Simona Halep urcă pe locul 6 după turneul câștigat la Toronto! Cum arată Top 10 WTA

Luni, 15 August 2022, ora 07:31
5153 citiri
Simona Halep FOTO twitter

Campioană la Toronto, SImona Halep urcă nouă poziții în clasamentul WTA și revine în Top 10.

Halep a urcat de pe locul 15 până pe locul 6 WTA ca urmare a succesului extraordinar de la Toronto.

Topul WTA este în cotinuare dominat de Iga Swiatek, urmată de Anett Kotnaveit și Maria Sakkari. Dintre primele 10 jucătoare ale lumii a ieșit Emma Răducanu, aflată acum pe poziția a 13-a.

Româncele din Top 100: Simona Halep (6), Irina Begu (34), Sorana Cîrstea (40), Ana Bogdan (64), Jaqueline Cristian (76), Gabriela Ruse (96).

Ce blestem a lovit turneul de la Madrid, după retragerea Simonei Halep
Presa internațională de specialitate vorbește despre un adevărat blestem care a lovit turneul WTA 1000 de la Madrid, aflat în plină desfășurare. ”Blestemul wild-cardurilor”, a titrat...
A învins-o pe Halep la Miami și a urmat coșmarul. Ce-a pățit iberica Badosa la ea acasă
Tenismena Paula Badosa din Spania, cea care a învins-o pe Simona Halep la Miami, la revenirea româncei în circuit, a fost eliminată miercuri în primul tur al turneului WTA Madrid. După...