Cine e Sloane Stephens, urmatoarea adversara a Simonei Halep la Miami - de ce e un meci cu adevarat dificil

Marti, 31 Martie 2015, ora 08:01
14257 citiri

Simona Halep o intalneste in sferturile de finala de la Miami pe Sloane Stephens, marele pariu al tenisului din SUA, considerata, totodata, urmasa Serenei Williams.

Americanca in varsta de 22 de ani este o cunostinta mai veche a Simonei Halep, cele doua sportive avand deja patru meciuri la activ, scorul fiind 2-2, dupa cum urmeaza:

2012, Barcelona (zgura) - Simona Halep - Sloane Stephens 6-4, 6-4

2013, Hobart (hard) - Simona Halep - Sloane Stephens 4-6, 0-6

2013, Australian Open (hard) - Simona Halep - Sloane Stephens 1-6, 1-6

2014, Roland Garros (zgura) - Simona Halep - Sloane Stephens 6-4 6-3

Chiar daca Stephens ocupa locul 45 in clasamentul WTA in acest moment, meciul de miercuri seara se anunta cu adevarat dificil, intrucat Stephens este o jucatoare foarte buna pe hard. Asa cum se poate observa, in cele doua intalniri directe pe aceasta suprafata, Stephens a invins-o de fiecare data clar pe sportiva noastra.

De altfel, cel mai bun rezultat din cariera americancei a fost obtinut pe hard, in 2013 la Australian Open, unde a ajuns in semifinale, invingand-o pe parcurs si pe Serena Williams.

Exista insa si parti pozitive inaintea acestui meci, intrucat americanca nu are experienta Simonei Halep. Desi este de cinci ani in circuitul profesionist, Stephens nu a bifat nicio finala WTA. Ea a castigat insa din tenis 2,9 milioane de dolari.

Ea este antrenata de Nick Saviano, antrenorul care a pus-o pe harta tenisului pe Eugenie Bouchard.

Pentru a ajunge in sferturile de finala de la Miami, Stephens le-a invins pe Yanina Wickayer, Madison Keys, Johanna Larsson si Belinda Bencici.

Simona Halep s-a calificat in sferturile de finala de la Miami dupa o revenire fantastica

Simona Halep s-a calificat in sferturile de finala de la Miami dupa ce a invins-o pe italianca Flavia Pennetta, scor 6-3, 7-5. In setul secund, sportiva noastra a avut o revenire fantastica.

Jucatoarea noastra o va intalni in aceasta faza a competitiei pe americanca Sloane Stephens (45 WTA).

Pentru calificarea in sferturile de finala, Simona Halep si-a asigurat 215 puncte WTA si un cec in valoare de 112.270 de dolari.

C.S.

„Ne mai gândim”. Nicolae Ciucă s-ar vedea în turul doi la prezidențiale cu Marcel Ciolacu, dacă coaliția nu va avea candidat comun
Discuţiile despre candidaţii la alegerile prezidenţiale vor avea loc, între PNL şi PSD, după alegerile din data de 9 iunie, declara liderul liberal Nicolae Ciucă. Ciucă admite că, dacă...
Cum exploatează Piedone strategia „omului din popor”. Politolog: ”Dejunul cu muncitori este de manual”
Primarul de la Sectorul 5, Cristian Popescu Piedone, este cotat cel mai bine în majoritatea sondajelor de opinie pentru a câștiga Primăria Capitalei. El este văzut adesea „pe teren”,...