Simona Halep și-a spulberat adversara din sferturi la Wimbledon. Cum s-a desfășurat meciul

Miercuri, 06 Iulie 2022, ora 16:41
17209 citiri

Tenismena Simona Halep (18 WTA și cap de serie 16), a înfruntat-o miercuri pe sportiva americană Amanda Anisimova, locul 25 mondial şi cap de serie 20, în sferturile de finală ale turneului de Grand Slam de la Wimbledon.

Meciul Simona Halep - Amanda Anisimova a avut loc pe arena centrală de la Wimbledon, în deschiderea zilei, de la ora 15.30.

Simona Halep a învins-o categoric pe americanca Amanda Anisimova, locul 25 mondial şi cap de serie 20, scor 6-2, 6-4. Meciul a durat o oră și cinci minute.

Emoții mari în setul 2

În setul 2, Simona Halep a servit pentru meci la 5-2, dar a pierdut ghemul de serviciu. La 5-4, când Simona a servit din nou pentru meci, Anisimova a avut trei mingi de break, pe care Simona le-a anihilat în mod miraculos și a reușit să închidă meciul. Experiența superioară în turneele mari a ajutat-o pe jucătoarea noastră.

În semifinale, Simona Halep va evolua joi, 7 iulie, cu învingătoarea duelului Elena Rîbakina (Kazahstan) - Ajla Tomljanovic (Australia).

*1-1 în setul doi.

*6-2, Simona Halep a câștigat primul set după doar 30 de minute.

*5-1 Simona, după un ghem lung.

*4-1 Halep, cu două break-uri ale româncei.

*1-1, ambele și-au făcut serviciul.

*A început meciul, cu Anisimova la serviciu.

Organizatorii US Open au anunţat că premiile de la ediţia din acest an a competiţiei vor depăşi 60 de milioane de dolari, o sumă record. Precedentul record de premii la US Open, de 57,5...
Simona Halep coboară în clasamentul WTA înainte de US Open. Românca a abandonat la Cincinnati
Tenismena Simona Halep, locul 6 mondial, va coborî cel puțin o poziție în ierarhia WTA înaintea turneului US Open, ultimul Grand Slam al anului, care va începe la 29 august. Simona Halep,...