Simona Halep a abandonat meciul. Ce s-a întâmplat la Paris, după ce a câștigat dramatic primul set

Miercuri, 15 Mai 2024, ora 18:40
8103 citiri
Simona Halep FOTO X

Simona Halep, locul 1149 WTA, a jucat miercuri, 15 mai, împotriva sportivei americane McCartney Kessler, numărul 123 mondial, în primul tur al turneului Trophée Clarins, acesta fiind primul meci pe zgură al româncei după 2 ani, de la Roland-Garros 2022.

Partida ar fi trebuit să aibă loc marţi, dar organizatorii au amânat meciurile din cauza ploii. Astăzi a fost vreme înnorată la Paris, dar fără precipitații.

Meciul dintre Halep şi Kessler a fost al treilea programat pe terenul central, unde partidele au început de la ora 12.00.

Din păcate, problemele medicale ale Simonei Halep au determint-o să abandoneze meciul cu Kessler, într-un moment în care tabela de scor era în favoarea sa. Românca a câștigat primul set cu 7-5, dar s-a retras de pe teren în setul doi, când Kessler conducea cu 3-2, Simona acuzând probleme medicale la genunchiul stâng.

DESFĂȘURAREA LIVE:

*Simona Halep a abandonat, cu probleme la genunchiul stâng.

*1-0 Halep.

*A început meciul, cu Halep la serviciu.

*Meciul va începe în jurul orei 17.00.

Quarterly Report - Editia 4

Simona Halep nu joacă la Roland-Garros, dar urcă în clasamentul WTA. Pe ce loc a ajuns
Sorana Cîrstea este în continuare jucătoarea de tenis din România clasată cel mai bine în ierarhia WTA, conform clasamentului dat publicităţii luni. Cîrstea se menţine pe locul 30, cu...
Mii de persoane au ieșit în stradă, la Paris, după atacul Israelului în Rafah: "Acesta nu este un război, este un genocid"
În total, 4.500 de persoane, potrivit prefecturii, s-au adunat miercuri seară în centrul Parisului pentru a protesta împotriva bombardamentelor israeliene asupra Fâşiei Gaza, pentru a treia...