Simona Halep, la 30 de ani! Pe ce loc va fi românca luni, de ziua sa de naștere. Din 2013 n-a fost atât de jos în clasamentul WTA

Sambata, 25 Septembrie 2021, ora 11:51
5778 citiri
Simona Halep

Luni, 27 septembrie, este ziua de naștere a Simonei Halep, care împlinește frumoasa vârstă de 30 de ani, sărbătoare care coincide însă cu o cădere a tenismenei noastre în clasamentul WTA.

În urma rezultatelor din această săptămână, Simona Halep va fi poziționată îNcepând de luni pe poziția a 15-a în ierarhia WTA. Românca mai putea pierde un loc, în cazul în care Elena Rybakina câștiga turneul de la Ostrava, dar sportiva din Kazahstan a fost învinsă vineri, în sferturi.

Ultima dată când Simona Halep s-a aflat pe acest loc în clasamentul mondial a fost în 2013, pe final de an, atunci când constănțeanca a explodat în circuitul WTA, ajungând până pe locul 11. Ulterior, Simona Halep a intrat în Top 10 și n-a mai ieșit de acolo până în această vară.

Retragerea Simonei Halep, în presa internațională: ”A fost un loc bun de vânătoare”
Simona Halep nu va participa la turneul de categorie WTA 1000 Mutua Madrid Open, pentru care a primit wild card din partea organizatorilor. “Halep, aflată pe locul 1.146 în clasamentul WTA,...
Borna impresionantă atinsă de Iga Swiatek. E doar a noua tenismenă din istorie
Săptămâna aceasta va fi a o suta pentru jucătoarea poloneză de tenis Iga Swiatek pe poziţia de lider al clasamentului WTA. Swiatek este a noua jucătoare din istorie care atinge suta de...