Simona Halep, eliminata de numarul 121 WTA la US Open

Vineri, 29 August 2014, ora 22:14
47369 citiri

Simona Halep a fost eliminata in turul III de la US Open, ea fiind invinsa de croata Mirjana Lucic-Baroni, numarul 121 in clasamentul WTA.

Cu un serviciu extrem de slab si dominata de adversara ei la aproape toate capitolele, Simona a fost invinsa in doua seturi, scor 6-7, 2-6.

Halep n-o mai intalnise niciodata pe veterana Lucic, insa putini erau cei care se asteptau la o asemenea surpriza, mai ales ca debutul partidei a fost unul perfect pentru romanca.

Simona a reusit breakul in game-ul trei, si-a pierdut apoi serviciul, insa a revenit cu alte doua breakuri si s-a distantat la 5-2, avand chiar minge de set.

A fost momentul in care jocul romancei s-a "taiat" brusc, Lucic reusind sa revina de la 2-5 la 6-5. Halep a dus primul set in tie-break, insa acolo a pierdut dramatic, la 6.

Setul secund nu a avut practic istoric, Simona fiind o umbra a jucatoarei care a ajuns pe locul doi in clasamentul mondial.

Lipsita de agresivitate, gresind mult, atat la serviciu, cat si in schimburile de mingi, constanteanca nu a reusit decat doua game-uri si a parasit terenul de joc cu capul plecat.

Mirjana Lucic-Baroni o va intalni in turul IV de la US Open pe Sara Errani, cea care a eliminat-o pe Venus Williams dupa un meci de infarct.

Intalnirea dintre Simona Halep si Mirjana Lucic-Baroni a fost transmisa in direct pe site-ul Ziare.com, iar mai jos aveti rezumatul acesteia:

Simona Halep - Mirjana Lucic-Baroni 6-7 (6) / 2-6

Setul II

22:14 - Game, set si meci! Simona Halep este eliminata!

22:11 - Isi pierde serviciul la zero Simona si Lucic va servi pentru a castiga partida.

22:09 - Croata castiga punctul pe propriul serviciu si o domina aproape la toate capitolele pe Simona.

22:04 - Halep salveaza o minge de break si isi face cu greu serviciul.

21:59 - Isi face serviciul Lucic si se distanteaza la 3-1.

21:56 - Break reusit de croata. Halep este de nerecunoscut in aceste momente.

21:54 - Game "alb" facut de Lucic, croata avand o mare doza de incredere in aceste momente.

21:52 - Simona isi face serviciul cu destul de multe emotii. Trebuie sa isi revina cat mai repede.

_________________________

Setul I

21:46 - Simona PIERDE primul set cu o dubla greseala!

21:45 - 6-6 in tie-break, ambele sportive gresesc mult la serviciu.

21:37 - Isi face Simona serviciul si vom avea tie-break!

21:33 - Probleme mari pentru Simona, care nu reuseste sa isi blocheze adversara. Este 6-5 si Halep va servi pentru a duce primul set in tie-break.

21:28 - Greseste mult la serviciu Simona si Lucic face breakul. Este 5-5, de la 5-2 pentru Halep.

21:25 - Isi face serviciul croata. Simona trebuie sa inchida repede acest set pentru a nu avea probleme.

21:22 - Lucic anuleaza trei mingi de set ale Simonei si reuseste breakul!

21:12 - Inca un break pentru Simona, care va servi pentru a castiga primul set.

21:05 - Game Halep si romanca se distanteaza la doua puncte in setul inaugural.

21:01 - Break pentru Simona, pe fondul unor probleme uriase la serviciu pentru croata.

20:57 - Punct si pentru Halep pe propriul serviciu.

20:54 - Croata isi face serviciul dupa ce Simona a avut din nou 40-0.

20:49 - Oarecum surprinzator, Lucic reuseste rebreakul dupa ce Simona a avut chiar 40-0.

20:43 - Halep incepe excelent, cu un break!

20:40 - Incepe meciul cu sportiva croata la serviciu.

_______________________

20:30 - Asteptam in continuare sa inceapa partida Simonei.

20:20 - S-a incheiat partida cu victoria francezului, meciul Simonei trebuie sa inceapa in curand.

19:50 - Meciul dintre Mofils si Gonzalez a intrat in setul III, francezul aratand ca este gata de o victorie "scurta". Dupa aceasta partida incepe si disputa dintre Halep si Baroni.

INFO: Simona Halep se afla pe locul secund in clasamentul WTA si este a doua favorita la Flushing Meadows.

INFO: Mirjana Lucic-Baroni are 32 de ani si se afla pe pozitia 121 in clasamentul mondial.

INFO: Halep si sportiva din Croatia nu s-au mai intalnit niciodata intr-un meci din circuitul profesionist.

INFO: La TV, meciul poate fi urmarit pe postul Eurosport.

De ce Robert Negoiță nu poate fi candidatul coaliției la Primăria Capitalei. „Niciun primar de sector nu are mai multe șanse decât Piedone”
În contextul unei crize generate în alianța PSD-PNL, generată de zvonurile legate de o eventuală retragere a medicului Cătălin Cîrstoiu, primarul de la Sectorul 3, Robert Negoiță, s-a...
#Simona Halep eliminata US Open, #Halep US Open LIVE, #Halep Lucic Baroni US Open , #US Open