana Kuznetsova, #LIVE Simona Halep sferturi Roland Garros, #Simona Halep in direct Roland Garros , #Roland Garros