Simona Halep a fost eliminata in sferturi la Eastbourne

Joi, 29 Iunie 2017, ora 20:05
49900 citiri

Simona Halep paraseste turneul de la Eastbourne in faza sferturilor de finala.

Tenismena noastra (locul 2 WTA) a fost invinsa joi seara de favorita numarul 6 la castigarea turneului, daneza Caroline Wozniacki, in trei seturi, scor 7-5, 4-6, 1-6.

Odata cu aceasta eliminare, Simona isi ia adio, cel putin pentru moment, de la urcarea pe primul loc in ierarhia WTA.

La doar doua ore distanta de la partida epuizanta din optimi cu bulgaroaica Tsvetana Pironkova, reprezentanta noastra a revenit pe teren pentru o confruntare si mai grea, cu Caroline Wozniacki.

Tenismena daneza, mai proaspata dupa ce jocul ei din optimi s-a incheiat foarte repede, a inceput in forta si a ajuns, aproape imediat, la 5-2. A fost insa momentul in care Simona a avut o revenire spectaculoasa si, dupa 5 game-uri consecutive castigate, si-a adjudecat setul cu 7-5.

Simona a continuat forma buna si in startul setului secund, cu alte 3 game-uri castigate la rand, conducand cu 3-0, iar apoi cu 4-2.

"Nu schimba nimic, doar hai sa incheiem meciul", i-a transmis Darren Cahill, numai ca Wozniacki a devenit mai agresiva si a cucerit 4 game-uri la rand, inchizand setul cu 6-4.

In decisiv, oboseala cumulata si-a spus cuvantul, iar Simona n-a mai facut fata ritmului jocului, chiar daca a inceput cu un break. Avea sa fie insa singurul ei game castigat in acest set, iar Wozniacki a avansat in semifinale cu 6-1 in decisiv.

Dupa prezenta in sferturi la Eastbourne, Simona va primi un cec in valoare de 18,940 de dolari si 100 de puncte in clasamentul WTA.

De partea cealalta, Caroline Wozniacki si-a asigurat un cec in valoare de 37,370 si 185 puncte in clasamentul WTA, urmand a juca in semifinale cu invingatoarea sfertului dintre Heather Watson si Barbora Strycova.

Pentru Simona urmeaza acum cel de-al treilea turneu de Grand Slam al anului - Wimbledon, a carui tragere la sorti va avea loc vineri, la ora 12, iar meciurile de pe tabloul oficial se vor disputa in perioada 3-16 iulie.

Ati putut urmari, in direct pe site-ul Ziare.com, partida pe care Simona Halep a disputat-o in sferturile de finala ale turneului de la Eastbourne.

Simona Halep - Caroline Wozniacki 7-5, 4-6, 1-6

20:05 - Game la 0 si Caroline Wozniacki avanseaza in semifinalele turneului.

20:03 - Un nou break in contul lui Wozniacki si jocul pare jucat, din pacate.

19:59 - Simona are o sansa de break, dar Wozniacki isi face serviciul in cele din urma si se desprinde la 4-1.

19:52 - Inca un break reusit de Caroline Wozniacki.

19:49 - Game Wozniacki, iar aceasta trece in avantaj in acest set III.

19:46 - Rebreak al nordicei.

19:43 - Simona incepe excelent setul decisiv, cu un break.

19:38 - Break si set Caroline Wozniacki. Revenire fantastica a danezei, care are 4 game-uri la rand castigate.

19:35 - Simona iroseste 4 mingi de break, iar Wozniacki trece in avantaj in acest set secund.

19:28 - Break reusit de Wozniacki la capatul unui game foarte disputat.

19:22 - Darren Cahill, catre Simona: "Nu schimba nimic, hai sa inchidem meciul".

19:21 - Game Wozniacki, iar ambele jucatoare cer interventia antrenorilor.

19:17 - Simona isi face serviciul si are 4-2 in setul II.

19:13 - Game la 0 al danezei, care se apropie la doar un game de Simona in acest set, insa reprezentanta noastra are in continuare avantajul unui break.

19:10 - Wozniacki recupereaza un break si intrerupe seria de 8 game-uri consecutive castigate de Simona.

19:06 - Inca un break pentru Simona, care ajunge la 8 game-uri consecutive castigate!

19:03 - Un nou game in contul reprezentantei noastre, care se desprinde la 2-0.

19:01 - Simona incepe excelent setul doi, cu un break la 0.

18:56 - Simona castiga al 5-lea game consecutiv si se impune in primul set.

18:52 - Break Simona, iar reprezentanta noastra va servi pentru castigarea setului. Ce rasturnare de situatie!

18:48 - Game la 0 reusit de Simona si egaleaza la 5.

18:44 - Break facut de Simona Halep si scorul devine acum 4-5.

18:40 - Simoan isi face serviciul, dar Wozniacki urmeaza sa serveasca pentru castigarea primului set.

18:34 - Wozniacki raspunde cu un game adjudecat la 0.

18:32 - Game alb castigat de Simona pe propriul serviciu.

18:28 - Un nou game castigat usor de tenismena din Danemarca.

18:26 - Un nou break reusit de Wozniacki, care pare 'mai proaspata' decat Simona, parca obosita dupa jocul lung cu Pironkova.

18:22 - Wozniacki isi face serviciul si trece in avantaj.

18:20 - Rebreak la 0 al danezei.

18:17 - Wozniacki se desprinde rapid la 40-0, insa Simona revine si reuseste breakul. Inceput excelent al tenismenei noastre.

18:11 - Wozniacki serveste prima.

ora 18:11 - A inceput partida.

ora 17:57 - Johanna Konta a castigat. Meciul Simonei din sferturi urmeaza sa inceapa in aproximativ 20 de minute.

ora 17:08 - Ostapenko tocmai a castigat setul II, cu 6-3, ceea ce inseamna ca se merge in set decisiv.

ora 17:00 - Organizatorii au anuntat ca meciul dintre Simona Halep si Caroline Wozniacki a fost mutat pe arena principala, urmand a se disputa nu mai devreme de ora 17:45. In prezent are loc partida dintre Jelena Ostapenko si Johanna Konta, scor 5-7, 5-3.

INFO: Partida va avea loc pe terenul numarul 2 al complexului de la Eastbourne si va putea fi vizionata in direct la TV pe postul Digi Sport 2.

INFO: Atat pentru Halep, cat si pentru Wozniacki va fi cel de-al doilea joc disputat azi, cele doua evolund si in optimi. Reprezentanta noastra a invins-o greu pe Tsvetana Pironkova, scor 6-7, 7-6, 7-5, in timp ce daneza a trecut usor de Elena Vesnina, scor 6-1, 6-2.

INFO: Simona Halep (locul 2 WTA) si Caroline Wozniacki (locul 6 WTA) s-au mai intalnit pana acum de 4 ori, victoriile fiind impartite:

2012, Dubai: 6-2, 6-3 pentru Wozniacki;

2013, New Haven: 6-2, 7-5 pentru Halep;

2015, Dubai: 2-6, 6-1, 6-1 pentru Halep;

2015, Stuttgart: 7-5, 5-7, 6-2 pentru Wozniacki.

Turneul de la Eastbourne, dotat cu premii in valoare totala de 819.000 de dolari, se desfasoara in perioada 25 iunie - 1 iulie.

Ciolacu: Apartenenţa României la NATO reprezintă o garanţie de securitate pentru ţara noastră. Vom continua să fim un actor influent şi constructiv FOTO/VIDEO
Marcel Ciolacu, premierul României afirmă, la 20 de ani de la aderarea României la NATO, că apartenenţa României la Organizația Nord Atlantică reprezintă o garanţie de securitate pentru...
Președintele României: Relevanța NATO este cu atât mai mare în contextul extrem de complex pe care îl traversăm
Klaus Iohannis, președintele României a transmis, vineri, 29 martie, la 20 de ani de la aderarea României la NATO, că România va rămâne profund implicată în procesul de adaptare...
#LIVE sfert Halep Wozniacki, #Simona Halep Caroline Wozniacki, #Simona Halep turneu Eastbourne , #stiri Simona Halep