Reactia Simonei Halep dupa calificarea superba in sferturile de finala de la US Open

Luni, 05 Septembrie 2016, ora 20:00
17537 citiri

Simona Halep a vorbit despre calificarea in sferturile de finala de la US Open pentru al doilea an consecutiv, dupa victoria in fata ibericei Carla Suarez-Navarro.

"Este mereu dificil sa joci impotriva Carlei. In primul set am fost foarte agresiva, am luat mingea rapid si am vrut s-o fac sa alerge cat mai mult si s-o tin cat mai departe. In setul secund, nu mi-a fost usor sa ma concentrez, dar sunt fericita ca am incheiat.

Joc din ce in ce mai bine de la meci la meci, sunt mai relaxata si concentrata. Am fost pregatita sa stau patru ore pe teren cu Carla pentru ca mereu am avut meciuri lungi cu ea", a spus Simona la Eurosport.

Simona Halep s-a calificat in sferturile de finala de la US Open dupa ce a invins-o pe Carla Suarez-Navarro (12 WTA), scor 6-2, 7-5, la capatul unui meci in care a demonstrat ca este intr-o forma excelenta.

In sferturile de finala, Simona se va duela cu invingatoarea dintre Serena Williams si Yaroslava Shvedova.

Confruntarea din sferturi se va disputa cel mai probabil miercuri seara, la o ora ce nu a fost stabilita deocamdata.

Calificarea in sferturile de finala ii asigura Simonei un cec in valoare de 450 de mii de dolari.

Anul trecut, Simona a ajuns pana in semifinale la US Open, fiind invinsa de Flavia Pennetta.