Simona Halep se califica in finala Roland Garros si ramane pe locul 1 WTA dupa o victorie superba cu Muguruza

Joi, 07 Iunie 2018, ora 17:41
125402 citiri

Simona Halep s-a calificat in finala feminina de la Roland Garros dupa o victorie clara, scor 6-1, 6-4, in fata Garbinei Muguruza.

In urma acestui rezultat, sportiva din Romania si-a asigurat si punctele necesare pentru a ramane pe prima pozitie a clasamentului mondial.

Partida despre care multi specialisti spuneau ca va merge in favoarea Muguruzei, o sportiva de forta care era si mult mai odihnita decat Halep, a inceput surprinzator.

Simona a demonstrat ca a invatat din lectia sfertului cu Angie Kerber si a jucat calm, asteptand cumva erorile adversarei. Iar acestea au venit din plin, Muguruza ratand foarte multe mingi.

Asa au aparut breakurile, unul dupa celalalt, iar Halep s-a trezit servind pentru set la 5-0. Muguruza a reusit un break, insa nu a fost decat un mic avertisment, Simona reusind sa se impuna in game-ul urmator.

Setul doi a fost mult mai disputat. Garbine Muguruza a trimis mai multe mingi in teren decat in afara sau in fileu, iar Simona a cedat usor in fata presiunii. Spaniola a avut avantajul unui break pana in a doua jumatate a setului, acolo unde s-a jucat partida.

Halep a facut breakul la 3-4 si a egalat, iar la 4-4 si-a facut serviciul dupa un game interminabil, in care ambele jucatoare au avut multe sanse de a se impune.

La 5-4 Muguruza a cedat complet si si-a pierdut serviciul la zero, Halep obtinand calificarea in a treia sa finala de Roland Garros, a doua consecutiva.

In marea finala, de sambata, Halep va da peste invingatoarea duelului dintre Madison Keys si Sloane Stephens.

Simona Halep - Garbine Muguruza 6-1/ 6-4

17:41 - GAME, SET si MECI, SIMONA HALEP! CE VICTORIE!

17:37 - Game interminabil castigat de Simona pe propriul serviciu! Poate fi momentul decisiv al partidei!

17:24 - Break Simona! Avem egalitate la 4 in setul al doilea!

17:19 - Game pentru Simona. Halep are totusi nevoie de un break.

17:16 - Muguruza merge mult mai bine in acest set, isi face serviciul si ramane in avantaj.

17:10 - Isi face si Simona serviciul si tine aproape de Muguruza.

17:07 - Game Muguruza intr-un moment important al setului doi.

17:05 - Rateaza o minge de break Simona si loveste cu racheta de pamant.

16:58 - Break Muguruza! Iberica preia conducerea in setul secund.

16:55 - Muguruza isi face serviciul pentru prima data in acest meci.

16:51 - Incepe bine Simona si cel de-al doilea set!

16:46 - Break si set, Simona Halep! Aproape perfect a jucat sportiva noastra in acest prim act al semifinalei!

16:39 - Greseste Simona de aceasta data, iar Muguruza profita si face breakul.

16:35 - BREAK HALEP! Simona conduce cu 5-0 si va servi pentru castigarea primului set!

16:28 - Game Halep si sportiva noastra ajunge la 4-0 in primul set!

16:24 - BREAK HALEP! Simona ataca in momentele in care are oportunitatea, iar Muguruza greseste in continuare.

16:19 - Simona salveaza o minge de break si isi face serviciul. Halep pare ca nu isi asuma riscuri in acest debut de meci, preferand sa joace pe greseala adversarei.

16:12 - Break Simona! Muguruza greseste mult in debutul partidei si sportiva noastra profita!

16:08 - Start al semifinalei! Muguruza serveste prima.

16:00 - Incep emotiile pentru noi. Simona si Garbine intra pe "Centralul" de la Paris.

Va fi cea de-a cincea confruntare directa dintre cele doua tenismene, scorul general fiindu-i favorabil spaniolei, cu 3-1:

2014, 16-imi Wuhan: 2-6, 6-2, 6-3 pentru Muguruza;

2015, Fed Cup: 6-3, 6-3 pentru Muguruza;

2015, optimi Stuttgart: 3-6, 6-1, 6-3 pentru Halep;

2017, finala Cincinnati: 6-1, 6-0 pentru Muguruza.

INFO: Iata cum arata cotele la pariuri pentru meciul dintre Halep si Muguruza

INFO: Oboseala ar putea fi factorul decisiv in aceasta disputa. Cum arata parcursul celor doua sportive

Marcel Ciolacu închide subiectul programului magazinelor în weekend. „Nu este oportun”
Prim-ministrul Marcel Ciolacu a declarat joi, 28 martie, că semnalele primite din rândul societăţii arată clar că nu este oportun ca magazinele să fie închise în weekend. "În...
Conspirația „George Soroș”, din nou în România, în plin an electoral. Reacția nervoasă a lui Cioloș, întrebat dacă miliardarul se află în spatele partidului său
Europarlamentarul REPER Dacian Cioloş a declarat la Iaşi, după ce a fost întrebat de un bărbat dacă în spatele partidului din care face parte se află George Soros, că nu s-a întâlnit...
#Halep Muguruza LIVE, #Halep Muguruza Roland Garros, #Halep semifinale Roland Garros , #Roland Garros