Simona Halep pierde meciul cu Karolina Pliskova si paraseste Turneul Campioanelor

Vineri, 01 Noiembrie 2019, ora 16:52
77717 citiri

Simona Halep a fost invinsa, vineri, de Karolina Pliskova, in ultimul meci din Grupa Violet, si paraseste, astfel, editia din acest an a Turneului Campioanelor.

Reprezentanta noastra a pierdut in trei seturi confruntarea cu jucatoarea din Cehia, scor 0-6, 6-2, 4-6.

Gratie acestui succes, Pliskova a avansat in semifinalele turneului de la Shenzhen, unde o va intalni sambata pe castigatoarea din Grupa Rosie, Ashleigh Barty.

Simona a inceput neasteptat de slab meciul cu Pliskova, pe care l-a pierdut la 0, in doar 20 de minute.

A urmat o interventie a lui Darren Cahill, iar nivelul de joc al Simonei a crescut simtitor. Constanteanca a devenit mai agresiva, iar greselile nefortate ale cehoaicei s-au inmultit. A fost 6-2 pentru Simona, astfel ca s-a ajuns in setul decisiv.

Startul setului III i-a apartinut Simonei, insa Pliskova a revenit formidabil si a ajuns la 5-2. Sportiva noastra n-a renuntat la lupta, a recuperat serviciul pierdut, insa, la 4-5, Pliskova a reusit in break norocos si a incheiat partida dupa o ora si 45 de minute.

Cu doar o victorie, in primul meci cu Bianca Andreescu, Simona Halep se opreste din nou in grupe la Turneul Campioanelor, unde o singura data, in 2014, a reusit sa se califice mai departe.

Ati putut urmari, in direct pe site-ul Ziare.com, partida dintre Simona Halep si Karolina Pliskova, din Grupa Violet de la Turneul Campioanelor 2019.

Desfasurarea intalnirii:

Simona Halep - Karolina Pliskova 0-6, 6-2, 4-6

16:52 - BREAK, SET SI MECI KAROLINA PLISKOVA! Cehoaica se impune cu mult noroc pe serviciul Simonei si avanseaza in semifinalele turneului de la Shenzhen!

16:46 - BREAK SIMONA! Tenismena noastra isi recupereaza serviciul pierdut si va servi pentru a egala la 5!

16:43 - Simona isi face serviciul la 0, dar Pliskova urmeaza sa serveasca pentru meci.

16:40 - Pliskova face 5-2, iar Simona va servi pentru a ramane in meci si in turneu.

16:37 - Un nou break "alb" in contul cehoaicei.

16:34 - Jucatoarea din Cehia trece in fata dupa cel de-al 3-lea game castigat consecutiv.

16:25 - Break la 0 pentru Pliskova, care egaleaza la 2 in setul decisiv.

16:22 - Pliskova pune capat seriei Simonei. Au fost 6 game-uri castigate la rand de sportiva noastra.

16:17 - Simona isi face serviciul si se distanteaza la 2-0.

16:12 - Break izbutit de Simona in primul game al setului decisiv. Al 5-lea game la rand pentru Simo.

INFO: Simona apeleaza din nou la sfaturile lui Darren Cahill: "Joci foarte bine, sunt mandru de tine".

16:05 - Simona Halep isi trece in cont setul doi, dupa un game nebun, in care a salvat trei mingi de break.

15:57 - Al doilea break consecutiv reusit de Simona, care va servi pentru castigarea setului doi.

15:54 - Break consolidat de Simona! Tenismena romana face 4-2 si nivelul sau de joc e mult crescut fata de primul set!

15:50 - Halep trece din nou in fata gratie unui nou break.

15:45 - Break "alb" al Pliskovei, care restabileste egalitate in acest set secund.

15:41 - Game la 0 izbutit de cehoaica.

15:39 - Tenismena noastra salveaza o minge de break a Pliskovei si isi consolideaza apoi breakul obtinut in primul game al setului.

15:33 - Simona incepe cu break setul doi, in care Pliskova a comis doua duble greseli.

INFO: Simona primeste cateva sfaturi de la Darren Cahill in pauza dintre seturi: Iata ce i-a transmis australianul

15:28 - Karolina Pliskova castiga primul set in doar 20 de minute, cu un neverosimil 6-0. Simona n-a avut practic nicio reactie!

15:24 - 5-0 pentru Karolina Pliskoda in doar 17 minute!

15:22 - Un nou break reusit de Pliskova, care are un inceput de meci de-a dreptul impresionant.

15:17 - Karolina Pliskova serveste excelent si se distanteaza la 3-0 dupa numai 9 minute de joc.

15:16 - Break reusit de jucatoarea cehoaica.

INFO: Reamintim ca invingatoarea acestei partide se va califica in semifinale, unde o va infrunta sambata pe Ashleigh Barty.

15:11 - Pliskova isi face serviciul si castiga primul game al meciului.

ora 15:08 - Incepe meciul, cu Pliskova la serviciu.

ora 15:01 - Cele doua tenismene au intrat pe teren, iar meciul va incepe in cateva minute.

INFO: Meciul va fi transmis in direct la TV de postul Digi Sport 2 si va incepe dupa terminarea intalnirii dintre Elina Svitolina si Sofia Kenin.

INFO: Simona si Karolina au cate o victorie in Grupa Violet, iar castigatoarea intalnirii de astazi va avansa in semifinale de pe pozitia a doua, dupa Elina Svitolina, deja calificata.

INFO: Va fi cea de-a 11-a intalnire intre Simona Halep si Karolina Pliskova, scorul la general fiindu-i favorabil romancei, cu 7-3.

27 octombrie - 3 noiembrie e perioada in care se desfasoara Turneul Campioanelor 2019.

Intrarea în Schengen pune sub lupă corupția din România: “Iar ne-a prins ninsoarea nepregătiți”
România intră în spațiul Schengen doar pe cale maritimă și aeriană, la finalul lunii martie 2024. Aderarea va stimula turismul și comerțul și va consolida piața internă. Pe de altă...
„Ne mai gândim”. Nicolae Ciucă s-ar vedea în turul doi la prezidențiale cu Marcel Ciolacu, dacă coaliția nu va avea candidat comun
Discuţiile despre candidaţii la alegerile prezidenţiale vor avea loc, între PNL şi PSD, după alegerile din data de 9 iunie, declara liderul liberal Nicolae Ciucă. Ciucă admite că, dacă...
#LIVE meci Halep Pliskova, #Simona Halep Karolina Pliskova, #Simona Halep Turneul Campioanelor, #Turneul Campioanelor 2019 , #Turneul Campioanelor