Simona Halep se califica in finala Roland Garros dupa un meci de zile mari

Joi, 08 Iunie 2017, ora 21:05
108749 citiri

Simona Halep s-a calificat joi in finala turneului de la Roland Garros dupa un meci de zile mari impotriva Karolinei Pliskova.

Sportiva noastra s-a impus greu, in trei seturi, scor 6-4, 3-6, 6-3, si a ajuns pentru a doua oara in cariera in finala de la Paris.

Ajunsa in semifinale dupa meciul epic din sfertul cu Svitolina, Simona si-a demonstrat statutul de favorita la Openul Frantei din primele game-uri, dominand o adversara care a parut deloc confortabila pe zgura pariziana.

In primul set diferenta a fost facuta de un break, dar si de greselile multe facute de Pliskova, care a lasat impresia ca nu este in meci.

Cehoaica si-a revenit in actul secund, atunci cand a accelerat si a lovit puternic, punandu-i probleme unei Simona surprinzator de statica.

"Decisivul" s-a jucat pe serviciu, Pliskova gresind din nou mai mult decat Simona si cedand in cele din urma destul de clar.

Simona Halep ajunge din nou in finala de la Roland Garros dupa sezonul 2014. Daca acum 3 ani era outsidera in fata Mariei Sharapova, sambata va fi mare favorita impotriva pustoaicei Jelena Ostapenko.

Duelul pentru primul trofeu de Grand Slam din cariera romancei, dar si pentru locul 1 WTA, va fi transmis in direct pe Ziare.com sambata dupa-amiaza.

Simona Halep - Karolina Pliskova 6-4/ 3-6/ 6-3

21:05 - GAME, SET SI MECI, SIMONA HALEP! CE VICTORIE SIMONA!!!

21:02 - BREAK HALEP! Pliskova greseste si Simona serveste pentru calificarea in finala!

20:57 - BREAK PLISKOVA! Cehoaica reintra in setul decisiv si lucrurile se complica pentru Halep.

20:55 - Halep are sansa unui nou break, nu o concretizeaza si Pliskova isi face serviciul. Urmeaza un game foarte important.

20:47 - Simona salveaza doua mingi de break si isi face serviciul intr-o maniera de mare campioana!

20:42 - BREAK HALEP! Simona alearga fenomenal si fce breakul cu un passing de zile mari!

20:37 - Game Halep fara mari probleme la serviciu.

20:35 - Halep are sansa breakului, o rateaza si Pliskova isi face serviciul, egaland la unu.

20:28 - Simona incepe cu un game pe propriul serviciu setul decisiv.

20:23 - GAME SI SET, KAROLINA PLISKOVA! Vom avea set decisiv in aceasta semifinala!

20:21 - Simona salveaza o minge de set si isi face serviciul! Este obligata sa faca breakul acum pentru a ramane in acest set.

20:16 - Trei mingi de break rateaza Simona, iar Pliskova profita si ajunge la un pas de castigarea celui de-al doilea set.

20:10 - BREAK PLISKOVA! Simona nu se mai concentreaza pe serviciu si Karolina se desprinde.

20:07 - Game la zero pentru Pliskova. Se pare ca cehoaica se va lupta pana la capat in acest set.

20:05 - Din nou egalitate dupa ce Simona isi face si ea serviciul.

20:02 - Pliskova isi face serviciul si conduce cu 2-1 in setul al doilea.

19:58 - Halep ramane solida pe serviciu si egaleaza la unu.

19:55 - Isi face serviciul Pliskova in primul game din setul secund.

19:48 - GAME SI SET, SIMONA HALEP!

19:45 - Pliskova salveaza doua mingi de set ale Simonei si supravietuieste in acest prim act. Halep va servi acum pentru castigarea primului set.

19:37 - Game pentru Simona si Pliskova resimte presiunea, servind acum pentru a ramane in primul set.

19:34 - Isi face pana la urma serviciul Pliskova.

19:30 - Simona intrerupe serviciul Pliskovei pentru a schimba racheta.

19:28 - Simona isi face serviciul fara emotii, dar pe fondul unui joc plin de greseli al adversarei.

19:24 - Halep rateaza o sansa de break si Pliskova isi face serviciul.

19:21 - Simona salveaza doua mingi de break si reuseste sa se distanteze in debutul primului set.

19:14 - BREAK HALEP! Pliskova greseste pe serviciu si comite doua duble, iar Simona profita si realizeaza primul break!

19:10 - Simona serveste bine si egaleaza scorul pe tabela.

19:07 - Pliskova isi face serviciul, insa sunt semne pozitive in privinta Simonei.

19:04 - INCEPE PARTIDA! Pliskova serveste prima!

19:02 - Arbitrul de scaun este francezul Kader Nouni, un arbitru care nu i-a purtat deloc noroc Simonei.

19:00 - Sunteti gata de marele meci? Simona si Karolina au intrat pe "Centralul" din Paris si executa miscarile de incalzire. In cateva minute incepe dueulul ce poate fi istoric pentru tenisul romanesc.

18:56 - "Cred ca Pliskova e usor favorita in acest meci. Are mai multe lovituri si mi se pare mai calma. Simona este totusi mai temperamentala si sunt momente cand atitudinea aceasta o copleseste." - Mats Wilander

18:50 - "Simona Halep mi se pare mai calma, iar in meciurile mari trebuie sa fii linistita pentru ca nu poate merge totul perfect." - Mats Wilander

18:37 - Jelena Ostapenko reuseste marea surpriza si se califica in finala Roland Garros! O invinge pe Timea Bacsinszky cu scorul de 7-6, 3-6, 6-3!

17:55 - Bacsinszky castiga al doilea set din prima semifinala si impinge meciul in "decisiv".

17:15 - Ostapenko reuseste sa castige la tie-break primul set al semifinalei cu Bacsiszky

17:00 - Vremea ar putea sa ne puna probleme astazi, Parisul urmand a fi lovit de o furtuna peste o ora.

INFO: Accesati acest link pentru a citi avancronica partidei

INFO: Accesati acest link pentru declaratiile Simonei despre duelul cu Pliskova

Cherecheș, extrădat din Germania. Fostul primar din Baia Mare este adus cu mașina în România
Fostul primar al municipiului Baia Mare Cătălin Cherecheş a fost preluat din Germania şi se află în drum spre România, pentru executarea pedepsei cu închisoarea, fiind condamnat la cinci...
UPDATE Liderii coaliției PSD-PNL și-au dat acordul pentru candidatura medicului Cătălin Cîrstoiu la Primăria Capitalei SURSE
Medicul Cătălin Cîrstoiu a ajuns, marți, 19 martie, la Palatul Victoria pentru a discuta cu liderii coaliţiei. Liderii celor două partide și-au dat acordul pentru candidatura acestuia la...
#Halep Pliskova semifinale Roland Garros, #Halep Pliskova live, #Simona Halep rezultat Roland Garros, #Halep calificata finala Roland Garros , #Roland Garros