Simona Halep se califica in optimi la Wimbledon in stil de mare campioana

Sambata, 02 Iulie 2016, ora 16:32
38451 citiri

Simona Halep s-a calificat in optimile turneului de Grand Slam de la Wimbledon, dupa ce a invins-o in turul al treilea pe olandeza Kiki Bertens, in doua seturi, scor 6-4, 6-3.

Inceputul de partida a fost unul ezitant pentru Simona, care si-a pierdut serviciul, insa a revenit si a condus cu 2-1, apoi cu 4-2. A fost egalata la 4, insa olandeza de pe locul 28 WTA nu a avut puterea sa forteze castigarea primului set.

Setul al doilea a inceput fulminant pentru romanca, aceasta conducand dupa doar 7 minute cu 3-0. Bertens a incercat sa revina in joc si s-a apropiat la 2-4 si apoi la 3-5, insa Simona a fost intr-o zi mare, avand lovituri puternice, bine plasate, alergand foarte mult si facand spectacol, asa incat si-a adjudecat fara probleme si setul al doilea, scor 6-3, dupa doar o ora si 9 minute de joc.

Aceasta a fost a doua calificare in optimile de la Wimbledon in cariera jucatoarei din Constanta, care a ajuns in semifinale in urma cu doi ani.

Simona Halep nu a pierdut niciun set in cele trei partide de pana acum de la Wimbledon, iar adversarele sale au reusit sa castige un total de 14 game-uri impotriva sa.

In optimi, Halep ar putea da peste locul 9 mondial, Madison Keys, care are insa de trecut de Alize Cornet, frantuzoaica de pe locul 61 WTA.

HALEP - BERTENS 6-4, 6-3

16:32 - Game, set si meci pentru Simona! Calificare in optimi pentru romanca!

INFO: A reinceput partida dintre Djokovici si Querrey, sarbul fiind condus cu 2-0 la seturi si avand 5-0 in setul 3. Dupa acest meci urmeaza cel dintre Keys si Cornet, care va stabili adversara lui Halep din optimi, daca romanca va trece de Bertens.

16:27 - Kiki Bertens nu cedeaza si se apropie la 5-3.

16:24 - Game alb Simona! Inca un pas si romanca e in optimi!

16:22 - Bertens nu renunta si se apropie la doua game-uri. 4-2 pentru Simona, care serveste pentru a se apropia si mai mult de castigarea meciului.

16:18 - Halep isi face fara emotii serviciul si se indreapta cu pasi siguri spre calificarea in optimi. Se joaca de circa 55 de minute.

16:15 - Primul game al lui Kiki Bertens, urmeaza la serviciu Halep.

16:11 - Inca un game la zero pentru Simona, iar olandeza a reusit doar un punct in acest set.

16:09 - Break Halep! Debut excelent de set pentru Simona, care conduce cu 2-0!

INFO: Meciul acesta este in continuare singurul care se disputa, celelalte fiind intrerupte si acum de ploaie.

16:06 - Inceput perfect pentru Simona, care face un game alb pe serviciul sau.

16:03 - Break si set pentru Simona Halep!

15:59 - Jucatoarea noastra isi revine si isi face serviciul. Bertens va servi pentru ramanerea in set.

15:55 - Probleme pentru Simona Halep, dupa ce Bertens isi face serviciul si egaleaza la 4.

15:51 - Din pacate, si Bertens reuseste un break, astfel ca reduce din diferenta.

"Doamne! Cum a reusit sa trimita Simona mingea aia inapoi?", exclama comentatoarea Canal+, dupa o cursa superba a romancei, care a returnat o minge din coltul opus al terenului si a castigat punctul.

15:47 - Break Halep! Romanca se distanteaza la 4-2 in acest prim set si pare ca si-a intrat intr-un ritm foarte bun.

15:43 - Game rapid castigat de Simona, care revine la conducerea partidei.

15:41 - Olandeza isi face si ea serviciul, dupa cel mai lung game al acestui meci de pana acum si cel mai frumos. 2-2.

15:33 - Romanca si-a revenit repede si a preluat conducerea pe tabela in aceasta partida.

15:30 - Simona Halep raspunde excelent, tot cu un break, dupa un joc spectaculos.

15:26 - Inceput cu stangul al Simonei, care isi pierde serviciul.

15:23 - A inceput partida!

15:20 - Simona va servi prima.

15:18 - Cele doua jucatoare au intrat pe teren si se incalzesc. Arena centrala pe care are loc acest meci, primul al zilei, are acoperisul tras, asa ca se va putea juca. Celelalte partide nu au fost reluate.

14:56 - Meciurile sunt in continuare intrerupte din cauza ploii. Va vom tine la curent cu momentul in care acestea vor fi reluate.

14:27 - Se pare ca ploaia a revenit la Wimbledon, astfel ca toate partidele disputate la aceasta ora au fost intrerupte.

INFO 13:42 - Simona Halep a ramas singura reprezentanta a Romaniei la Wimbledon, dupa ce Monica Niculescu a fost invinsa in turul al doilea de elvetianca Timea Bacsinszky, scor 6-4, 2-6, 1-6.

Citeste avancronica partidei si cum s-au descurcat cele doua tenismene in primele tururi.

INFO: Partida ar trebui sa inceapa dupa ora 15:00, daca vremea rea nu va impiedica acest lucru, asa cum s-a intamplat cu numeroase partide in ultimele zile.

Iata care este prognoza meteo pentru astazi, la Wimbledon

INFO: Simona Halep se afla pe locul 5 WTA. Bertens, de cealalta parte, este a 28-a jucatoare a lumii.

INFO: Cu Simona Halep, Bertens s-a intalnit de doua ori, iar scorul este egal, 1-1. Ultimul meci dateaza insa din 2012.

Citeste mai multe despre adversara de 24 de ani a Simonei Halep

INFO: Castigatoarea o va intalni in turul trei pe invingatoarea dintre Alize Cornet si Madison Keys, numarul 9 WTA.

INFO: Partida e televizata de Digi Sport 2.

Controversata taxă pe soare, eliminată de Guvern. Anunțul ministrului Energiei pentru prosumatori
Guvernul a adoptat joi, 28 martie, Ordonanţa pentru modificarea şi completarea OUG 27/2022 prin care este eliminată taxa pe soare pentru prosumatori şi actualizează schema de sprijin pentru...
Se interzise fumatul țigărilor electronice în spațiile publice închise și în birouri. Ce mai prevede legea promulgată de Klaus Iohannis
O lege promulgată deja de președintele Klaus Iohannis interzice vânzarea către minori a țigărilor electronice, dar și a dispozitivelor de vapat, cu sau fără nicotină. Acestea au fost...
#Simona Halep Kiki Bertens Wimbledon, #Halep Bertens tur trei Wimbledon, #Simona Halep Kiki Bertens direct, #Simona Halep Kiki Bertens LIVE , #Wimbledon