Turneul Campioanelor: Simona Halep obtine o victorie magnifica in primul meci

Duminica, 25 Octombrie 2015, ora 10:25
40131 citiri

Simona Halep a invins-o pe Flavia Pennetta in primul meci din faza grupelor Turneului Campioanelor de la Singapore, scor 6-0, 6-3, dupa un joc entuziasmant facut de sportiva noastra.

Partida a durat o ora si 12 minute.

Primul set a fost unul cu adevarat fabulos facut de Halep, care a castigat cu 6-0 dupa doar 25 de minute. Simona a pus presiune pe Pennetta, nu a lasat-o sa avanseze in teren, a gresit prea putin si asta s-a vazut pe tabela.

De altfel, la 5-0, Flavia a cerut ajutorul antrenorului sau Salvador Navarro, care i-a semnalizat faptul ca trebuie sa vina mai mult in fata, sa puna presiune pe Halep, sa greseasca mai putin, mai ales in ofensiva.

Reactia Simonei Halep dupa victoria de senzatie de la Turneul Campioanelor

Dupa 6-0 in prima mansa, setul secund a inceput mai echilibrat. Echilibrul a durat pana la 4-3 pentru Halep si serviciul Flaviei. La acest moment, Halep s-a motivat extraordinar, si-a ridicat nivelul de joc enorm si a facut un break decisiv dupa un game chinuitor de lung.

Ultimul game, la 5-3 pentru ea si serviciul, a fost o formalitate. Victorie asadar, 6-0, 6-3, prima victorie de la Singapore in 2015.

WTA, uluita de Simona Halep: Cu siguranta e robot!

Tot in Grupa Rosie va mai avea loc un meci duminica, intre Maria Sharapova si Aga Radwanska, incepand cu ora 13.30.

Simona va disputa urmatorul meci marti, la o ora ce nu a fost inca stabilita. Adversara ii va fi invingatoarea dintre Sharapova si Radwanska.

Desfasurarea intalnirii:

10.24: VICTORIE SIMONA HALEP, 6-0, 6-3!!

10.20: BREAK HALEP! 5-3, break dupa un game chinuitor de lung, in care Halep a ratat 4 mingi de break la rand. Va servi acum pentru victorie!!

10.12: Game la zero Halep, 4-3 si mai sunt inca doua game-uri de facut pentru romanca, pana la victorie.

10.10: 3-3, Pennetta castiga acest game lung, in care Halep a fost aproape de un break, primul din mansa secunda.

10.01: 3-2 Halep, momentan se merge cap la cap.

9.58: 2-2, Pennetta si-a ridicat nivelul si arata mult mai bine in setul 2.

9.54: 2-1 Halep, care reuseste sa fie in control si in mansa secunda.

9.51: Primul game facut de italianca vine acum, 1-1 in setul 2.

9.48: 1-0 Halep dupa un game greu, in care Simona a revenit de la 15-40, al doilea game la rand in care a facut asta.

9.39: 6-0 SIMONA HALEP!!! Un inceput fabulos de Turneu al Campioanelor pentru romanca. Doar 25 de minute a durat acest prim set.

Flavia Pennetta a cerut ajutorul antrenorului - ce i-a spus acesta despre Simona Halep

9.33: 5-0 Halep, care a luat un game la zero!

9.30: 4-0 Simona Halep! Un nou break, al doilea, 4-0 dupa doar 16 minute de tenis de mare clasa pentru sportiva romanca.

Simona Halep, lovita de o problema neasteptata la Turneul Campioanelor - arbitrul a intervenit

9.25: Simona Halep face 3-0, un inceput extrem de consistent pentru sportiva din Constanta.

9.21: BREAK Simona Halep! 2-0, dupa un game in care a pus bine presiune pe Flavia, cu lovituri lungi pe fundul terenului.

9.17: Simona incepe bine jocul, este 1-0 dupa un serviciu sigur al romancei.

9.12: Simona Halep va servi prima in meci.

9.11: Inca un minut, dupa cum a anuntat arbitra de scaun.

9.06: A avut loc tragerea la sorti, incepe incalzirea oficiala. Cele doua jucatoare sunt acum prezentate pe larg de crainicul arenei.

9.04: Avem imagini de la Singapore! Arena este arhiplina, asteptam sa inceapa incalzirea. Multe emotii pentru Simona Halep.

INFO: Flavia Pennetta este pe locul 8 WTA in acest moment si o conduce clar pe romanca la capitolul intalniri directe, scor 4-1.

Simona Halep la Turneul Campioanelor: Avancronica partidei cu Flavia Pennetta

INFO: Ultimul joc a avut loc intr-o semifinala de turneu de Mare Slem, acolo unde din pacate sportiva nascuta la Constanta a clacat, la US Open, cand Pennetta invingea clar, scor 6-1, 6-3, dupa doar 59 de minute de joc.

INFO: Singura victorie a lui Halep a venit in optimile de la Miami in 2015, scor 6-3, 7-5.

INFO: Cele doua fac parte din Grupa Rosie la Singapoare. Tot duminica, dupa meciul lor, Maria Sharapova o va intalni pe Agnieska Radwanska, in aceeasi grupa.

INFO: Jocul va fi televizat pe DolceSport si DigiSport.

Ciolacu, dragoste cu năbădăi cu Firea. Uite catastrofa, nu mai e catastrofa
A ieșit domnul Marcel Ciolacu, premierul României și liderul PSD, la o conferință de presă alături de Gabriela Firea, să spună în fața tuturor cât este de deșteaptă și frumoasă,...
Marcel Ciolacu trece peste regrete: ”Era de-a dreptul ridicol ca cele două mari partide să nu fie jucători” VIDEO
Candidatura Gabrielei Firea la Primăria Capitalei va fi validată de PSD săptămâna viitoare, în forurile statutare, a declarat marţi, 23 aprilie, liderul partidului, premierul Marcel Ciolacu....
#simona halep live singapore, #prim meci halep singapore, #turneu campioane halep pennetta, #halep pennetta live singapore , #stiri Simona Halep