Simona Halep joacă azi în optimi la Wimbledon. Se știu primele patru sfertfinaliste

Luni, 04 Iulie 2022, ora 08:36
6546 citiri
Simona Halep

Simona Halep, locul 18 WTA şi cap de serie numărul 16, evoluează astăzi în optimile de finală ale turneului de la Wimbledon, în compania spaniolei Paula Badosa, numărul 4 mondial şi favorită 4.

Meciul dintre Halep şi Badosa va fi al doilea pe terenul central, după confruntarea de simplu masculin Brandon Nakashima – Nick Kyrgios. Partida Nakashima – Kyrgios va începe la ora 15.30 a României.

Paula Badosa şi Simona Halep au mai fost adversare o dată, tot în acest an, la Madrid, în turul al doilea. Atunci, Halep s-a impus cu scorul de 6-3, 6-1.

Pe de altă parte, duminică s-au disputat primele patru optimi de finală pe tabloul feminin.

Tunisianca Ons Jabeur (nr 2 WTA) a învins-o în două seturi pe Elise Mertens, duminică, şi joacă, pentru prima oară în acest an, în sferturile unui turneu de Mare Şlem.

Ons Jabeur, a treia favorită a turneului feminin de la Wimbledon, a păşit în sferturile de finală după o victorie cu 7-6 (9), 6-4 în meciul cu belgianca Elise Mertens (nr 31 WTA). Jabeur a controlat meciul, a servit cinci aşi şi a câştigat pe primul serviciu de 34 de ori, iar pe al doilea serviciu de 16 ori.

După ce a absentat de la Australian Open din cauza unei accidentări, iar la Roland Garros a fost eliminată încă din primul tur, Jabeur se află la prima prezenţă din acest an în sferturile unui turneu de Mare Şlem.

În sferturi, Ons Jabeur se va întâlni cu Marie Bouzkova, din Cehia, o jucătoare în vârstă de 23 de ani, ocupanta poziţiei 66 WTA.

Într-un alt sfert de finală se vor întâlni nemțoaicele Tatjana Maria și Jule Niemeier.

A învins-o pe Halep la Miami și a urmat coșmarul. Ce-a pățit iberica Badosa la ea acasă
Tenismena Paula Badosa din Spania, cea care a învins-o pe Simona Halep la Miami, la revenirea româncei în circuit, a fost eliminată miercuri în primul tur al turneului WTA Madrid. După...
Situația complicată a Simonei Halep. Italienii au anunțat ce se întâmplă cu wild-card-urile la WTA Roma
Organizatorii turneului WTA 1000 de la Roma, programat în perioada 8-19 mai, au făcut primele precizări privind wild-card-urile de pe tabloul feminin, o invitație în acest sens fiind...