Simona Halep, victorie alaturi de Irina Begu, in primul tur de la Shenzhen

Duminica, 31 Decembrie 2017, ora 10:51
14056 citiri

Simona Halep si Irina Begu s-au calificat in sferturile de finala ale turneului WTA de la Shenzhen, din China, in proba de dublu, dupa ce au trecut dramatic in primul tur de o pereche din China.

Scorul a fost 5-7, 6-2, 11-9, dupa o ora si 40 de minute de joc, in fata perechii Han/Liang.

Primul set a fost unul care parea definitiv pecetluit la 5-1 pentru sportivele din China, care au inceput mai bine prima mansa, profitand si de gafele facute de Begu si Halep, care pareau ca nu se gasesc pe teren foarte bine, ca nu se sincronizeaza asa cum trebuie.

La 5-1, Han si Liang au inceput sa greseasca si ele, Halep si Begu au pus presiune si usor-usor au facut din ce in ce mai multe puncte.

Au reusit chiar sa egaleze pe tabela la 5, dar pana la urma setul a fost pierdut cu 7-5, dupa 50 de minute de joc.

Setul 2 a fost insa unul la discretia jucatoarelor din Romania, care au mai gresit foarte putin si au fost din ce in ce mai ofensive. A fost 6-2 la final de set pentru echipa noastra, care trimitea partida meritat intr-un super tiebreak decisiv.

Un super tiebreak in care Halep/Begu au inceput mai bine, au avut 2-0, chinezoaicele au revenit si au egalat la 3, dar apoi romancele au bifat 4 puncte la rand pentru a duce scorul la 6-3.

A fost victorie pana la urma pentru fetele noastre, una dramatica insa, scor 11-9, dupa ce la 9-8, pe serviciul Irinei Begu, ratasem o minge de meci. Cele doua sunt calificate asadar in sferturi la Shenzhen, acolo unde pot da peste alte doua romance, Bara si Buzarnescu.

Acestea vor juca tot duminica in primul tur contra lui Knoll/Dzalamidze, favoritele 4 in China.

Pentru Irina Begu se incheie o zi perfecta, cu victorie si la simplu si la dublu in primul tur la Shenzhen.

Desfasurarea intalnirii:

Victorie pentru Halep si Begu, 11-9 in super tiebreak, a fost o dubla greseala decisiva la 9-10!

10.48: 9-9, am ratat minge de meci pe serviciul Irinei..

10.47: 8-8, avem un final de meci dramatic.

10.42: 6-3, patru puncte la rand facute de fetele noastre.

10.40: 3-3, s-a strans situatia, serveste acum Halep.

10.38: 2-0, inceput bun pentru Halep si Begu.

Final de set, 6-2 pentru Halep si Begu, vom avea un super tiebreak pentru a decide invingatoarea partidei.

10.25: 5-1, pare ca soarta acestui set e pecetluita.

10.20: Dublu break Begu si Halep, care conduc cu 4-1.

10.17: 3-1, fetele noastre merg bine in acest set 2.

10.12: Begu si Halep fac break, au 2-1 si conduc pentru prima data in acest meci pe tabela.

10.09: 1-1 se face rapid, Halep isi face cu usurinta serviciul.

10.06: 1-0 pentru asiatice, isi fac serviciul la debut de mansa secunda cele doua.

Final de set din pacate, 7-5 pentru Han si Liang, pacat de revenirea frumoasa a fetelor noastre de la 1-5 la 5-5..

9.56: 6-5 pentru Han si Liang, cele doua sportive din China opresc seria frumoasa a romancelor.

9.52: 5-5, revenire completa pentru fetele noastre.

9.47: Si iata inca un break facut de Halep si Begu, Simona va servi acum pentru a egala situatia la 5.

9.43: Doua puncte la rand facute de fetele noastre, 3-5, mai este un singur break de recuperat.

9.38: Recupereaza un break fetele noastre, Irina pare in usoara revenire de forma.

9.35: 1-5, pare un set pierdut, Halep isi pierde si ea serviciul, Han si Liang vor servi acum pentru set.

9.30: Se distanteaza Han si Liang in acest set, e 4-1, au inceput sa greseasca Simona si Irina, par ca nu se sincronizeaza cum trebuie pe teren.

9.26: 1-3, prim break in meci, break la zero facut de chinezoaice, pe serviciul Irinei.

9.22: 2-1 pentru Han si Liang, desi fetele noastre au avut 30-15, iar atunci Begu a ratat un smash foarte simplu.

9.17: 1-1, Halep a fost la serviciu, a jucat bine de pe fundul terenului si a gresit foarte putin.

9.14: 1-0, inceput bun pentru sportivele din China.

Incepe partida, Chen serveste!

9.07: Cele 4 jucatoare au intrat in arena si au inceput incalzirea. Sportivele din China vor fi la serviciu la debut.

8.39: 6-2, 6-0, final de meci, castigat clar de rusoaica Blinkova. Ne pregatim de startul fetelor noastre, in aproximativ 10-15 minute.

8.19: Blinkova a castigat primul set cu 6-2.

7.58: Partida este a treia pe terenul 1, prima deja s-a terminat, Kovinici a dispus de Wang. A inceput de putina vreme jocul Kerkhove - Blinkova, este 2-0 pentru sportiva din Rusia.

7.31: Irina Begu a jucat deja primul sau meci la Shenzhen, in proba de simplu, acolo unde a trecut fara drept de apel de Liu, in doua seturi. Puteti citi cronica partidei mai jos:

Irina Begu, victorie categorica in primul tur la Shenzhen

Halep si Begu fac asadar echipa la primul lor turneu in WTA in sezonul 2018, in China, urmand sa dea piept in prima faza la Shenzhen chiar cu doua sportive din tara gazda.

Este primul meci direct intre cele doua cupluri.

Han si Liang au jucat ultima data impreuna in octombrie 2017, cand pierdeau tot in tara natala, la Beijing, in turul II, in fata campioanelor olimpice, Makarova si Vesnina, din Rusia.

Halep si Begu au mai format ultima data o echipa la dublu la Madrid, cand pierdeau in semifinale in fata cuplului Babos/Hlavackova.

Simona Halep va evolua in proba de simplu in turul I in fata lui Nicole Gibbs din SUA, cel mai probabil luni pe 1 ianuarie.

Turneul de la Shenzhen este televizat pe DigiSport.

Ciolacu vrea reducerea atribuțiilor primarului general: Dependența edililor de sector nu trebuie să fie atât de mare VIDEO
Premierul Marcel Ciolacu a declarat miercuri că este nevoie de o lege specială a Capitalei şi că "este evident" că dependenţa primarilor de sector "nu trebuie să fie atât de mare de...
Grindeanu, avertisment pentru Piedone: ”Votanţii de stânga, într-o proporţie covârşitoare, merg către candidatul nostru”
Prim-vicepreşedintele PSD, Sorin Grindeanu, a declarat, miercuri, 24 aprilie, că soluţia pe care PSD a adoptat-o, de a candida Gabriela Firea, le dă o anumită siguranţă că votanţii de...
#Halep Begu prim tur Shenzhen live, #Halep prim meci sezon 2018, #live Halep prim meci Shenzhen , #stiri Simona Halep