Presa internationala, reactii dupa marea victorie a Simonei Halep la Cincinnati

Sambata, 19 August 2017, ora 10:15

Simona Halep s-a calificat vineri noaptea in semifinalele puternicului turneu Masters Series de la Cincinnati, Statele Unite, acolo unde a avut parte de o partida infernala, in fata mai vechii sale cunostinte, Johanna Konta din Marea Britanie.

A fost 6-4, 7-6, pentru sportiva noastra nascuta la Constanta, care inainte sa intre in tiebreakul setului 2, ratase 5 mingi de meci:

Simona Halep o invinge dramatic pe Johanna Konta si avanseaza in semifinale la Cincinnati

Dupa partida, presa internationala a tinut sa o elogieze pe Simona, care a ajuns pentru a 3-a oara la rand in semifinale la Cincinnati. Cunoscuta publicatie TennisNow a notat faptul ca Halep a avut o incredere in sine nemaipomenita, castigand setul 2, chiar daca Konta revenise de la 2-5 si dusese partida in tiebreak:

"Simona Halep a avansat in semifinale la Cincinnati dupa ce si-a luat revansa in fata lui Jo Konta, ulterior acelui meci pierdut in sferturile de la Wimbledon 2017. Simona a avut insa de luptat insa serios in setul 2, cand desi a condus cu 5-2, Konta a dus partida in tiebreak. Ultima lovitura a fost un forehand minunant castigator, iar Simona mergea spre coltul antrenorului sau cu un mare zambet pe fata", scriau cei de la TennisNow.

De asemenea, cotidianul local din Cincinnati, The Enquirer, a notat si el despre victoria lui Halep, spunand ca favorita 2 de la Masters a trecut de un meci greu cu Jo Konta si va da piept cu favorita gazdelor, Sloane Stephens, 151 WTA.

Cele doua vor evolua incepand cu ora 23, sambata, meciul fiind LIVE pe Ziare.com.