Simona Halep avanseaza la Wimbledon dupa o victorie superba

Luni, 27 Iunie 2016, ora 20:46
34811 citiri

Simona Halep s-a calificat in turul doi de la Wimbledon dupa ce a invins-o pe Anna Karolina Schmiedlova, scor 6-4, 6-1, la capatul unui meci superb.

Sportiva noastra a inceput in forta, a avut ceva emotii pe finalul primului set, dar si-a demonstrat plusul de valoare in fata jucatoarei de pe locul 40 WTA.

Simona a condus cu 4-1 si a avut serviciul, dar a fost egalata. Totusi, romanca si-a revenit imediat si a luat primul set.

Actul secund a fost doar o demonstratie de forta din partea Simonei, care a castigat partida in putin peste o ora.

Per total, Simona a impresionat prin precizia loviturilor si a parut ca nu are probleme medicale.

In turul urmator, Simona se va duela cu italianca Francesca Schiavone, locul 111 WTA.

Citeste mai multe despre viitoarea adversara a Simonei Halep

HALEP - SCHMIEDLOVA 6-4, 6-1

20:47 - Simona face inca un break si se califica in turul doi!

20:45 - Simona nu are probleme la serviciu si conduce cu 5-1.

20:42 - Break pentru Simona si calificarea e tot mai aproape!

20:39 - Game alb pentru Simona, care conduce cu 3-1!

20:35 - Schmiedlova isi face cu greul serviciul, Simona are 2-1.

20:31 - Simona isi face serviciul fara emotii si are 2-0.

20:30 - Simona incepe bine setul secund, cu un break!

20:24 - SET SIMONA!!! Din a patra minge de set, romanca reuseste sa inchida jocul!

20:23 - Simona rateaza si a treia minge de set, dar mai obtine inca una.

20:22 - Simona rateaza si a doua minge de set, dar mai scoate inca una.

20:20 - Simona rateaza prima minge de set, insa mai obtine inca una.

20:19 - Minge de set pentru Simona!

20:16 - Break la zero facut de Simona, care va servi pentru castigarea primului set!

20:14 - Schmiedlova face break si egaleaza la patru! Trei game-uri la rand pierdute de Simona, doua pe propriul serviciu.

20:06 - Game foarte echilibrat, Simona ajunge la deuce, insa Schmiedlova isi face serviciul si scorul este 4-3 pentru romanca.

20:01 - Simona isi pierde putin concentrarea, iar Schmiedlova face rebreak.

19:57 - Break Simona! Romanca joaca incantator, cu lovituri de exceptie si conduce cu 4-1!

19:53 - Simona isi face serviciul dupa ceva emotii la inceputul acestui game. Se simte totusi increderea in privirea ei.

19:49 - Schmiedlova isi face si ea serviciul fara prea multe probleme.

19:47 - Game alb facut de Simona, care are un start in forta.

19:44 - Simona incepe superb, cu un break categoric!

19:41 - A inceput meciul!

19:36 - Schmiedlova serveste prima.

19:28 - Partida Simonei Halep va incepe in cateva momente.

18:49 - Partida dintre Carreno si Raonici se afla in setul trei.

18:36 - Partida va incepe dupa finalul confruntarii dintre Carreno si Raonici, aflata in setul secund.

Simona Halep ocupa locul 5 WTA, in timp ce Schmiedlova este pe locul 40.

Aceasta este prima intalnire directa dintre cele doua.

Castigatoarea o va intalni in turul doi pe invingatoarea dintre Anastasia Sevastova si Francesca Schiavone.