Simona Halep a abandonat in sferturile de finala de la Washington

Vineri, 04 August 2017, ora 22:22
49834 citiri

Simona Halep s-a retras in setul decisiv al meciului cu Ekaterina Makarova din sferturile de finala ale turneului de la Washington.

Sportiva noastra a acuzat probleme medicale si a decis, la sfatul antrenorului Darren Cahill, sa nu forteze.

Pusa de organizatori sa joace pentru a treia oara consecutiv pe canicula, in primul meci al zilei de la Washington, Simona pare ca a fost afectata de caldura, ea luand decizia de a se retrage la scorul de 6-2, 3-6, 0-1.

Partida a inceput foarte bine pentru romanca, ea castigand primul set fara emotii, dar pe fondul unui joc plin de greseli al adversarei sale.

Actul secund a inceput la fel de bine, Simona reusind breakul la scorul de 1-1 si parand ca se impune din nou.

Din acel moment romanca a cazut aparent inexplicabil, rusoaica Makarova castigand setul cu scorul de 6-3.

Inainte de setul decisiv, Simona a discutat cu antrenorul Darren Cahill, care i-a transmis sa apeleze la medicul turneului si sa abandoneze daca este cazul. Halep a chemat medicul dupa ce a pierdut primul game al decisivului, iar dupa un consult rapid a anuntat ca se retrage.

Prima actiune a doctorului de la Washington a fost aceea de a-i masura tensiunea Simonei, ceea ce poate insemna ca romanca a acuzat canicula, la ora jocului la Washington fiind 32 de grade Celsius si un soare puternic.

Simona pleaca de la washington cu 60 de puncte WTA si cu un cec in valoare de 6.200 de dolari.

Simona Halep - Ekaterina Makarova 6-2/ 3-6/ 0-1

22:22 - Simona Halep a ales sa se retraga!

INFO: Simona apeleaza la medicul turneului, care ii ia tensiunea! Se pare ca problemele romancei sunt provocate de caldura de la Washington.

22:19 - Makarova incepe setul decisiv cu un break!

INFO: Probleme medicale pentru Halep! In pauza dintre game-uri Simona a avut un scurt dialog cu Darren Cahill, care i-a transmis sa apeleze la fizioterapeut, iar daca problema este una serioasa sa abandoneze pentru a nu risca o accidentare!

22:14 - Game si set, Ekaterina Makarova!

22:11 - Simona isi face serviciul dupa ce salveaza doua mingi de set. Are nevoie de un break acum.

22:03 - Game Makarova, iar Halep va servi pentru a ramane in acest set.

22:00 - Break Makarova pe fondul jocului slab al Simonei.

21:56 - Halep pare ca a intrat in modul in care refuza jocul, iar Makarova obtine un game facil.

21:54 - Greseste mult Simona in acest game si rusoaica face breakul.

21:51 - Break Halep! Sunt sanse ca si acest set sa fie unul foarte scurt!

21:49 - Egaleaza rapid Simona.

21:45 - Makarova castiga primul game al acestui set.

21:42 - Game si set, Simona Halep!

21:38 - Break Halep si romanca va servi pentru castigarea setului!

21:36 - Break si pentru Makarova.

21:30 - Makarova reuseste primul game din aceasta partida.

21:27 - Foarte bine merge Simona, romanca reusind al doilea break din acest prim set!

21:23 - Vine si al doilea break pentru Halep. Ce bine incepe aceasta partida!

21:20 - Game Simona si breakul e concretizat.

21:17 - Debut excelent pentru Simona, break in primul game!

21:12 - Incepe partida! Makarova serveste prima.

21:05 - Au intrat pe teren cele doua jucatoare si executa miscarile de incalzire. O noua zi foarte calduroasa in Washington.

INFO: Makarova ocupa locul 58 in clasamentul WTA, iar scorul intalnirilor directe este 3-1 in favoarea Simonei.

INFO: Citeste aici ce spune Simona despre adversara sa de la Washington

Lovitură puternică pentru Piedone. Cât de multe voturi poate pierde după ce PSD a aruncat-o în cursa pentru Primăria Capitalei pe Firea
PSD și PNL au renunțat să-l mai susțină pe medicul Cătălin Cîrstoiu la alegerile pentru Primăria Capitalei. Cele două mari partide i-au aruncat în luptă Gabriela Firea (PSD) și pe...
Satisfacția candidatului AUR la Primăria Capitalei: "PSD și PNL au ajuns la soluțiile pe care le-au aruncat la gunoi inițial"
Decizia PSD și PNL de a renunța la candidatul comun Cătălin Cîrstoiu pentru primăria Bucureștiului a fost ironizată de toate partidele de opoziție. Mihai Enache, candidatul AUR la...
#Halep Makarova Live, #Halep Makarova Citi Open, #Halep Makarova rezultat , #stiri Simona Halep