Simona Halep s-a calificat in semifinalele turneului de la Madrid

Vineri, 09 Mai 2014, ora 17:13
17789 citiri

Simona Halep s-a calificat in semifinalele turneului de la Madrid, dupa ce a invins-o pe sarboaica Ana Ivanovici (locul 12 in clasamentul WTA), scor 6-2, 6-2.

Chiar daca Ivanovici a reusit un break rapid si a condus cu 2-0 in primul set, Simona Halep a revenit in forta si a luat urmatoarele sase game-uri.

Cu trei break-uri reusite, Halep a castigat astfel primul set in doar 27 de minute.

Simona a inceput excelent si setul secund, insa Ana Ivanovici a fost ceva mai combativa si a egalat la doi, dupa ce ambele sportive au facut inca un break.

"Urganul" Halep a lovit insa din nou, cu un break alb, ce a deschis calea Simonei spre calificarea in semifinalele competitiei.

In semifinalele de la Madrid, Simona Halep o va intalni pe cehoaica Petra Kvitova, sambata, intr-un meci ce va fi transmis in direct de Ziare.com.

Pentru Simona, meciul se anunta a fi dificil intrucat Kvitova este mai odihnita dupa abandonul Serenei Williams, care a adus la anularea confruntarii din sferturi.

In cealalta semifinala se vor intalni Maria Sarapova si castigatoarea duelului Garcia - Radwanska.

Turneul de la Madrid face parte din categoria Premier Masters, primul ca importanta dupa cele de Grand Slam.

Pana la aceasta editie, Simona Halep nu trecuse de primul tur al turneului de la Madrid.

HALEP - IVANOVICI 6-2, 6-2

17:12 - Simona Halep fructifica prima minge de meci si se califica in semifinale!

17:08 - Halep face inca un break cu mari emotii si serveste pentru castigarea meciului!!!

17:03 - Halep se impune pe propriul serviciu si are 4-2.

16:59 - Game alb pentru Ivanovici, care se apropie la 2-3.

16:56 - Halep isi pastreaza serviciul si are 3-1!

16:52 - Absolut fabulos: Halep face un break alb si conduce cu 2-1!

16:51 - Ivanovici face break si opreste o serie de sapte gameuri consecutive castigate de Simona.

16:44 - Simona incepe perfect setul secund! Fructifica prima sansa de break si conduce cu 1-0!

16:38 - Halep castiga primul set cu 6-2 in mai putin de 30 de minute!

16:35 - Simona e de neoprit! Inca un break reusit si Simona serveste pentru castigarea setului!

16:32 - Simona isi pastreaza serviciul si se desprinde la 4-2!

16:28 - Halep face inca un break si conduce cu 3-2!!!

16:25 - Simona se impune pe propriul serviciu si egaleaza la doi.

16:21 - Halep face un break superb si castiga primul punct din acest meci!

16:17 - Ivanovici face un break pe serviciul Simonei si conduce cu 2-0.

16:15 - Halep incepe bine si e aproape de break, dar Ivanovici revine si castiga primul game.

16:11 - Meciul Halep - Ivanovici a inceput!

16:02 - Meciul va incepe din clipa in clipa!

Info: Meciul incepe dupa ora 16:00 si este televizat de Dolce Sport.

Cele doua sportive s-au mai intalnit de trei ori, scorul fiind 2-1 in favoarea Anei Ivanovici. Ultima intalnire a avut loc in luna aprilie, in Fed Cup, cand Ana Ivanovici s-a impus.

Daca se va califica in semifinalele turneului de la Madrid, Halep o va intalni pe cehoaica Petra Kvitova.

Pentru a ajunge in sferturile de finala, Ivanovici, ocupanta locului 12 in clasamentul WTA, le-a invins la Madrid pe Keys, Jovanovski si Pavluychenkova, fara sa piarda vreun set.

Liderul PSD îi răspunde lui Clotilde Armand: ”Să-și ia un avocat bun”
Premierul Marcel Ciolacu a reacţionat joi, 25 aprilie, la declaraţiile primarului Sectorului 1, Clotilde Armand, transmiţându-i acesteia să îşi ia un avocat bun pentru că ”a încălcat...
Nicușor Dan îl provoacă pe Piedone la o dezbatere electorală. Răspunsul ironic al Primarului Capitalei după ce AUR l-a amenințat cu plângerea penală
Primarul general al Capitalei, Nicuşor Dan, a declarat joi, 25 aprilie, că aşteaptă de la contracandidatul său Cristian Popescu Piedone un răspuns în ce priveşte participarea la o dezbatere...
#SImona Halep Ana Ivanovici, #Simona Halep Ana Ivanovici Live, #televizare Simona Halep Ana Ivanovici, #Simona Halep Ana Ivanovici Madrid, #Simona Halep sferturi Madrid , #stiri Simona Halep