Simona Halep explica eliminarea de la Miami - de ce s-a prabusit in setul decisiv

Joi, 30 Martie 2017, ora 06:01
17416 citiri

Simona Halep a vorbit despre eliminarea suferita in sferturile de finala de la Miami, dupa un meci pe care l-a avut in mana cu Johanna Konta.

Sportiva noastra a afirmat ca nu interventia fostului ei antrenor Wim Fisstte a ajutat-o pe Johanna Konta sa intoarca rezultatul. Simona spune ca, in momentul in care a vazut ca britanica joaca mai bine, increderea i-a scazut intrucat nu a avut un ritm bun de joc.

"Am dominat meciul, am fost aproape de victorie, nu cred ca antrenorul ei a schimbat soarta jocului. Doar ca jocul s-a echilibrat, iar cand Johanna a inceput sa joace mai bine increderea mea a scazut deoarece nu am avut multe meciuri in acest an, in timp ce ea a avut si are un ritm bun", a spus Simona intr-o conferinta de presa.

Apoi, Simona Halep a oferit si alte motive, intr-o interventie la Digi Sport.

"Cred ca si la 5-4 am facut doua duble greseli. Am ajutat-o, i-am dat un impuls ca meciul nu e terminat in favoarea mea, in tie-break la fel. Asta a facut diferenta astazi, poate ca si lipsa meciurilor mele, lipsa de concentrare in momentele importante, dar a fost bine, e un meci cu un nivel ridicat, un meci de Top 10, jucatoarea cu care am jucat astazi este foarte buna si puternica", a adaugat Simona.

Simona Halep a fost eliminata in sferturile de finala ale turneului de la Miami dupa ce a fost invinsa de britanica Johanna Konta, scor 3-6, 7-6 (7), 6-2.

Sportiva noastra a fost la doua mingi de castigarea partidei, dar a pierdut tie-break-ul din setul secund si apoi s-a prabusit.

In urma acestui rezultat, Simona pleaca de la Miami cu un cec in valoare de 146.575 de dolari.

Simona va ramane pe locul 5 in clasamentul WTA si saptamana viitoare intrucat nu a reusit sa o intreaca pe Dominika Cibulkova.

C.S.

PNL și PSD așteaptă "clarificări" de la Cătălin Cîrstoiu, "în această săptămână". Când va fi anunțată decizia în privința candidatului la Primăria Capitalei
Preşedintele PNL, Nicolae Ciucă, a afirmat, joi seară, că, în acest moment, Cătălin Cîrstoiu este candidatul alianţei PSD-PNL, dar acesta trebuie să clarifice public toate aspectele care...
PNL ar putea avea propriul candidat în cursa pentru Primăria Capitalei. Cum s-a ajuns la această concluzie
Eventualitatea retragerii lui Cătălin Cîrstoiu din cursa pentru Primăria Bucureşti ar complica lucrurile pentru cei din Alianța PSD-PNL. Nicolae Ciucă, preşedintele PNL, a afirmat, joi...