Simona Halep si-a asigurat o suma uriasa dupa calificarea in sferturile de finala ale Roland Garros

Luni, 05 Iunie 2017, ora 14:03
27216 citiri

Simona Halep si-aasigurat o suma foarte mare dupa ce a reusit sa se califice in sferturile de finala ale turneului de la Roland Garros.

Conform grilei oficiale de premiere, sportiva noastra are garantat un cec in valoare de 340 de mii de euro ca urmare a victoriei in fata Carlei Suarez Navarro.

Partida din sferturile de finala are de asemenea o miza foarte importanta, intrucat premiul este de 530 de mii de euro.

Simona si-a asigurat deja al doilea premiu ca valoare din 2017, dupa milionul de euro primit din partea lui Tiriac la Madrid.

Simona Halep s-a calificat in sferturile de finala de la Roland Garros dupa o victorie superba.

Sportiva noastra a invins-o pe Carla Suarez Navarro (locul 23 WTA), scor 6-1, 6-1. A fost un meci perfect pentru Simona, care a facut inca un pas important spre marele sau vis: castigarea primului Grand Slam.

Simona a ajuns astfel in sferturile de finala la Roland Garros, pentru a doua oara in cariera. Ultima data s-a intamplat in 2014, cand a jucat si finala.

In sferturile de finala, Simona se va intalni cu ucraineanca Elina Svitolina, ocupanta locului 6 WTA.

Partida din sferturi va avea loc marti sau miercuri, in functie de o decizie a organizatorilor. Nici ora nu a fost stabilita.