Simona Halep, victorie fără emoții la Birmingham. Românca s-a calificat în turul doi după un meci aproape perfect

Luni, 13 Iunie 2022, ora 18:02
4477 citiri
Simona Halep. Foto: Facebook / Simona Halep

Simona Halep, locul 20 WTA şi favorită 2, a învins-o pe sportiva ucraineană Lesia Tsurenko, numărul 116 WTA, scor 6-1, 6-4, şi s-a calificat în turul doi al turneului de categorie WTA 250 de la Birmingham.

Simona Halep a început cu break primul set şi apoi a continuat în acelaşi mod, adjudecându-l cu 6-1, după 31 de minute.

În setul 2, Halep a fost condusă cu 3-1, dar a reuşit să revină şi să se impună cu 6-4, după 47 de minute.

Tsurenko a primit îngrijiri medicale la vestiare, la scorul de 3-3.

În turul doi, Halep va evolua contra britanicei Harriet Dart, locul 100 mondial.

Cele două s-au mai întâlnit o dată. în 2020, la Australian Open, când s-a impus sportiva română.

Premiul pentru accederea în turul doi este de 3.800 de dolari şi 30 puncte WTA.

Simona Halep nu e singura. O altă fostă lideră mondială s-a retras de la WTA Madrid. Cum profită Emma Răducanu
Simona Halep nu va participa la turneul de categorie WTA 1000 Mutua Madrid Open, pentru care a primit wild card din partea organizatorilor, decizie de ultim moment care a fost luată și de o altă...
Retragerea Simonei Halep, în presa internațională: ”A fost un loc bun de vânătoare”
Simona Halep nu va participa la turneul de categorie WTA 1000 Mutua Madrid Open, pentru care a primit wild card din partea organizatorilor. “Halep, aflată pe locul 1.146 în clasamentul WTA,...