Simona Halep se califica in finala Roland Garros si ramane pe locul 1 WTA dupa o victorie superba cu Muguruza

Joi, 07 Iunie 2018, ora 17:41
125426 citiri

Simona Halep s-a calificat in finala feminina de la Roland Garros dupa o victorie clara, scor 6-1, 6-4, in fata Garbinei Muguruza.

In urma acestui rezultat, sportiva din Romania si-a asigurat si punctele necesare pentru a ramane pe prima pozitie a clasamentului mondial.

Partida despre care multi specialisti spuneau ca va merge in favoarea Muguruzei, o sportiva de forta care era si mult mai odihnita decat Halep, a inceput surprinzator.

Simona a demonstrat ca a invatat din lectia sfertului cu Angie Kerber si a jucat calm, asteptand cumva erorile adversarei. Iar acestea au venit din plin, Muguruza ratand foarte multe mingi.

Asa au aparut breakurile, unul dupa celalalt, iar Halep s-a trezit servind pentru set la 5-0. Muguruza a reusit un break, insa nu a fost decat un mic avertisment, Simona reusind sa se impuna in game-ul urmator.

Setul doi a fost mult mai disputat. Garbine Muguruza a trimis mai multe mingi in teren decat in afara sau in fileu, iar Simona a cedat usor in fata presiunii. Spaniola a avut avantajul unui break pana in a doua jumatate a setului, acolo unde s-a jucat partida.

Halep a facut breakul la 3-4 si a egalat, iar la 4-4 si-a facut serviciul dupa un game interminabil, in care ambele jucatoare au avut multe sanse de a se impune.

La 5-4 Muguruza a cedat complet si si-a pierdut serviciul la zero, Halep obtinand calificarea in a treia sa finala de Roland Garros, a doua consecutiva.

In marea finala, de sambata, Halep va da peste invingatoarea duelului dintre Madison Keys si Sloane Stephens.

Simona Halep - Garbine Muguruza 6-1/ 6-4

17:41 - GAME, SET si MECI, SIMONA HALEP! CE VICTORIE!

17:37 - Game interminabil castigat de Simona pe propriul serviciu! Poate fi momentul decisiv al partidei!

17:24 - Break Simona! Avem egalitate la 4 in setul al doilea!

17:19 - Game pentru Simona. Halep are totusi nevoie de un break.

17:16 - Muguruza merge mult mai bine in acest set, isi face serviciul si ramane in avantaj.

17:10 - Isi face si Simona serviciul si tine aproape de Muguruza.

17:07 - Game Muguruza intr-un moment important al setului doi.

17:05 - Rateaza o minge de break Simona si loveste cu racheta de pamant.

16:58 - Break Muguruza! Iberica preia conducerea in setul secund.

16:55 - Muguruza isi face serviciul pentru prima data in acest meci.

16:51 - Incepe bine Simona si cel de-al doilea set!

16:46 - Break si set, Simona Halep! Aproape perfect a jucat sportiva noastra in acest prim act al semifinalei!

16:39 - Greseste Simona de aceasta data, iar Muguruza profita si face breakul.

16:35 - BREAK HALEP! Simona conduce cu 5-0 si va servi pentru castigarea primului set!

16:28 - Game Halep si sportiva noastra ajunge la 4-0 in primul set!

16:24 - BREAK HALEP! Simona ataca in momentele in care are oportunitatea, iar Muguruza greseste in continuare.

16:19 - Simona salveaza o minge de break si isi face serviciul. Halep pare ca nu isi asuma riscuri in acest debut de meci, preferand sa joace pe greseala adversarei.

16:12 - Break Simona! Muguruza greseste mult in debutul partidei si sportiva noastra profita!

16:08 - Start al semifinalei! Muguruza serveste prima.

16:00 - Incep emotiile pentru noi. Simona si Garbine intra pe "Centralul" de la Paris.

Va fi cea de-a cincea confruntare directa dintre cele doua tenismene, scorul general fiindu-i favorabil spaniolei, cu 3-1:

2014, 16-imi Wuhan: 2-6, 6-2, 6-3 pentru Muguruza;

2015, Fed Cup: 6-3, 6-3 pentru Muguruza;

2015, optimi Stuttgart: 3-6, 6-1, 6-3 pentru Halep;

2017, finala Cincinnati: 6-1, 6-0 pentru Muguruza.

INFO: Iata cum arata cotele la pariuri pentru meciul dintre Halep si Muguruza

INFO: Oboseala ar putea fi factorul decisiv in aceasta disputa. Cum arata parcursul celor doua sportive

Fenomene fără precedent în istoria alegerilor. Politolog: „Vom vedea niște scoruri foarte interesante"
Se anunță o prezență-record la alegerile europarlamentare, programate pentru 9 iunie 2024. Fenomenul a fost explicat de către politologul Andrei Țăranu, într-un interviu pentru Ziare.com....
Cine câștigă din separarea candidaților PSD-PNL la Capitală: ”Se vor faulta unul pe altul”. Scenarii noi pentru prezidențiale
Sociologul Alfred Bulai, șeful departamentului de Sociologie din cadrul SNSPA, a fost invitatul rubricii „Cu fața la alegători”. Acesta a vorbit despre cele mai importante subiecte de pe...
#Halep Muguruza LIVE, #Halep Muguruza Roland Garros, #Halep semifinale Roland Garros , #Roland Garros