Simona Halep, la 30 de ani! Pe ce loc va fi românca luni, de ziua sa de naștere. Din 2013 n-a fost atât de jos în clasamentul WTA

Sambata, 25 Septembrie 2021, ora 11:51
5063 citiri

Luni, 27 septembrie, este ziua de naștere a Simonei Halep, care împlinește frumoasa vârstă de 30 de ani, sărbătoare care coincide însă cu o cădere a tenismenei noastre în clasamentul WTA.

În urma rezultatelor din această săptămână, Simona Halep va fi poziționată îNcepând de luni pe poziția a 15-a în ierarhia WTA. Românca mai putea pierde un loc, în cazul în care Elena Rybakina câștiga turneul de la Ostrava, dar sportiva din Kazahstan a fost învinsă vineri, în sferturi.

Ultima dată când Simona Halep s-a aflat pe acest loc în clasamentul mondial a fost în 2013, pe final de an, atunci când constănțeanca a explodat în circuitul WTA, ajungând până pe locul 11. Ulterior, Simona Halep a intrat în Top 10 și n-a mai ieșit de acolo până în această vară.

Noul clasament WTA, care va apărea luni, după turneul de la Indian Wells, va cuprinde câteva schimbări în vârful ierarhiei (Top 30), acolo unde se află Simona Halep, Bianca Andreescu și...
Iese Simona Halep din Top 20 mondial? Ce trebuie să se întâmple la Indian Wells
Simona Halep, locul 17 WTA şi cap de serie numărul 11, a fost învinsă, luni, cu scorul de 7-5, 6-4, de Aliaksandra Sasnovich din Belarus, locul 100 WTA, în turul al treilea al turneului de...