Ce scrie presa din Olanda inaintea finalei dintre Simona Halep si Kiki Bertens

Sambata, 11 Mai 2019, ora 13:00
12668 citiri

Jurnalistii din Olanda scriu ca finala dintre Simona Halep si Kiki Bertens reprezinta un moment istoric pentru tenisul batav.

Portalul Tennis.nl aminteste ca, in cazul in care Simona va pierde, Kiki Bertens va deveni jucatoarea cu cea mai buna clasare WTA din istoria Olandei.

"Va scrie Kiki istorie? Daca va castiga batalia finala diin aceasta seara, ea va scrie istorie deoarece va urca pe locul 4 ini clasamentul WTA. O jucatoare din Olanda nu a ajuns niciodata atat de sus. Betty Stove a fost pe locul 5 in anii '70.

Simona Halep este adversara lui Kiki, iar suprafata de joc se potriveste cu jocul ambelor sportive. Avem toate ingredientele pentru o finala superba!", au scris cei de la Tennis.nl.

De asemenea, si cei de la Fox Sports Olanda amintesc ca Bertens lupta diseara pentru a intra in cartea de istorie a tenisului batav.

"Kiki Bertens poate atinge apogeul carierei sambata seara. Ultima intalnire directa a fost castigata de Bertens, la Cincinnati, dar turneul de la Madrid este de o categorie superioara. La Madrid, Bertens a cedat doar 27 de game-uri in cinci meciuri. Ea le-a invins in doua seturi pe Katerina Siniakova, Jelena Ostapenko, Anastasija Sevasatova, Petra Kvitova si Sloane Stephens", a comentat sursa citata.

Amintim ca Simona a ajuns in finala turneului de la Madrid dupa ce a invins-o pe Belinda Bencici cu 6-2, 6-7 (2), 6-0.

Finala cu Kiki Bertens va avea loc sambata, de la ora 19:30, si va fi transmisa in direct de Ziare.com.

Scorul intalnirilor precedente este 3-2 pentru Simona, dar Bertens a castigat ultima partida disputata, anul trecut la Cincinnati.

Daca se va impune in finala de la Madrid, Simona va reveni pe primul loc in clasamentul WTA.

Simona are in palmares inca doua titluri la Madrid, dar si o finala pierduta in fata Mariei Sharapova.

C.S.

PNL ar putea avea propriul candidat în cursa pentru Primăria Capitalei. Cum s-a ajuns la această concluzie
Eventualitatea retragerii lui Cătălin Cîrstoiu din cursa pentru Primăria Bucureşti ar complica lucrurile pentru cei din Alianța PSD-PNL. Nicolae Ciucă, preşedintele PNL, a afirmat, joi...
Primar bătăuș, susținut în continuare de PNL după ce a fost filmat cum agresa un cetățean. ”A fost sub imperiul unei mari emoții” VIDEO
Cazul primarului din comuna Spermezeu, cercetat penal după ce a agresat fizic un cetăţean, în luna februarie, va fi discutat în forurile de conducere ale PNL Bistriţa-Năsăud, a declarat...
#Simona Halep Madrid, #Simona Halep Kiki Bertens, #Simona Halep finala Madrid , #stiri Simona Halep