Simona Halep pierde meciul cu Karolina Pliskova si paraseste Turneul Campioanelor

Vineri, 01 Noiembrie 2019, ora 16:52
77717 citiri

Simona Halep a fost invinsa, vineri, de Karolina Pliskova, in ultimul meci din Grupa Violet, si paraseste, astfel, editia din acest an a Turneului Campioanelor.

Reprezentanta noastra a pierdut in trei seturi confruntarea cu jucatoarea din Cehia, scor 0-6, 6-2, 4-6.

Gratie acestui succes, Pliskova a avansat in semifinalele turneului de la Shenzhen, unde o va intalni sambata pe castigatoarea din Grupa Rosie, Ashleigh Barty.

Simona a inceput neasteptat de slab meciul cu Pliskova, pe care l-a pierdut la 0, in doar 20 de minute.

A urmat o interventie a lui Darren Cahill, iar nivelul de joc al Simonei a crescut simtitor. Constanteanca a devenit mai agresiva, iar greselile nefortate ale cehoaicei s-au inmultit. A fost 6-2 pentru Simona, astfel ca s-a ajuns in setul decisiv.

Startul setului III i-a apartinut Simonei, insa Pliskova a revenit formidabil si a ajuns la 5-2. Sportiva noastra n-a renuntat la lupta, a recuperat serviciul pierdut, insa, la 4-5, Pliskova a reusit in break norocos si a incheiat partida dupa o ora si 45 de minute.

Cu doar o victorie, in primul meci cu Bianca Andreescu, Simona Halep se opreste din nou in grupe la Turneul Campioanelor, unde o singura data, in 2014, a reusit sa se califice mai departe.

Ati putut urmari, in direct pe site-ul Ziare.com, partida dintre Simona Halep si Karolina Pliskova, din Grupa Violet de la Turneul Campioanelor 2019.

Desfasurarea intalnirii:

Simona Halep - Karolina Pliskova 0-6, 6-2, 4-6

16:52 - BREAK, SET SI MECI KAROLINA PLISKOVA! Cehoaica se impune cu mult noroc pe serviciul Simonei si avanseaza in semifinalele turneului de la Shenzhen!

16:46 - BREAK SIMONA! Tenismena noastra isi recupereaza serviciul pierdut si va servi pentru a egala la 5!

16:43 - Simona isi face serviciul la 0, dar Pliskova urmeaza sa serveasca pentru meci.

16:40 - Pliskova face 5-2, iar Simona va servi pentru a ramane in meci si in turneu.

16:37 - Un nou break "alb" in contul cehoaicei.

16:34 - Jucatoarea din Cehia trece in fata dupa cel de-al 3-lea game castigat consecutiv.

16:25 - Break la 0 pentru Pliskova, care egaleaza la 2 in setul decisiv.

16:22 - Pliskova pune capat seriei Simonei. Au fost 6 game-uri castigate la rand de sportiva noastra.

16:17 - Simona isi face serviciul si se distanteaza la 2-0.

16:12 - Break izbutit de Simona in primul game al setului decisiv. Al 5-lea game la rand pentru Simo.

INFO: Simona apeleaza din nou la sfaturile lui Darren Cahill: "Joci foarte bine, sunt mandru de tine".

16:05 - Simona Halep isi trece in cont setul doi, dupa un game nebun, in care a salvat trei mingi de break.

15:57 - Al doilea break consecutiv reusit de Simona, care va servi pentru castigarea setului doi.

15:54 - Break consolidat de Simona! Tenismena romana face 4-2 si nivelul sau de joc e mult crescut fata de primul set!

15:50 - Halep trece din nou in fata gratie unui nou break.

15:45 - Break "alb" al Pliskovei, care restabileste egalitate in acest set secund.

15:41 - Game la 0 izbutit de cehoaica.

15:39 - Tenismena noastra salveaza o minge de break a Pliskovei si isi consolideaza apoi breakul obtinut in primul game al setului.

15:33 - Simona incepe cu break setul doi, in care Pliskova a comis doua duble greseli.

INFO: Simona primeste cateva sfaturi de la Darren Cahill in pauza dintre seturi: Iata ce i-a transmis australianul

15:28 - Karolina Pliskova castiga primul set in doar 20 de minute, cu un neverosimil 6-0. Simona n-a avut practic nicio reactie!

15:24 - 5-0 pentru Karolina Pliskoda in doar 17 minute!

15:22 - Un nou break reusit de Pliskova, care are un inceput de meci de-a dreptul impresionant.

15:17 - Karolina Pliskova serveste excelent si se distanteaza la 3-0 dupa numai 9 minute de joc.

15:16 - Break reusit de jucatoarea cehoaica.

INFO: Reamintim ca invingatoarea acestei partide se va califica in semifinale, unde o va infrunta sambata pe Ashleigh Barty.

15:11 - Pliskova isi face serviciul si castiga primul game al meciului.

ora 15:08 - Incepe meciul, cu Pliskova la serviciu.

ora 15:01 - Cele doua tenismene au intrat pe teren, iar meciul va incepe in cateva minute.

INFO: Meciul va fi transmis in direct la TV de postul Digi Sport 2 si va incepe dupa terminarea intalnirii dintre Elina Svitolina si Sofia Kenin.

INFO: Simona si Karolina au cate o victorie in Grupa Violet, iar castigatoarea intalnirii de astazi va avansa in semifinale de pe pozitia a doua, dupa Elina Svitolina, deja calificata.

INFO: Va fi cea de-a 11-a intalnire intre Simona Halep si Karolina Pliskova, scorul la general fiindu-i favorabil romancei, cu 7-3.

27 octombrie - 3 noiembrie e perioada in care se desfasoara Turneul Campioanelor 2019.

PNL ar putea avea propriul candidat în cursa pentru Primăria Capitalei. Cum s-a ajuns la această concluzie
Eventualitatea retragerii lui Cătălin Cîrstoiu din cursa pentru Primăria Bucureşti ar complica lucrurile pentru cei din Alianța PSD-PNL. Nicolae Ciucă, preşedintele PNL, a afirmat, joi...
Primar bătăuș, susținut în continuare de PNL după ce a fost filmat cum agresa un cetățean. ”A fost sub imperiul unei mari emoții” VIDEO
Cazul primarului din comuna Spermezeu, cercetat penal după ce a agresat fizic un cetăţean, în luna februarie, va fi discutat în forurile de conducere ale PNL Bistriţa-Năsăud, a declarat...
#LIVE meci Halep Pliskova, #Simona Halep Karolina Pliskova, #Simona Halep Turneul Campioanelor, #Turneul Campioanelor 2019 , #Turneul Campioanelor