Simona Halep castiga fara emotii primul joc din 2018, la Shenzhen

Luni, 01 Ianuarie 2018, ora 08:05
11497 citiri

Simona Halep a reusit o victorie facila la debut de an 2018, in primul tur al turneului WTA de la Shenzhen, din China, o victorie obtinuta in doua seturi clare in fata sportivei din SUA Nicole Gibbs.

Scorul a fost 6-4, 6-1, dupa doar o ora si 9 minute de joc.

Doar primul set a fost putin mai echilibrat, insa doar la nivel de scor, pentru ca niciun moment nu s-a pus problema invingatoarei in aceasta partida. Dupa 36 de minute, Halep a incheiat prima mansa cu 6-4 si pornea mult mai increzatoare in setul 2.

Cu lovituri sigure in atac, cu un serviciu destul de bun, chiar daca au aparut si cateva duble greseli in meci, Halep s-a distantat repede si usor in mansa secunda.

A fost un 6-1 fara emotii per total, iar Simona bifeaza o victorie fara emotii, prima din noul an 2018.

In turul II, Simona Halep, locul 1 mondial WTA si favorita 1 in China, va da piept cu o sportiva din tara gazda Ying-Ying Duan.

Pentru Simona este a doua victorie de la Shenzhen, dupa ce duminica a trecut in primul tur si la dublu, unde face pereche alaturi de Irina Begu.

Desfasurarea intalnirii:

Final de meci, liderul mondial castiga fara emotii cu 6-4, 6-1!

7.55: Simona se duce la 5-1 si mai are un singur pas pana la victorie.

7.51: 4-1, dublu break avans pentru Halep, iar Gibbs isi cheama din nou antrenorul.

7.48: Game la zero Halep, 3-1, ne apropiem de o victorie facila.

7.45: Simona a avut cateva mingi de 3-0, dar adversara sa tine inca aproape.

7.41: Cu mai multe emotii, Halep isi face pana la urma serviciul, este 2-0.

7.36: 1-0 Halep cu break, break castigat la zero de romanca.

Set pentru Simona Halep, 6-4 dupa un game la zero, nu s-a pus nicio clipa la indoiala superioritatea Simonei in acest meci.

7.28: 4-5, Gibbs mai face un punct, dar Simona va servi imediat pentru a incheia setul.

7.24: 5-3, game la zero Halep, intrata in ritm constanteanca, se vede acest lucru.

7.20: Rebreak rapid facut si de Halep, care va servi imediat cu mingi noi pentru a se distanta pe tabela.

7.17: 3-3, rebreak facut de americanca, Halep a ajuns deja la 3 duble greseli..

7.12: Gibbs face un game la zero, 2-3, sportiva din SUA si-a chemat antrenorul.

7.11: 3-1, Halep revine de la 15-30 si isi face punctul.

7.06: Vine si primul break al zilei, 2-1 pentru Halep, care pare fara discutie jucatoarea mai matura, mai puternica.

7.02: Un game simplu pentru Simona, cu lovituri frumoase, 1-1, un singur punct a pierdut romanca, dupa o dubla greseala.

6.59: 6 minute a durat acest prim game, destul de mult, Simona a ratat si o minge de break.

Incepe partida, Gibbs are serviciul!

6.51: Avem imagini de la Shenzhen, este o vreme innorata, cele doua jucatoare au inceput incalzirea oficiala.

6.36: Final de meci, Zhang castiga cu 6-3, 6-4. In 10-15 minute ne pregatim de meciul Simonei.

6.18: Simona e programata a doua partida pe terenul central, imediat dupa terminarea jocului Blinkova - Zhang. Este 6-3, 3-4 pentru sportiva din China acum.

Simona Halep a inceput deja turneul WTA de la Shenzhen, cu dreptul, castigand duminica dimineata in prima faza a probei de dublu, alaturi de Irina Begu, impotriva perechii din China Han/Liang:

Simona Halep, victorie alaturi de Irina Begu, in primul tur de la Shenzhen

Halep si Gibbs nu s-au mai intalnit pana acum in circuitul WTA. Halep e lidera mondiala WTA, in timp ce sportiva din SUA ocupa locul 110 in lume.

Invingatoarea acestei partide va da piept in turul II cu Ying-Ying Duan din China, care a dispus in primul tur de Evghenia Rodina din Rusia, scor 6-2, 7-5.

Partida va fi televizata pe DigiSport.

De ce Robert Negoiță nu poate fi candidatul coaliției la Primăria Capitalei. „Niciun primar de sector nu are mai multe șanse decât Piedone”
În contextul unei crize generate în alianța PSD-PNL, generată de zvonurile legate de o eventuală retragere a medicului Cătălin Cîrstoiu, primarul de la Sectorul 3, Robert Negoiță, s-a...
#Simona Halep live text Shenzhen prim, #Halep versus Gibbs SUA Shenzhen, #Halep cronica prim meci 2018 , #stiri Simona Halep