Simona Halep, eliminata de la Wimbledon dupa ce a avut minge de meci

Sambata, 07 Iulie 2018, ora 17:27
75748 citiri

Simona Halep a fost eliminata, sambata, in turul III de la Wimbledon desi a avut minge de meci in fata taiwanezei Su-Wei Hsieh.

In cele din urma, asiatica s-a impus in trei seturi, scor, 3-6, 6-4, 7-5.

A fost un meci extrem de ciudat din punctul de vedere al Simonei, care a pierdut fara sa stie exact cum, in fata unei adversare care nu s-a remarcat decat prin dorinta de lupta.

Halep a reusit sa castige primul set dupa un debut de meci in care niciuna dintre sportive nu a reusit sa isi faca serviciul, avand o serie de 5 breakuri consecutive.

Setul secund a avut o desfasurare neasteptata, ambele sportive fiind in pozitia de a conduce si de a se impune. A facut-o in cele din urma Hseih, care a trimis jocul in "decisiv".

Al treilea set a fost unul destul de bun pentru Halep pana spre final. Numarul 1 WTA s-a distantat la 5-2, a servit pentru victorie la 5-3 si a avut minge de meci la 5-4.

Pana la urma, taiwaneza a impins "decisivul" in prelungiri si a castigat cu 7-5, obtinand o incredibila calificare in optimile de finala de la Wimbledon.

Simona Halep - Su-Wei Hsieh 6-3/ 4-6/ 5-7

17:27 - Game, set si meci, Hsieh!

17:21 - Break Hsieh! Taiwaneza serveste pentru meci!

17:15 - Game Hsieh si avem egalitate la 5. Vom avea "prelungiri".

17:14 - Avem egalitate de minute bune. Simona a ratat o minge de meci si a salvat doua de egalitate.

17:06 - Break Hsieh. Setul decisiv continua.

17:03 - Game Hsieh, dar Halep serveste pentru victorie si calificare!

17:00 - Game pentru Simona!

16:57 - Hsieh nu se lasa si reuseste un game alb!

16:54 - Isi face serviciul Simona si este aproape de victorie!

16:51 - Break Halep! Foarte, foarte greu pentru Simona in acest meci.

16:43 - Rebreak pentru Hsieh!

16:36 - Break Halep si romanca este in frunte in acest set trei.

16:31 - Simona incepe decisivul cu un game bun pe serviciu.

16:26 - Game si set, Su-Wei Hsieh! Vom avea decisiv la Wimbledon!

16:22 - Break Hsieh si taiwaneza serveste pentru set.

16:20 - Nu se lasa Hsieh si egaleaza la patru.

16:15 - Game Halep! Trei game-uri consecutiv a castigat romanca.

16:11 - Rebreak Halep! Romanca egaleaza la 3.

16:07 - Game Halep! Simona ramane aproape de adversara sa.

16:05 - Game Hsieh si taiwaneza concretizeaza breakul.

16:00 - Break Hsieh si taiwaneza preia conducerea in premiera in aceasta partida.

15:57 - Isi face si Hsieh serviciul.

15:54 - Simona incepe bine setul secund, cu un game pe propriul serviciu.

15:49 - Break si set, Simona Halep!

15:45 - Game Halep, iar taiwaneza serveste pentru a ramane in set!

15:38 - Game si pentru Hsieh pe propriul serviciu.

15:33 - Simona concretizeaza breakul si se distanteaza la 4-2!

15:27 - Break din nou, Halep este din nou in avantaj.

15:23 - Break Hsieh! Nimeni nu isi face serviciul in debutul partidei!

15:19 - Break Halep si romanca este din nou la conducere.

15:16 - Break la zero pentru Hsieh!

15:13 - Incepe cu un break Simona dupa un game foarte disputat.

15:07 - Incepe partida!

15:00 - Intra in arena ce e doua sportive si ne pregatim de meci!

Este al doilea meci direct dintre cele doua, in prima intalnire Halep castigand in trei seturi in fata asiaticei la Cincinnati in 2013, scor 6-7, 6-1, 6-2.

Halep inca nu a pierdut niciun set la acest Wimbledon, avand doua victorii la zero pana acum:

6-2, 6-4 cu Kurumi Nara din Japonia

7-5, 6-0 cu Saisai Zhang din China

Hsieh a trecut la aceasta editie pe iarba londoneza de Anastasia Pavlyuchenkova din Rusia si Lara Arruabarena-Vecino din Spania.

Sportiva din Taipei este pe locul 48 WTA, fiind o fosta lidera mondiala la dublu

Partida va fi televizata pe EuroSport.

Gabriela Firea iese în stradă. Candidata PSD la Primăria Capitalei vrea întâlniri directe cu electoratul
Gabriela Firea, candidatul PSD la Primăria Capitalei, nu va sta la birou în timpul campaniei electorale. Firea a declarat miercuri, 24 aprilie, că îşi va axa campania în primul rând pe...
Lider PNL inculpat pentru corupție și-a depus candidatura la locale: ”Intru în competiţie bărbăteşte, deschis şi asumat”
Preşedintele PNL Prahova, Iulian Dumitrescu, inculpat pentru corupţie şi cu interdicţia de a exercita funcţia de preşedinte al Consiliului Judeţean Prahova, şi-a depus miercuri, 24 aprilie,...
#Simona Halep live versus Su Wei, #cronica meci Wimbledon Halep Hsieh, #Halep live text tur III Wimbledon , #Wimbledon