Fenomenal! Simona Halep e în optimi la US Open după un meci de un dramatism ieșit din comun. Cine e viitoarea adversară

Vineri, 03 Septembrie 2021, ora 18:09
29545 citiri
Simona Halep

Simona Halep, locul 13 mondial şi favorită 12, a evoluat vineri, 3 septembrie, contra sportivei din Kazahstan Elena Rybakina, locul 20 WTA și cap de serie numărul 19, în turul trei la ultimul Grand Slam al anului.

Românca s-a impus după un meci fenomenal, în trei seturi, scor 7-6, 4-6, 6-3. Simona Halep va juca în optimi cu învingătoarea duelului Elina Svitolina (Ucraina, cap de serie 5) - Daria Kasatkina (Rusia).

Halep a început slab meciul şi Rybakina a reuşit break-ul, conducând cu 2-0 în primul set, după care s-a desprins la 3-0, înainte ca românca să revină, să reuşească şi ea un break şi să egaleze, 3-3. Setul a fost în continuare foarte echilibrat şi s-a ajuns la tiebreak, unde fostul lider mondial a condus cu 6-2, însă adversara sa a opus o mare rezistenţă, românca impunându-se în cele din urmă cu 13-11.

Kazaha a început foarte bine şi setul secund şi s-a desprins la 3-0, apoi a cerut un timeout medical când conducea cu 3-2. Halep a trecut în avantaj, 4-3, însă Rybakina şi-a adjudecat setul cu 6-4. Rîbakina a câştigat primul ghem din setul decisiv, însă Halep a controlat apoi ostilităţile şi a câştigat acest set cu 6-3.

Desfășurarea LIVE:

*6-3 Halep, care se califică în optimi.

*4-2 Halep în setul decisiv.

*Simona forțează și se distanțează rapid, 4-1.

*2-1 Simona.

*Halep egalează, cu re-break, 1-1.

*1-0 Rybakina, cu break, în setul decisiv.

*6-4 Rybakina, se joacă set decisiv.

*Break pentru jucătoarea din Kazahstan, 5-4.

*4-4, Rybakina egalează.

*4-3 Halep, după un ghem echilibrat.

*3-3, Simona egalează după o pauză de aproape 10 minute.

*3-2 Rybakina, care cere intervenția fizioterapeutului.

*Halep face și ea un break, 1-3.

*Simona cedează din nou pe propriul serviciu, 0-3.

*2-0, kazaha se distanțează.

*Rybakina începe setul doi cu un break, 1-0.

*13-11 în tie-break, 7-6 pentru Simona Halep, la a șaptea minge de set!

*Re-break Rybakina, 6-6, se joacă tie-break.

*Break Halep, 6-5 de la 3-5!

*5-5, se intră în prelungiri.

*Halep salvează o minge de set și reduce diferența cu un break, 5-4.

*5-3, break Rybakina.

*4-3, kazaha e din nou în avantaj.

*3-3, de la 3-0 pentru Rybakina.

*Break Simona, 3-2 Rybakina.

*3-1, Halep sparge gheața.

*3-0, jucătoarea din Kazahstan n-are probleme pe propriul serviciu.

*Break Rybakina, 2-0.

*1-0 Rybakina, pe propriul serviciu, câștigat la zero.

*A început meciul.

Mai departe, în sferturi, românca se poate întâlni cu Naomi Osaka (cap de serie 3) sau Angelique Kerber, dacă acestea își vor confirma statutul de favorite.

Într-o eventuală semifinală, Simona Halep se află pe aceeași jumătate de tablou cu tenismene precum Aryna Sabalenka (cap de serie 2), Garbine Muguruza, Victoria Azarenka sau Barbora Krejcikova, ultima fiind învingătoarea de la Roland-Garros.

Pe cealaltă parte de tablou se află lidera modnială Ashleigh Barty, Karolina Pliskova, Iga Swiatek și Belinda Bencic, cu care Simona Halep ar putea juca doar în marea finală.

După ce a fost ”umilită” în cazul Halep, ITIA joacă tare: interdicție pe viață din tenis!
Arbitrul de scaun bulgar Pavel Atanasov a primit interdicţie pe viaţă din tenis după ce şi-a retras apelul pentru încălcări legate de pariuri şi acuzaţii de corupţie, a anunţat vineri...
Mult așteptata finală cu David Popovici și Vlad Stancu n-a avut istoric: ”Nu e proba mea preferată”
David Popovici și Vlad Stancu, singurii înotători români calificați până acum la Jocurile Olimpice, s-au confruntat vineri în proba de 400 de metri liber, la Campionatului Naţional de...