Simona Halep se califica in sferturi la Roland Garros dupa o victorie superba

Luni, 05 Iunie 2017, ora 13:08
65685 citiri

Simona Halep s-a calificat in sferturile de finala de la Roland Garros dupa o victorie superba.

Sportiva noastra a invins-o pe Carla Suarez Navarro (locul 23 WTA), scor 6-1, 6-1. A fost un meci perfect pentru Simona, care a facut inca un pas important spre marele sau vis: castigarea primului Grand Slam.

Romanca a continuat in nota partidelor de la Roland Garros si a oferit un tenis care ne-a incantat.

Simona a stat bine la toate capitolele, de la serviciu la retur si a parut ca nu mai resimte nicio problema de ordin fizic.

Cu unghiuri gasite perfect si lovituri la care Suarez Navarro nu a avut replica, Simona s-a distantat rapid si a condus cu 5-0, pentru ca apoi sa ia primul set cu 6-1.

Simona a inceput si setul secund cu un break, dar Suarez Navarro a facut imediat rebreak.

Sportiva noastra nu a cedat insa si a fortat apoi din nou pentru a obtine o calificare lejera in sferturile de finala.

Simona a ajuns astfel in sferturile de finala la Roland Garros, pentru a doua oara in cariera. Ultima data s-a intamplat in 2014, cand a jucat si finala.

In sferturile de finala, Simona se va intalni cu ucraineanca Elina Svitolina, ocupanta locului 6 WTA.

Partida din sferturi va avea loc miercuri, la o ora ce nu a fost stabilita.

HALEP - SUAREZ NAVARRO 6-1, 6-1

13:10 - Simona castiga si setul secund si se califica in sferturile de finala!!!

13:09 - Minge de meci pentru Simona!

13:04 - 5-1 pentru Simona si suntem la doar un game distanta de sferturi!

13:00 - Simona face break si are 4-1!

12:59 - Doua mingi de break pentru Simona.

12:56 - Game la zero reusit de Simona si scorul este 3-1!

12:53 - Simona face break si are 2-1!

12:52 - Minge de break pentru Simona.

12:49 - Suarez Navarro face rebreak si egaleaza la unu.

12:40 - Simona incepe setul secund cu un break!

12:39 - Doua mingi de break pentru Simona.

12:35 - Simona castiga primul set cu 6-1!

12:32 - Isi face si iberica serviciul si Simona va servi acum pentru castigarea setului.

12:28 - Simona are 5-0 dupa un nou game la serviciu!

12:24 - Break pentru Simona si scorul este 4-0! Romanca joaca un tenis minunat!

12:24 - Trei mingi de break pentru Simona!

12:21 - Simona incepe in forta si conduce cu 3-0! Suarez Navarro nu joaca rau, insa Simona e la inaltime.

12:17 - Simona face break si conduce cu 2-0! Un start foarte bun pentru Simo, care alearga enorm!

12:16 - Minge de break pentru Simona!

12:13 - Simona castiga patru puncte la rand si isi face serviciul in primul game al meciului!

12:11 - Doua mingi de break pentru iberica.

12:09 - A inceput meciul!

12:05 - Meciul va incepe cu Simona la serviciu.

Info: Partida incepe la ora 12:00 pe terenul central

Simona ocupa locul 4 in clasamentul WTA, in timp ce iberica este pe locul 23.

Scorul intalnirilor directe este 6-6.

Castigatoarea va juca in sferturile de finala cu invingatoarea dintre Elina Svitolina si Petra Martici.