Simona Halep si Raluca Olaru castiga primul meci la Eastbourne, in fata favoritelor numarul 1

Duminica, 23 Iunie 2019, ora 22:11
23877 citiri

Simona Halep si Raluca Olaru au repurtat o frumoasa victorie in primul tur al turneului WTA de la Eastbourne, Anglia, turneu pe iarba, victorie chiar in fata campioanelor en-titre si a favoritelor 1, Dabrowski si Xu.

Scorul a fost unul extrem de strans, 7-6, 7-5, dupa o ora si 35 de minute de meci, calificandu-se in turul secund.

A fost prima partida jucata impreuna de Halep si Olaru dupa o pauza de 3 ani si jumatate, dar o partida cu noroc pentru fetele noastre, care au revenit de fiecare data cu mare succes in ambele seturi, in fata cuplului din Canada si China.

In prima mansa, Dabrowski si Xu au condus cu 5-2 si au avut si trei mingi de set, pierzand pana la urma setul la tiebreak, scor 7-5, la capatul unui set ce parea a fi definitiv pierdut.

Asa s-a considerat si in actul secund, cand rivalele noastre s-au distantat la 4-1 si au avut in acest moment si doua mingi de 5-1. Dar Halep si Olaru s-au regrupat, au crezut in sansa lor si au intors si soarta acestui set.

Set care nu s-a mai dus la tiebreak, caci Raluca si Simona au facut breakul decisiv la 5-5 si au inchis partida imediat dupa.

In turul secund, Olaru si Halep vor intalni cuplul invingator din meciul Rosolska/Yang - Hradecka/Klepac.

Simona va evolua marti la simplu in turul II, cu invingatoarea dintre Giorgi si Hsieh.

Desfasurarea intalnirii:

MECI castigat de Simona Halep si Raluca Olaru, 7-6, 7-5, ce victorie pentru fetele noastre!

22.01: Break facut de Halep si Olaru, care vor servi imediat pentru meci!

21.58: Pe serviciul Simonei se merge in prelungiri, 5-5, continua tensiunea.

21.53: Si fetele noastre revin de la 1-4 si mingi de 1-5..este egal 4!

21.48: Recupereaza breakul fetele noastre, 3-4, incercam o revenire care seamana cu aceea din prima mansa.

21.40: 4-1, game la zero realizat de Dabrowski, prima care si-a bifat serviciul in setul secund.

21.38: Inca un break in acest set dezechilibrat, 3-1 pentru rivalele fetelor noastre.

21.32: Rebreak facut de fetele noastre, foarte rapid, 1-2.

21.29: 0-2, e prima data cand Simona Halep isi pierde serviciul in aceasta seara.

21.26: Isi fac serviciul Xu si Dabrowski la debutul setului secund.

Final de prim set, 7-6 pentru fetele noastre, care au castigat tiebreakul cu 7-5. Dabrowski si Xu au ratat trei mingi de set in aceasta mansa..

21.17: 3-3 in acest tiebreak, la prima schimbare de teren.

21.13: 6-6 si vom avea tiebreak in acest prim set.

21.10: 6-5, conduc in premiera fetele noastre, care par sa isi fi revenit in totalitate. 4 game-uri la rand facute de Halep/Olaru!

21.06: Rasturnare de situatie in favoarea fetelor noastre, 5-5, Dabrowski si Xu au mai ratat o minge de set, se merge in prelungiri.

INFO: Halep l-a chemat pe antrenorul sau Daniel Dobre pentru indicatii.

21.01: Si puncteaza fetele noastre, 4-5, desi cu mari emotii, de la 40-0 se facuse egal si punct decisiv asadar, minge de set ratata de Dabrowski si Xu.

20.58: Prim break facut de fetele noastre, va servi Halep acum pentru a se apropia pe tabela de campioanele en-titre.

20.54: 5-2, un alt break al rivalelor noastre, facut tot pe serviciul lui Olaru..

20.50: Un alt game alb si pentru Gabi Dabrowski.

20.47: Simona Halep isi face din nou serviciul la zero.

20.45: 3-1, se desprind Dabrowski si Xu, a fost un punct decisiv totusi.

20.40: Break facut de cuplul canadiano-chinez, pe serviciul Ralucai, este 2-1.

20.36: Isi face si Dabrowski serviciul, cu putine emotii insa.

20.35: Game la zero facut de Simona, inceput foarte bun al romancelor.

Incepe partida, Simona Halep la serviciu!

20.25: A castigat partida Petkovici, 6-2, in decisiv, in cateva minute va incepe partida Simonei!

20.05: Avem decisiv, Petkovici castiga setul 2 cu 6-4, deci fetele noastre vor mai astepta putin.

19.15: Kasatkina a castigat primul set, scor 7-5, dupa 49 de minute.

18.20: Konta a trecut de sportiva din Ucraina cu 6-2, 6-4. Urmeaza la 18.25 meciul dintre Petkovici si Kasatkina.

18.00: Simona mai are ceva de asteptat, ea va intra cu Raluca Olaru in ultimul meci de pe terenul central. Pana atunci mai trebuie sa se termine meciul Konta - Yastremska, scor 6-2, 4-4 acum, iar apoi urmeaza jocul dintre Kasatkina si Petkovic.

Simona Halep va evolua duminica in primul sau meci pe iarba din sezonul 2019, la Eastbourne, turneu de pregatire pentru Wimbledon, care va incepe pe 1 iulie.

Alaturi de fosta lidera mondiala va juca Raluca Olaru, jucatoare specializata pe dublu, aflata in prezent pe 44 mondial WTA in clasament.

Dabrowski si Xu, cuplul din Canada si China, sunt favoritele 1 la Eastbourne.

Simona Halep are prim tur liber in proba de simplu, urmand sa dea piept marti cu invingatoarea meciului Hsieh - Giorgi.

Partida va fi televizata pe DigiSport 2.

Cătălin Drulă, despre candidatura la prezidențiale: „Eu sunt natural un candidat posibil”. Care sunt obiectivele USR și Dreapta Unită pentru 2024
Președintele USR Cătălin Drulă a fost invitatul rubricii „Cu fața la alegători” și a vorbit despre obiectivele USR și ale Dreptei Unite pentru alegerile din 9 iunie, despre misiunea...
Cîrstoiu răspunde criticilor din ultimele zile: "Nişte lupi în haine de oaie încearcă să transforme oaia în lup"
Atacat în ultimele zile atât de adversarii direcți la alegerile locale, cât și de alți politicieni, dar și de ziariști, Cătălin Cîrstoiu, candidatul susţinut de PSD şi PNL pentru...
#Simona Halep meci LIVE debut la, #Halep Olaru joaca meci dublu Eastbourne , #stiri Simona Halep