WTA, despre victoria obtinuta de Simona Halep la Cincinnati

Sambata, 22 August 2015, ora 10:11
6664 citiri

Asociatia de Tenis Feminin a comentat victoria pe care Simona Halep a obtinut-o in sferturile de finala ale turneului de la Cincinnati, dotat cu premii in valoare de 2,4 milioane de dolari.

Cu aceasta ocazie, forul mondial a tinut sa remarce cat de dificila a fost victoria sportivei noastre.

"Simona Halep a invins-o pe Anastasia Pavlyuchenkova dupa un meci strans in doua seturi pentru a ajunge in semifinale. Daca va juca finala, ea va reveni pe locul doi in lume. Dar Simona a trebuit sa treaca peste una dintre cele mai periculoase jucatoare, iar meciul a fost ca o lupta, in special maratonul de 63 de minute din primul set", a scris sursa citata.

Simona Halep se califica in semifinale la Cincinnati dupa o lectie de tenis

Simona Halep s-a calificat in semifinalele turneului de la Cincinnati dupa ce a invins-o pe rusoaica Anastasia Pavlyuchenkova (locul 34 WTA), scor 7-6 (3), 6-2.

Venita dupa o perioada epuizanta, Simona Halep a inceput ezitant si si-a intrat cu greu in ritm, parand coplesita din punct de vedere fizic, pentru ca apoi sa arate din nou precum sportiva care ne-a incantat de atatea ori.

In semifinale, Simona Halep o va intalni pe sarboaica Jelena Jankovici, ocupanta locului 25 in clasamentul WTA.

Partida va avea loc duminica dimineata si va fi transmisa in direct de Ziare.com.