Simona Halep, calificare convingatoare in optimile de finala la Madrid

Marti, 03 Mai 2016, ora 14:12
35344 citiri

Simona Halep a reusit o calificare convingatoare in optimile de finala ale turneului WTA Masters de la Madrid, dupa 6-1, 6-1, cu sportiva din Italia, Karin Knapp, aflata pe locul 75 WTA.

Sportiva nascuta la Constanta, favorita 6 la Madrid, a reusit un prim set impecabil, cu exceptia debutului sau, cand Knapp a facut un break.

A fost singurul game reusit de aceasta insa in prima mansa, care a durat doar 28 de minute si s-a terminat cu scorul de 6-1 pe tabela.

Scorul a fost simetric si in mansa secunda, acolo unde Knapp si-a reusit serviciul pentru prima si singura data in meci, la 0-2.

Toata partida a durat 63 de minute.

In optimi de finala, Halep va da piept cu invingatoarea meciului Timea Bacsinszky - Ekaterina Makarova. Tot in optimi mai avem 2 sportive din Romania, Irina Begu si Patricia Tig.

Desfasurarea intalnirii:

14.11: FINAL DE MECI! 6-1, 6-1, victorie extrem de convingatoare pentru Simona Halep.

14.08: Game pus pe tabela de Simona Halep, 6-1, 5-1, nici macar o ora nu a trecut de la debut.

14.05: Inca un break Simona Halep, 4-1 in setul 2.

14.00: 3-1 Halep, Simona se indreapta fara emotii catre victorie.

13.55: Knapp isi face pentru prima data serviciul, dupa 45 de minute de joc. 2-1 Simona in setul 2.

13.50: 2-0 Simona, dupa un game cu multe egalitati si avantaje de o parte si de alta.

13.44: Break Simona chiar la debutul setului 2, 1-0. Knapp inca nu si-a facut serviciul.

13.38: SET, 6-1 dupa doar 28 de minute de joc. Halep a jucat impecabil dupa acel 0-1 din debut.

13.35: 5-1 Halep, care va servi imediat pentru set.

13.30: 4-1 si acest set pare deja decis.

13.27: Un nou break Halep, al doilea al zilei, 3 game-uri la rand Simona si 3-1. Romanca vine la controlul partidei.

13.22: Emotii din nou pe serviciul lui Halep, dar pana la urma Simona puncteaza, 2-1.

13.17: Dupa un game lung, Halep face rebreak, 1-1.

13.12: Break Knapp chiar din deschidere, inceput ezitant de meci pentru romanca.

13.08: Halep va servi prima in joc.

13.05: Halep si Knapp au inceput incalzirea oficiala.

13.00: Fetele sa pregatesc sa intre pe arena principala Manolo Santana. Vremea e perfecta la Madrid, cer senin si 21 de grade Celsius.

Simona a inceput foarte bine acest turneu din Spania, cu o victorie categorica in primul tur, 6-0, 6-3 cu Misaki Doi din Japonia. Ea este favorita 6 la Madrid, cotata acum cu sanse foarte mari la turneu, dupa eliminarile surprinzatoare ale lui Radwanska si Kerber si dupa retragerea Serenei Williams, chiar inainte de turneu.

In duelurile directe cu Knapp, Halep a castigat singura intalnire, un 2-0 sec la Australian Open 2015.

Knapp este 75 WTA, este din Italia si a trecut in primul tur la Madrid de Margarita Gasparyan din Rusia, scor 4-6, 6-3, 6-2.

Partida va fi televizata pe DolceSport.

PNL și PSD așteaptă "clarificări" de la Cătălin Cîrstoiu, "în această săptămână". Când va fi anunțată decizia în privința candidatului la Primăria Capitalei
Preşedintele PNL, Nicolae Ciucă, a afirmat, joi seară, că, în acest moment, Cătălin Cîrstoiu este candidatul alianţei PSD-PNL, dar acesta trebuie să clarifice public toate aspectele care...
PNL ar putea avea propriul candidat în cursa pentru Primăria Capitalei. Cum s-a ajuns la această concluzie
Eventualitatea retragerii lui Cătălin Cîrstoiu din cursa pentru Primăria Bucureşti ar complica lucrurile pentru cei din Alianța PSD-PNL. Nicolae Ciucă, preşedintele PNL, a afirmat, joi...
#Simona Halep live Madrid, #Halep live tur II la Madrid, #Halep versus Knapp live Ziare com , #stiri Simona Halep