Simona Halep, invinsa de Serena Williams dupa un meci in care a luptat eroic

Joi, 08 Septembrie 2016, ora 04:37
79194 citiri

Simona Halep a fost invinsa de Serena Williams in sferturile de finala de la US Open, dupa un meci de mare lupta.

Ocupanta locului 1 WTA s-a impus in trei seturi, scor 6-2, 4-6, 6-3. Simona a evoluat insa foarte bine, intr-o partida in care diferenta s-a facut in mare masura datorita serviciului incredibil al americancei.

In schimb, Simona a impresionat prin puncte muncite, finalizate cu lovituri de exceptie ce au ridicat publicul in picioare.

Serena a avut un start exploziv de partida si a condus cu 3-0 dupa doar 6 minute, insa Simona a revenit si s-a apropiat la 2-3. Totusi, americanca a servit cum rar a mai facut-o, in timp ce Simona nu a reusit sa gaseasca o solutie pentru a-i bloca jocul.

In setul secund, Simona a jucat absolut fenomenal. A luptat pana la epuizare pentru fiecare minge si a scos-o din sarite pe Serena Williams, fortand-o sa comita numeroase greseli.

De altfel, doar serviciul a functionat pentru Serena, care a incheiat dramatic setul, dupa ce a ratat cinci mingi de break in ultimul game.

Pe de alta parte, si Simona a convertit abia a cincea minge de set pe care a avut-o.

In setul decisiv, Simona a ratat doua sanse de break la inceput, iar apoi a parut demoralizata si Serena a dat semne de revenire, reusind calificarea in semifinale.

Simona ramane insa cu performanta de a deveni prima jucatoare care reuseste un break in fata Serenei la US Open 2016 si prima care ii ia un set americancei.

Dupa acest rezultat, Simona va pleca acasa cu un cec in valoare de 450 de mii de dolari.

In semifinale, Serena Williams se va duela cu ocupanta locului 11 WTA, Karolina Pliskova.

SIMONA HALEP - SERENA WILLIAMS 2-6, 6-4, 3-6

04:37 - Serena isi face serviciul si castiga aceasta partida!

04:35 - Game alb pentru Simona, dar Serena va servi pentru meci.

04:32 - Game fara emotii pentru Serena, iar Simona va servi pentru a ramane in meci.

04:30 - Simona isi face serviciul si se apropie la 2-4.

04:25 - Serena se desprind la 4-1 dupa un game pe propriul serviciu.

04:21 - Serena face break si are 3-1.

04:21 - Doua mingi de break pentru Serena.

04:17 - Serena da semne de revenire si conduce cu 2-1.

04:14 - Simona isi face serviciul cu ceva emotii si egaleaza la unu.

04:09 - Simona rateaza cele doua mingi de break, Serena revine si conduce cu 1-0.

04:06 - Doua mingi de break pentru Simona in startul setului decisiv!

04:03 - SET SIMONA!!! Romanca trimite meciul in decisiv dupa un set ce a durat o ora si 5 minute! Simona joaca admirabil!

04:02 - Minge de set pentru Simona!

04:01 - Simona salveaza si aceasta minge de break cu o lovitura fenomenala!

04:01 - Serena obtine a cincea minge de break in acest game!

04:00 - Simona salveaza mingea de break, din nou deuce!

04:00 - Minge de break pentru Serena!

03:59 - Serena salveaza a patra minge de set, suntem la deuce.

03:59 - Inca o minge de set pentru Simona!

03:59 - Cat dramatism! Simona salveaza si aceasta minge de break, suntem la deuce!

03:58 - Inca o minge de break pentru Serena.

03:57 - Serena salveaza mingea de set, suntem la deuce!

03:56 - Simona obtine inca o minge de set!

03:56 - Simona salveaza si aceasta minge de break!

03:55 - Minge de break pentru Serena!

03:55 - Simona rateaza mingea de set, suntem la deuce!

03:54 - Minge de set pentru Simona!

03:54 - Simona salveaza mingea de break.

03:53 - Minge de break pentru Serena.

03:48 - Serena isi face in cele din urma serviciul, dar Simona va servi pentru a trimite meciul in decisiv.

03:45 - Minge de set pentru Simona!

03:42 - Game Simona!! Romanca are 5-3, iar Serena va servi pentru a ramane in set.

03:37 - Game alb reusit de Serena, scorul este 4-3 pentru Simona.

03:36 - Simona isi face serviciul fara emotii si conduce cu 4-2.

03:31 - Serena isi face serviciul, dar Simona conduce cu 3-2. Americanca e tinuta in set doar de un serviciu cum rar se vede, in timp ce Simona joaca la un nivel foarte ridicat si reuseste lovituri extraordinare.

03:30 - Serena e salvata din nou de serviciu in acest game in care mai face doi asi. Suntem la deuce.

03:28 - Simona joaca excelent si are 30-0 pe serviciul americancei.

03:27 - Simona isi face serviciul si conduce cu 3-1!

03:25 - Serena pare KO in aceste momente! Simona are 40-0 pe propriul serviciu!

03:22 - BREAK SIMONA!!! Romanca are 2-1, dar vestea buna este ca jocul ei este fenomenal!

03:22 - Simona obtine a patra minge de break in acest game! Dumnezeule, cum joaca Simona! O alearga dintr-o parte in cealalta si americanca este ravasita!

03:21 - Serena salveaza si aceasta minge de break cu un serviciu fabulos.

03:20 - Inca o minge de break pentru Simona!

03:19 - Simona joaca foarte bine, suntem din nou la deuce. Serena are doar serviciul de partea ei.

03:19 - Al treilea as consecutiv pentru Serena in acest game.

03:18 - Serena anuleaza cele doua mingi de break cu doi asi. E incredibil cum poate sa serveasca!

03:17 - Doua mingi de break pentru Simona!!!

03:16 - Simona joaca din ce in ce mai bine si are 30-0 pe serviciul Serenei in acest game.

03:15 - Simona isi face serviciul si egaleaza la unu dupa un game incredibil in care a salvat sapte mingi de break!

03:14 - Simona are inca o minge de a face 1-1.

03:13 - Salveaza Simona si a saptea minge de break.

03:12 - Serena obtine a saptea minge de break din acest game.

03:11 - Simona are minge de 1-1.

03:11 - Simona salveaza si a sasea minge de break cu o lovitura fenomenala.

03:10 - A sasea minge de break pentru Serena in acest game.

03:10 - Simona salveaza si a cincea minge de break, din nou suntem la deuce.

03:09 - A cincea minge de break pentru Serena in acest game.

03:08 - Serena obtine inca o minge de break in acest game.

03:07 - Simona salveaza cele trei mingi de break, suntem la deuce.

03:06 - Trei mingi de break pentru Serena.

03:04 - Serena isi face serviciul cu ceva emotii in startul setului secund.

02:58 - Serena incheie cu un break si castiga setul cu 6-2!

02:57 - Doua mingi de set pentru Serena.

02:53 - Serena nu are emotii la serviciu in acest game si conduce cu 5-2. Simona serveste pentru a ramane in set.

02:50 - Break Serena! Simona incheie game-ul cu o dubla-greseala, americanca are 4-2.

02:49 - A treia minge de break pentru Serena in acest game.

02:48 - Simona salveaza si a doua minge de rebreak, mai castiga un punct si are sansa de a face 3-3. Americanca e din ce in ce mai nervoasa.

02:46 - Simona salveaza mingea de rebreak, dar americanca mai obtine inca una.

02:44 - Minge de rebreak pentru Serena.

02:39 - Break Simona!!! Romanca a inceput sa o enerveze pe Serena, care greseste tot mai des! Scorul este 3-2 pentru americanca, dar Simona trece la serviciu.

02:37 - Doua mingi de break pentru Simona!

02:36 - Incepe bine Simona acest game pe serviciul Serenei. Romanca are 30-0.

02:35 - Game pentru romanca! Simona reuseste sa o plimbe pe Serena si o forteaza sa greseasca. Americanca are 3-1.

02:34 - Simona are doua mingi pentru a face 3-1 in acest game.

02:30 - Serena se desprinde la 3-0 dupa un game alb. A reusit inca doi asi.

02:28 - Serena face break si conduce cu 2-0.

02:27 - Trei mingi de break pentru Serena.

02:26 - Americanca isi face serviciul dupa un game in care a reusit trei asi. La US Open 2016, Serena nu si-a pierdut deloc serviciul!

02:25 - Inceput de meci echilibrat pe serviciul Serenei. 30-30 in primul game al meciului.

02:24 - A inceput meciul!

02:17 - Serena Williams va servi prima.

02:12 - Serena Williams ofera ultimele declaratii inainte de a intra pe teren: "Ma simt bine, abia astept sa joc. O sa intru in meci ca intotdeauna, o sa ma simt bine!"

02:12 - Simona intra pe teren si ofera un scurt interviu: "Ma simt mai bine, joc cel mai bun tenis. O sa dau tot ce am mai bun pe teren!"

02:07 - Avem imagini de la New York. Cele doua jucatoare se pregatesc sa intre pe teren.

Info: Partida incepe la ora 2:00.

Simona ocupa locul 5 in clasamentul WTA, in timp ce Serena se afla pe locul intai.

Daca va pierde aceasta partida, Serena Williams va fi insa intrecuta de Angelique Kerber in ierarhia mondiala.

Castigatoarea meciului o va intalni in semifinale pe Karolina Pliskova, locul 11 WTA.

In cealalta semifinala se vor duela Angelique Kerber si Caroline Wozniacki.

Simona s-a duelat de opt ori cu Serena Williams si a castigat o singura data.

Invingatoarea isi va asigura un cec in valoare de 875 de mii de dolari, iar invinsa va pleca acasa cu 450 de mii de dolari.

Confruntarea e televizata de Eurosport.

Ciucă, despre atacul Iranului asupra Israelului: „O situaţie care generează atenţia tuturor liderilor lumii. Potenţialul de escaladare este foarte mare”
Nicolae Ciucă, preşedintele Senatului a declarat marţi, 16 aprilie, despre atacul Iranului asupra Israelului că a fost şi e o situaţie care generează atenţia tuturor liderilor lumii, pentru...
Coaliția nu renunță, ”în acest moment”, la Cătălin Cîrstoiu. De ce spune PNL că nu îl poate susține pe Cristian Popescu Piedone la Capitală
Preşedintele PNL, Nicolae Ciucă, a declarat marţi, 16 aprilie, că, în acest moment, la nivelul coaliţiei s-a menţinut decizia ca medicul Cătălin Cîrstoiu să fie candidatul coaliţiei la...
#Simona Halep invinsa Serena Williams, #Simona Halep Serena Williams Live, #Simona Halep Serena Williams direct, #Simona Halep Serena Williams US Open, #Simona Halep US Open Live , #Serena Williams