Simona Halep pleacă de la Australian Open după un meci de coșmar. Românca a acuzat mari probleme fizice

Luni, 24 Ianuarie 2022, ora 07:59
23211 citiri
Simona Halep

Simona Halep, locul 15 WTA şi cap de serie numărul 14, a evoluat luni cu Alize Cornet din Franţa, locul 61 WTA, în optimile de finală de la Australian Open, primul Grand Slam al anului.

La capătul unui meci dramatic, de două ore și 35 de minute, Simona Halep a fost eliminată, scor 4-6, 6-3, 4-6.

De mai multe ori pe parcursul partidei, Simona Halep a acuzat mari probleme de ordin fizic, în special la piciorul stâng.

În faza următoare, franţuzoaica va evolua cu americanca Danielle Collins, locul 30 WTA şi cap de serie numărul 27.

Calificarea în optimi este recompensată cu un premiu de 328.000 de dolari australieni (207.000 de euro) şi cu 240 de puncte WTA.

Simona Halep a fost finalistă în 2018 la Melbourne Park, fiind întrecută în ultimul act de Caroline Wozniacki, scor 7-6 (2), 3-6, 6-4. La ediţia din 2021, românca a fost eliminată în sferturi de Serena Williams, cu 6-3, 6-3.

Desfășurarea LIVE:

*6-4, Cornet câștigă meciul.

*5-4, Halep a salvat două mingi de meci.

*5-3, Cornet e la un pas de victorie.

*4-3 Cornet, cu break.

*3-3, după ce Halep a ratat o minge de break.

*3-2 Simona.

*2-2, se menține echilibrul.

*2-1 Halep.

*1-1, Cornet egalează.

*Simona începe bine setul decisiv, 1-0.

*Halep câștigă setul doi, cu 6-3.

*5-3 Simona, care și-a revenit din punct de vedere fizic.

*Halep preia conducerea, 4-3, cu un break la 0.

*Românca egalează, 3-3.

*Halep răspunde cu un break, 2-3.

*3-1, Cornet se desprinde.

*Cornet trece din nou în față, 2-1.

*1-1, Simona acuză probleme de ordin fizic.

*Break Halep în debutul setului doi, 1-0.

*Cornet închide primul set cu 6-4.

*Simona revine cu un alt break, 5-4 pentru franțuzoaică.

*Break Cornet, 5-3.

*Cornet se menține în avantaj, 4-3.

*3-3, din nou egalitate.

*Re-break Halep, 3-2 pentru Cornet.

*Break Cornet, 3-1.

*2-1 Cornet, după un ghem foarte lung, în care Halep a ratat mai multe mingi de break.

*1-1, Simona egalează.

*1-0 Cornet.

*A început meciul, cu Cornet la serviciu.

*Collins a învins-o pe Mertens (6-4 în decisiv) și e posibila adversară din sferturi pentru Simona Halep.

*Meciul Collins - Mertens a intrat în set decisiv (scor 4-6, 6-4, 0-0), astfel că partida Simonei Halep va începe în jurul orei 05.00.

Partida este a doua pe Rod Laver Arena, după întâlnirea Elise Mertens - Danielle Collins, care începe la ora 02.00. De altfel, învingătoarele din aceste două meciuri se vor întâlni ulterior în sferturi.

Alize Cornet (32 de ani), adversara Simonei Halep, are reputația unei jucătoare care n-a intrat niciodată în Top 10 WTA (a fost pe locul 11 în 2009), dar care are în palmares numeroase victorii contra adversarelor din fruntea ierarhiei mondiale.

Drept dovadă, Alize Cornet a izbutit o performanță rarisimă în 2014, atunci când a învins-o de trei ori la rând pe marea campioană Serena Williams, la turneele de la Dubai, Wimbledon și Wuhan.

Sorana Cîrstea, a doua jucătoare din România calificată în optimi la Australian Open, va evolua luni dimineață, după 08.30, contra polonezei Iga Swiatek.

După ce a fost ”umilită” în cazul Halep, ITIA joacă tare: interdicție pe viață din tenis!
Arbitrul de scaun bulgar Pavel Atanasov a primit interdicţie pe viaţă din tenis după ce şi-a retras apelul pentru încălcări legate de pariuri şi acuzaţii de corupţie, a anunţat vineri...
Ion Țiriac trage un semnal de alarmă în legătură cu Simona Halep: "Sunt mulţi care vorbesc degeaba"
Fostul tenisman Ion Ţiriac a declarat, vineri, că ar fi frumos ca jucătoarea Simona Halep, a cărei suspendare pentru dopaj de 4 ani a fost redusă la 9 luni de către Tribunalul de Arbitraj...