Vestea primită de Simona Halep de la Wimbledon. Ce-au anunțat organizatorii

Miercuri, 12 Iunie 2024, ora 13:03
10437 citiri
Simona Halep. Foto: Facebook / Simona Halep

Tenismena Simona Halep, care se pregătește pentru participarea la Sports Festival, alături de Andrei Pavel, Andre Agassi și Steffi Graf, eveniment demonstrativ programat la Cluj-Napoca la 15 iunie, a primit o veste bună de la organizatorii următorului turneu de Grand Slam.

După ce suspendarea de 4 ani i-a fost redusă de TAS la 9 luni, Simona Halep a jucat doar două meciuri oficiale, la Miami și la Paris, în ambele fiind afectată de probleme medicale.

Simona Halep, aflată mai jos de locul 1.000 în clasamentul WTA, n-a primit wild-card la Roland-Garros, lucru care s-ar putea întâmpla însă la Wimbledon.

„Invitațiile sunt, de obicei, oferite în baza performanțelor anterioare la Wimbledon sau pentru a crește nivelul de interes britanic asupra competiției”, precizează organizatorii, în contextul în care Simona Halep a câștigat Wimbledon-ul în 2019, după o finală de vis cu Serena Williams. Mai mult, românca mai ajuns de două ori în semifinale la turneul londonez (2014 și 2022).

Spaniolul Carlos Alcaraz, locul 3 ATP, a câştigat, duminică, pentru al doilea an consecutiv turneul de grand slam de la Wimbledon, învingându-l în finală pe sârbul Novak Djokovic, numărul...
Kate, prinţesa de Wales a Marii Britanii, participă duminică la finala de simplu masculin de la Wimbledon, a doua sa apariţie publică de când o intervenţie chirurgicală efectuată în urmă...
#Simona Halep, #wimbledon, #veste , #stiri tenis
  1. Spania - Anglia, marea finală la Euro 2024. Echipele probabile și postul TV care transmite meciul LIVETEXT, de la 22.00
  2. S-a încheiat finala de la Wimbledon, Novak Djokovic - Carlos Alcaraz. Victorie în minim de seturi
  3. Primele imagini de la cununia religioasă a lui Ianis Hagi. Mircea Geoană, printre invitați. Urmează petrecerea de nuntă FOTO
  4. Prințesa Kate, apariție fermecătoare la finala de la Wimbledon. Cum a reacționat publicul VIDEO
  5. Câştigătoarea surpriză de la Wimbledon recunoaște: ”Nu știu cum s-a întâmplat”
  6. Selecţionerul Angliei, înaintea finalei cu Spania de la Euro 2024: ”Eu nu cred în basme”
  7. Peste 500 de invitaţi la nunta lui Ianis Hagi, care are loc duminică, la concurenţă cu finala Euro 2024. Postul TV care a obţinut exclusivitate
  8. Copa America: finala mică s-a decis la lovituri de departajare după o egalare dramatică
  9. Vedeta Spaniei anunță: "După finala cu Anglia, mă retrag”"
  10. Gigi Becali și-a distrus jucătorii după prima etapă din campionat: "Unul ca ăsta te nenorocește!"