Angelique Kerber, eliminata de la Wimbledon: Cum poate ajunge Simona Halep pe locul 1 WTA

Luni, 10 Iulie 2017, ora 16:13
22699 citiri

Angelique Kerber a fost eliminata luni in optimile de finala ale turneului de Grand Slam de la Wimbledon.

Favorita numarul 1 la castigarea turneului a fost invinsa de a 14-a favorita, spaniola Garbine Muguruza.

Iberica s-a impus in trei seturi, scor 4-6, 6-4, 6-4.

In sferturile de finala ale intrecerii britanice, Muguruza o va intalni marti pe a 7-a favorita, rusoaica Svetlana Kuznetsova, care a dispus in optimi de Agnieszka Radwanska, scor 2-6, 2-6.

Tenismena din Germania, care anul trecut a disputat finala, pleaca acasa cu un cec in valoare de 147.000 de euro si 180 de puncte in clasamentul WTA.

Simona Halep, la doua victorii distanta de primul loc WTA

In urma infrangerii suferite luni, tenismena din Germania va cobori de pe primul loc in ierarhia WTA pana pe pozitia a 3-a.

Odata cu eliminarea lui Kerber, dar si a Karolinei Pliskova (in turul II), calculele au devenit simple: Simona trebuie sa ajunga in semifinale la Wimbledon pentru a urca pe primul loc in ierarhia WTA.

In acest moment, clasamentul la varf al WTA se prezinta astfel:

1. Karolina Pliskova - 6.855 puncte

2. Simona Halep - 6.480 puncte

3. Angelique Kerber - 5.975 puncte.

Pana la semifinale, Simona va disputa luni partida din optimi cu bielorusa Victoria Azarenka.

PNL ar putea avea propriul candidat în cursa pentru Primăria Capitalei. Cum s-a ajuns la această concluzie
Eventualitatea retragerii lui Cătălin Cîrstoiu din cursa pentru Primăria Bucureşti ar complica lucrurile pentru cei din Alianța PSD-PNL. Nicolae Ciucă, preşedintele PNL, a afirmat, joi...
Primar bătăuș, susținut în continuare de PNL după ce a fost filmat cum agresa un cetățean. ”A fost sub imperiul unei mari emoții” VIDEO
Cazul primarului din comuna Spermezeu, cercetat penal după ce a agresat fizic un cetăţean, în luna februarie, va fi discutat în forurile de conducere ale PNL Bistriţa-Năsăud, a declarat...
#Angelique Kerber eliminata Wimbledon, #Simona Halep primul loc, #Simona Halep clasament WTA , #Wimbledon