Prima reactie a Simonei Halep dupa victoria categorica din optimile de finala ale turneului de la Madrid

Miercuri, 08 Mai 2019, ora 14:11

Simona Halep a oferit prima reactie dupa demonstratia de forta facuta in meciul cu Viktoria Kuzmova, din cadrul optimilor de finala ale turneului de la Madrid.

Tenismena noastra se declara "foarte multumita" de evolutia ei si fericita pentru ca e din nou prezenta in sferturile turneului patronat de Ion Tiriac.

"M-a avantajat tragerea acoperisului, pentru ca s-a jucat mai repede. Am dominat meciul si am simtit mingea la fiecare lovitura. Sunt foarte multumita de modul in care am jucat astazi. Ma bucur ca sunt din nou in sferturi aici, pentru ca e unul dintre turneele mele favorite", a spus Simona.

In ceea ce priveste evolutia adversarei ei, care n-a reusit sa castige nici macar un game, Simona considera ca sportiva din Slovacia, aflata pe locul 46 in ierarhia WTA, a fost rapusa de emotii si n-a mai putut sa-si faca jocul.

"Nu cred ca a fost cel mai bun meci al ei. Poate a avut emotii! E un turneu mare si nu e usor sa joci cu adversare de top", a completat sportiva nascuta la Constanta.

Simona Halep a obtinut o calificare lejera, miercuri dupa-amiza, in sferturile de finala ale turneului de la Madrid.

Tenismena noastra a invins-o categoric in optimile de finala pe slovaca Viktoria Kuzmova (locul 46 WTA), scor 6-0, 6-0.

Intalnirea dintre cele doua, disputata pe arena centrala Manolo Santana, sub privirile lui Ion Tiriac, Ilie Nastase si Nadia Comaneci, a durat doar 44 de minute!

In runda urmatoare, Simona va da piept cu invingatoarea "optimii" dintre Ashleigh Barty si Yulia Putintseva.