Victorie pentru Simona Halep, la Doha. Romanca a castigat cel mai important turneu din cariera

Duminica, 16 Februarie 2014, ora 18:21
26363 citiri

Simona Halep a castigat marele turneu WTA de la Doha, Qatar, dupa o finala cucerita in fata nemtoaicei Angelique Kerber, locul 9 WTA, scorul final nelasand loc de comentarii prea multe: 6-2, 6-3!

Sambata, Halep a trecut de poloneza Radwanska in semifinale, dupa un meci controlat excelent de romanca, scor 7-5, 6-2.

Primul set a fost castigat in 31 de minute, Halep dominand partida de la un capat la altul. A avut un serviciu foarte puternic si bine directionat, Kerber nu a avut solutii pentru a returna cum trebuia, iar Halep, cu doua breakuri bifate, s-a distantat decisiv in prima mansa.

Angelique a inceput in forta partea secunda, a avut si sanse de break, dar romanca s-a aparat bine, a rezistat bine asaltului venit din partea rivalei si a punctat si in mansa a doua breakuri pentru ca scorul sa ajunga la 6-3.

Este cea mai mare victorie din cariera Simonei, care ajunge astfel pe 9 WTA, cea mai buna pozitie din cariera.

Romanca a castigat 441.000 de dolari pentru acest trofeu cucerit.

Iata filmul jocului:

Simona Halep - Angelique Kerber 6-2, 6-3

18.20: Simona a castigat si ultimul ghem: 6-2, 6-3!

18.15: Punct foarte greu facut de Simona, este 5-3 si mai are doar 4 puncte de facut pentru a deveni regina de la Doha!!

18.09: 4-3 dupa ce Kerber isi face serviciul. O mica pauza acum, Simona trebuie sa se concentreze la serviciu.

18.07: As Simona la un moment important, dupa cateva egalitati, 4-2 si inca doua puncte mai are Halep pana la marea victorie!

18.01: Break Simona! 3-2 si serviciul pentru romanca, foarte aproape de o mare victorie, atmosfera este senzationala la Doha, de parca s-ar juca la Bucuresti. La trei puncte de trofeu Halep!!

17.57: Sta bine psihic Simona, nu cedeaza in fata asaltului lui Kerber. Este 2-2 dupa un ghem care putea fi alb, l-a castigat dupa 40-15 totusi: 2-2.

17.55: Ghem Kerber, 2-1 si germanca pune presiune pe Halep.

17.52: Simona egaleaza, cu putine emotii, a fost si o egalitate. Halep incearca sa o domoleasca pe Angelique, care joaca mult mai bine comparativ cu debutul jocului.

17.49: Kerber face primul punct al setului doi, este 1-0 pentru germanca.

17.43: Dupa multe emotii si mingi de break pentru Kerber, Simona a avut curaj si a facut ghemul si setul: 6-2 si atmosfera de senzatie in tribune la Doha!!

17.35: Kerber isi face ghemul, chiar daca au fost emotii pentru ea, cu doua egalitati. 5-2 si Halep va servi pentru set!

17.31: Ghem din nou Simona, pe serviciul ei acum. 5-1, Kerber face multe erori nefortate, Simona are un serviciu puternic si bine directionat.

17.27: Dublu break Simona Halep, 4-1 dupa un ghem cu multe egalitati si avantaje de ambele parti. Se striga "Simona, Simona!" la scena deschisa, sunt foarte multi fani romani in Doha.

17.22: Halep si-a facut serviciul la 0, joaca fara emotie romanca noastra: 3-1!

17.18: Ghem facut de Kerber, Simona a castigat doar un punct in acest ghem. Va servi insa imediat dupa pauza, pentru a se distanta la doua puncte de germanca.

17.16: 2-0 Halep dupa un ghem castigat la 15. Simonei ii intra loviturile, Kerber nu are solutii momentan.

17.13: Break la zero Simona! Ce debut de partida pentru Simona care a facut trei puncte la rand excelente, apoi a profitat de o dubla greseala: 1-0!

17.09: Un singur minut pana la inceputul intalnirii. Kerber va servi prima.

17.05: Cele doua jucatoare se pregatesc sa inceapa incalzirea, acum se trage la sorti pentru teren si serva. Halep alege sa primeasca prima.

17.02: La Doha pe teren este o fanfara militara care intoneaza imnul Qatarului.

INFO | Kerber a invins-o in careul de asi pe Jelena Jankovici din Serbia, tot in doua seturi, scor 6-1, 7-6.

INFO | Halep spunea dupa jocul cu Radwanska: "Mi-am pastrat calmul ca si cum as fi jucat in primul tur. Cred ca secretul meu consta in faptul ca am jucat fara presiune, mi-am pastrat concentrarea si m-am bucurat de tenis."

INFO | Kerber, germanca de pe locul 9 WTA, declara fericita dupa victoria cu Jankovici: "Voi juca finala de la Doha impotriva Simonei Halep. Sunt entuziasmata, dar sub presiune. Multumesc pentru suportul vostru de pana acum, insa astazi am nevoie de ceva mai mult."

INFO | In cazul unei victorii, Halep va urca un loc in clasament, pana pe 9 WTA.

INFO | Iata avancronica partidei:

Avancronica finalei turneului WTA de la Doha: Simona Halep versus Angelique Kerber

INFO | Meciul este televizat pe DigiSport.

Cum încearcă PSD să negocieze retragerea lui Piedone și care este prețul primarului de la Sectorul 5
După ce liderii coaliției PSD-PNL au luat decizia de a-l retrage pe candidatul comun Cătălin Cîrstoiu și de a merge cu candidați separați, în persoana Gabrielei Firea și a lui Sebastian...
George Simion a devenit tată. Ce mesaj i-a transmis soției liderul AUR
La mai puțin de un an de la căsătorie, liderul Partidului AUR, George Simion, și soția sa, Ilinca, au devenit părinți. Primul copil al cuplului este un băiat, iar tatăl a ținut să-i...
#simona halep kerber live, #finala doha halep versus kerber, #halep si kerber finala doha wta , #stiri Simona Halep