Simona Halep, victorie-fulger în primul meci al anului, la Melbourne. Următoarea adversară e o româncă

Miercuri, 05 Ianuarie 2022, ora 13:32
9833 citiri
Simona Halep

Simona Halep, locul 20 WTA şi cap de serie numărul 2, a debutat, miercuri, în sezonul 2022, la simplu, în competiţia de categorie WTA 250 Melbourne Summer Set 1.

Simona Halep a evoluat pe Rod Laver Arena, cu australianca Destanee Aiava, locul 316 WTA, venită din calificări, în turul 1.

Meciul s-a încheiat după o oră și 20 de minute cu victoria Simonei Halep, 6-4, 6-2. Astfel, în turul secund, fosta lideră mondială o va întâlni pe compatrioata Gabriela Ruse (87 WTA).

Halep a început partida cu un break, a avut apoi minge de 2-0, dar a greşit mult şi Aiava a egalat la 1. Cele două sportive şi-au fructificat serviciul până la 4-4, scor de la care Halep a luat patru ghemuri la rând.

Setul al doilea fost dominat clar de jucătoarea română, care a cedat ghemuri doar la 2-0 şi 3-1, ambele pe serviciul adversarei, pentru a se impune cu 6-2.

Desfășurarea LIVE:

*6-2, victorie fără emoții pentru Halep.

*4-2, românca se desprinde.

*2-1 pentru Simona în setul doi, cu break.

*Halep închide setul, scor 6-4.

*Simona întoarce scorul, 5-4, și servește pentru set.

*4-3 Aiava.

*Halep egalează, 2-2.

*2-1 pentru australiancă.

*1-1, re-break Aiava.

*Break Halep, 1-0.

*A început meciul, cu Aiava la serviciu.

Halep s-a mai întâlnit cu Aiava la Australian Open, în 2018, în turul 1, când românca s-a impus cu scorul de 7-6 (5), 6-1.

Dacă va trece de Aiava, jucătoarea română va evolua, în optimi, cu partenera ei de dublu din Australia, Elena-Gabriela Ruse, locul 87 WTA.

Obiectivul declarat al Simonei Halep pentru 2022 este revenirea în Top 10 mondial, acolo unde s-a aflat necontenit în perioada 2014-2021.

Retragerea Simonei Halep, în presa internațională: ”A fost un loc bun de vânătoare”
Simona Halep nu va participa la turneul de categorie WTA 1000 Mutua Madrid Open, pentru care a primit wild card din partea organizatorilor. “Halep, aflată pe locul 1.146 în clasamentul WTA,...
Simona Halep explică decizia dureroasă de a se retrage: ”Din păcate, corpul meu are nevoie de mai mult timp”
Simona Halep nu va participa la turneul de categorie WTA 1000 Mutua Madrid Open, pentru care a primit wild card din partea organizatorilor, românca oferind o primă reacție pe acest subiect....