Simona Halep, inclusa de un celebru cotidian din Franta in clasamentul pentru "Campioana campioanelor"

Vineri, 28 Decembrie 2018, ora 19:38
4567 citiri

Simona Halep a fost inclusa de catre un celebru cotidian francez de sport intr-un clasament extrem de select, un top denumit "Campioana campioanelor".

Liderul mondial si-a facut loc si in acest top de mare elita, realizat de francezii de la L'Equipe. Foarte multe premii a primit in acest final de an Simona Halep, care a avut cu siguranta cel mai bun an din cariera, an in care si-a realizat mai ales marele vis, cucerirea unui trofeu de Mare Slem, Roland Garros 2018.

Romanca nascuta la Constanta s-a clasat pe locul 6 in acest clasament pentru "Campioana campioanelor", o ancheta in care votul este secret, iar fiecare jurnalist care voteaza e nevoit sa aleaga 5 nume care au marcat acest an prin marile lor rezultate.

Pe locul 1 s-a clasat Simone Biles, marea campioana a gimnasticii din SUA, acesta fiind a doua oara cand este incununata "Campioana campioanelor", dupa 2016.

Locul 2 a fost ocupat de Mikaela Shiffrin (schi), SUA, iar podiumul a fost incheiat de catre cehoaica Ester Ledecka (schi si snowboard).

Inaintea Simonei Halep, pe locurile 4 si 5, au mai fost desemnate sportiva din Norvegia, Marit Bjoergen (schi fond) si atleta din Marea Britanie, Dina Asher-Smith.

In clasamentul baietilor, castigator a fost ales schiorul austriac Marcel Hirscher.

Pe langa aceasta distinctie, Simona Halep a primit de la WTA premiul de cea mai buna tenismena a anului. Ea va incepe anul 2019 pe 7 ianuarie la Sydney, in Australia, acolo unde sportiva noastra va incepe pregatirea pentru Australian Open, la finele lunii ianuarie, turneu de Mare Slem unde are de aparat o finala bifata anul trecut si pierduta la Caroline Wozniacki.

D.A.

Intrarea în Schengen pune sub lupă corupția din România: “Iar ne-a prins ninsoarea nepregătiți”
România intră în spațiul Schengen doar pe cale maritimă și aeriană, la finalul lunii martie 2024. Aderarea va stimula turismul și comerțul și va consolida piața internă. Pe de altă...
„Ne mai gândim”. Nicolae Ciucă s-ar vedea în turul doi la prezidențiale cu Marcel Ciolacu, dacă coaliția nu va avea candidat comun
Discuţiile despre candidaţii la alegerile prezidenţiale vor avea loc, între PNL şi PSD, după alegerile din data de 9 iunie, declara liderul liberal Nicolae Ciucă. Ciucă admite că, dacă...
#Simona Halep inclusa in top select, #Simona Halep ancheta facuta de franezi , #stiri Simona Halep