Simona Halep revine fantastic si se califica in optimi la Madrid

Marti, 09 Mai 2017, ora 18:29
66614 citiri

Simona Halep a obtinut o calificare spectaculoasa marti in optimile turneului de la Madrid.

Reprezentanta noastra, cotata cu sansa a 3-a la castigarea turneului organizat de Ion Tiriac, a invins-o in turul II pe italianca Roberta Vinci, scor 6-3, 2-6, 7-6.

Italianca a avut 5-2 in setul decisiv, insa Simona a avut o revenire superba si ramane in Capitala Spaniei pentru a-si apara titlul castigat anul trecut.

Simona si veterana Vinci au oferit o partide demna de o finala, cu multe puncte spectaculoase si o rasturnare de scor de povestit ani de acum incolo.

Primul set a inceput echilibrat si doar un break facut de sportiva noastra a stat intre cele doua.

Al doilea set parea ca ii apartine Simonei, insa Vinci a prins aripi dupa o discutie cu antrenorul ei, care i-a cerut sa fie mai agresiva, iar italianca a egalat situatia la seturi si a impins jocul in decisiv.

In setul decisiv, Vinci a jucat perfect pana la 5-2, cand Simona, care a dat ceva semne de nervozitate in acest set III, a avut o revenire spectaculoasa si a impins meciul in tie-break, acolo unde s-a impus cu 7-2.

Dupa aceasta victorie, Simona a obtinut biletele pentru optimi, acolo unde va da peste favorita numarul 16, australianca Samantha Stosur.

Cu cine va juca Simona Halep in optimi la Madrid: S-au mai intalnit de 8 ori

Calificare in optimi ii aduce Simonei un cec in valoare de 68.010 euro si 120 de puncte in clasamentul WTA.

Ati putut urmari, in direct pe site-ul Ziare.com, partida dintre Simona Halep si Roberta Vinci, din turul II al turneului organizat de Ion Tiriac la Madrid.

Simona Halep - Roberta Vinci 6-3, 2-6, 7-6

Setul III

- 7-2 si Simona avanseaza in optimi dupa o victorie spectaculoasa.

- 6-1 pentru Simona dupa sapte mingi. 5 mingi de meci pentru reprezentanta noastra.

- 4-1 pentru Simona dupa cinci mingi.

- 2-1 pentru Simona dupa primele trei mingi.

TIE-BREAK:

- Game la 0 pentru Simona si vom avea tie-break pentru stabilirea castigatoarei.

- Italianca pune capat celor trei game-uri consecutive ale Simonei si isi face serviciul.

- Reprezentanta noastra isi face serviciul fara probleme si egaleaza la 5.

- Simona face break si ramane in meci.

- Simona isi face serviciul, dar Vinci urmeaza sa serveasca pentru castigarea meciului.

- Italianca isi face serviciul si e la doar un game distanta de castigarea meciului.

- Game la 0 reusit de Simona.

- Vinci isi face serviciul si tenismena in varsta de 34 de ani se desprinde la 4-1 in setul decisiv.

- Break la 0 pentru Vinci, care joaca un tenis incredibil.

- Game la 0 pentru italianca.

- Tenismena noastra isi face serviciul si egaleaza la 1 in decisiv.

- Simona da primele semne de nervozitate, dupa ce in primele doua seturi a fost foarte calma.

- Italianca isi face serviciul si ajunge la 5 game-uri la rand castigate.

- Vinci va servi prima in acest set decisiv. Simona a cerut interventia antrenorului Darren Cahill.

Setul II

- BREAK si SET Roberta Vinci.

- Un nou game Vinci, care pare o alta jucatoare dupa ce antrenorul i-a transmis sa fie mai agresiva.

- Break reusit de italianca si scorul devine 4-2 in favoarea ei in acest set II.

- Cele doua continua sa-si faca serviciile.

- Simona raspunde cu un game castigat usor.

- Vinci isi face serviciul si are 2-1 in acest start de set secund.

- Un nou game la 0 castigat de Simona.

- Game Vinci pe serviciul ei.

- Vinci serveste prima in setul doi.

Setul I

- Simona castiga cel de-al 4-lea game consecutiv si isi adjudeca primul set.

- Break frumos reusit de Simona, care va servi pentru castigarea primului set.

- Game la 0 pentru Simona.

- Rebreak reusit de Simona.

- Roberta Vinci face primul break al acestei intalniri.

- Game la 0 pentru Vinci.

- Game Simona, dupa ce a salvat o noua minge de break a veteranei Vinci.

- Doua mingi de break pentru tenismena noastra, insa italianca revine si isi face serviciul.

- Simona salveaza o minge de break si castiga primul game al intalnirii.

- Simona serveste prima.

ora 16:33 - STARTUL PARTIDEI

ora 16:25 - Cele doua tenismene patrund pe teren si, dupa incalzire, se va da startul jocului.

ora 16:10 - Dupa un meci maraton de 3 ore, Karlovic il invinge pe Bautista cu 7-6, 6-7, 7-6. Partida Simona Halep - Roberta Vinci va incepe la 16:30.

ora 15:58 - Karlovic si Bautista ajung la tie-break si in setul III. In aceste conditii, partida Simonei nu va incepe mai devreme de ora 16:20.

ora 15:32 - Scorul e 4-4 in setul decisiv, iar meciul Simonei nu va incepe mai devreme de ora 16:00.

ora 15:03 - Ivo Karlovic are 5 mingi de meci, dar setul doi e castigat de Roberto Bautista, cu 7-6. In aceste conditii, intalnirea Simonei nu va incepe mai devreme de ora 15:40.

ora 14:35 - Avem numele posibilei adversare din optimi:

Cu cine ar putea juca Simona Halep in optimi la Madrid: S-au mai intalnit de 8 ori

ora 14:25 - Startul meciului e amanat din cauza ca partida programata inainte, Ivo Karlovic - Roberto Bautista, se afla inca in setul II.

INFO: Simona Halep se afla pe locul 8 in clasamentul WTA, in timp ce Roberta Vinci ocupa pozitia a 34-a.

INFO: In primul tur, Simona a trecut usor de Kristyna Pliskova, scor 6-1, 6-2, in timp ce Vinci a invins-o in trei seturi pe rusoaica Daria Kasatkina, scor 6-1, 1-6, 6-1.

INFO: Va fi cea de-a 6-a partida directa intre cele doua, pana acum Simona a castigat trei partide, iar italianca s-a impus in celelalte doua:

2012, Paris: 6-4, 6-4 pentru Roberta Vinci;

2012, Barcelona: 6-1, 6-3 pentru Simona Halep;

2013, Paris: 6-0, 6-3 pentru Roberta Vinci;

2013. Roma: 6-4, 6-2 pentru Simona Halep;

2013, s'Hertogenbosch: 6-0, 6-1 pentru Simona Halep.

INFO: Castigatoarea o va intalni in runda urmatoare pe invingatoarea partidei dintre Samantha Stosur (fav.16) si Mariana Duque.

Turneul de la Madrid, dotat cu premii in valoare totala de 9.5 milioane de euro, e programat in perioada 5-14 mai.

„Ne mai gândim”. Nicolae Ciucă s-ar vedea în turul doi la prezidențiale cu Marcel Ciolacu, dacă coaliția nu va avea candidat comun
Discuţiile despre candidaţii la alegerile prezidenţiale vor avea loc, între PNL şi PSD, după alegerile din data de 9 iunie, declara liderul liberal Nicolae Ciucă. Ciucă admite că, dacă...
Cum exploatează Piedone strategia „omului din popor”. Politolog: ”Dejunul cu muncitori este de manual”
Primarul de la Sectorul 5, Cristian Popescu Piedone, este cotat cel mai bine în majoritatea sondajelor de opinie pentru a câștiga Primăria Capitalei. El este văzut adesea „pe teren”,...
#LIVE meci Simona Halep, #Simona Halep Roberta Vinci, #Simona Halep turneu Madrid , #stiri Simona Halep